SME

Klik: Facebook je štát, tvrdí Trump v novej žalobe

Komentovaný prehľad technologických správ.

Technologický podcast Klik.Technologický podcast Klik. (Zdroj: SME.sk / Hej,Ty!)

Vypočujte si podcast Klik

Počúvajte cez: Apple podcasty | Google podcasty | Spotify | RSS


Čína šliape po vlastných obroch

Za posledné týždne urobil čínsky štátny aparát viacero krokov, ktoré vymazali desiatky miliárd z trhovej hodnoty najväčších technologických firiem v krajine.

Pár dní po tom, ako na americkú burzu vstúpila Didi (čínsky Uber), čínske úrady aplikáciu vykázali z obchodov s aplikáciami v krajine, čo prakticky potopilo jej podnikanie. Zásah proti firme len pár dní po uvedení na burzu znamenal, že na obchodovaní s akciami čínskej firmy prerobilo veľa investorov.

SkryťVypnúť reklamu

Vstup čínskeho fintech startupu Ant, podľa správ z médií pred pár mesiacmi zastavil priamo generálny tajomník Ústredného výboru Komunistickej strany Číny Si Ťin-pching.

Čínska vláda zdanlivo sabotuje vlastné firmy, ale v skutočnosti sa pozeráme na mocenský spor. Štátna moc pripomína formujúcej sa ekonomickej štruktúre, kto v skutočnosti má nad celým systémom kontrolu.

Komunistická strana sa pravdepodobne obáva, že čínske technologické firmy veľmi narástli a zdevastovanie biznisu po uvedení na americkú burzu je dobré pripomenutie. Spôsobí straty v miliardách, ale firmy sa nakoniec spamätajú. Akurát americkí investori im ešte roky nebudú dôverovať.

Strana dosiahla svoje, lebo sa na uvádzanie veľkých firiem na americkú burzu dlhodobo pozerá s nevôľou. Videli sme pravdepodobne ekonomicky najbolestivejšie buchnutie pravítkom po prstoch v dejinách.

SkryťVypnúť reklamu

Alibaba, Tencent a Ant majú spolu trhovú hodnotu 2 bilióny dolárov.

(Bloomberg, Bloomberg)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Trump si ešte stále neprečítal ústavu

Bývalý americký prezident Donald Trump žaluje Facebook, Twitter, YouTube a ich šéfov za porušenie svojich ústavných práv na slobodu prejavu. Znie to ako vážna vec, ale žaloba je prinajlepšom spôsob, ako chce Trump od podporovateľov vylákať ďalšie peniaze.

Žaloba je plná formálnych dier, no v prvom rade nepochopila pointu ochrany slobody slova. Tá totiž nechráni politikov a štátny aparát pred obmedzením zo strany súkromných firiem. Naopak, sloboda slova chráni Facebook či Twitter pred tým, aby museli na svojej platforme zniesť vyjadrenia kohokoľvek, koho si tam neprajú.

Teda princíp slobody slova chráni súkromné osoby a firmy pred svojvoľným zasahovaním do prejavu zo strany štátu. Znamená, že veľké sociálne platformy si môžu nastaviť pravidlá ako uznajú za vhodné. A používatelia sa v nimi vytvorenom a spravovanom priestore môžu pohybovať len dovtedy, kým si ich tam Facebook či Twitter prajú.

SkryťVypnúť reklamu

Je len mierne preháňanie tvrdiť, že Trump vlastne žaluje sám seba. Sťažuje sa na obmedzenie ústavného práva za čias, keď na chodom krajiny a dodržiavaním ústavy dohliadala jeho vláda.

Zaujímavé inak bude aj to, že ak náhodou súd žaloby nevyhodí z okna po prvom prečítaní, bude Trump musieť pod prísahou vypovedať o udalostiach sprevádzajúcich útok na americký kongres zo začiatku januára tohto roku.

(CNBC)

Facebook zaplatil štúdiu, ktorá potápa argumenty Apple a Google

Facebook nechal vypracovať štúdiu, ktorou chce podkopať slová Apple a Google o tom, že je veľká konkurencia medzi aplikáciami na ich platformách.

Sociálna sieť zaplatila Comscore, čo je nezávislá auditorská spoločnosť, aby zistila, ktoré sú top aplikácie používané na oboch mobilných platformách.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledky nikoho neprekvapia, ale ich informačná hodnota môže byť (a pravdepodobne bude) strategická do ďalšieho vývoja revolty vývojárov aplikácií voči platformám.

Už mesiace totiž na pozadí zúri boj vývojárov, ktorí žiadajú od Apple a Google, aby znížili svoje poplatky. Okrem toho sa k tomu pridávajú aj tvorcovia obsahu a platformy alebo siete, ktoré sprostredkúvajú pre tvorcov transakcie, ale musia platiť poplatky pre Apple a Google.

Štúdia Comscore ukazuje, že 75 % z top 20 aplikácií pre iOS v USA vytvorila spoločnosť Apple, zatiaľ čo Google patrí top 60 % aplikácií na Android zariadeniach.

Apple a Google sa voči štúdií ohradili, že je chybná a jednostranná a zastiera realitu, v ktorej obidve firmy bojujú voči treťostranným konkurentom.

Avšak štúdia skôr potvrdzuje teóriu defaultov, teda predvybraných možností, väčšina používateľov nebude sťahovať aplikáciu na fotenie alebo počasie, ak takú telefón už obsahuje a funguje.

SkryťVypnúť reklamu

Inými slovami to ukazuje, že Apple aj Google vytvorili vlastné veľké trhy, ktoré nie sú regulované a využívajú ich na posilnenie vlastnej značky a pripútanie si používateľov.

Aspoň takto znejú argumenty voči ich správaniu, ktoré znejú čoraz hlasnejšie aj v americkom kongrese, ktorý má silu zakročiť. A Joe Biden ukazuje, že chce americké technologické firmy skrotiť a sprísniť im pravidlá.

(The Verge)


Správičky

Ruskí hekeri stoja za sériou kyberútokov (ransomware) aj na americké ciele. Škodlivý kód dostali do amerického softvéru, ktorý sa používa na vzdialené riadenie počítačových systémov vo viacerých krajinách sveta, a keď bol kód rozdistribuovaný, tak ho spustili. Medzi napadnutými boli napríklad stovky obchodov Coop vo Švédsku, prestali im fungovať pokladnice a museli zavrieť prevádzky. Diali sa aj ďalšie útoky, a to aj napriek tomu, že na nedávnom samite Biden žiadal od Putina ukončenie podobných útokov. (Denník N, Wired)

SkryťVypnúť reklamu

V Nórsku budú musieť influenceri označiť retušované fotky, inak im hrozí trest. Nórsko zakáže používať retušované fotografie a filtre v reklamách na sociálnych sieťach, ak na to nebude publikum upozornené. Povinnosť informovať, že fotka bola upravená, nebudú mať všetci nórski používatelia sociálnych sietí. Zmena sa týka len komerčnej sféry. Výsledok takéhoto zákona je otázny a neistý, myslí si Filip Struhárik. Píše, že nestačí len schváliť nové podmienky, ale treba byť pripravený ich aj adekvátne aktualizovať a prispôsobiť. Zmeny je potrebné robiť na základe dát a informácií, a tak bude nevyhnutná spolupráca s digitálnymi platformami, odborníkmi a ďalšími subjektmi. (MediaBrífing, Denník N)

Európske startupy získavajú viac peňazí než kedykoľvek predtým. Až toľko, že niektoré sa začínajú vyrovnávať tým americkým a analytici sa pýtajú, či je to udržateľné. (Bloomberg)

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa Instagram mení s dobou. Analytik Ben Thompson píše o histórii sociálnej sieti a vytrvalosti Facebooku prispôsobovať funkcie aktuálnemu vývoju a čeliť tak konkurencii. Instagram už dávno nie je sociálna sieť pre štvorcové obrázky a za roky sa niekoľkokrát zásadne zmenila. A aj keď sa niekomu tento odklon nepáči, tak väčšina používateľov vývoj vníma pozitívne, stačí sa pozrieť na kvartálne výsledky. (Stratechery)

Technologický server The Verge vybral odporúčané tech vybavenie na leto . Nechýbajú odporúčania na bezdrôtové slúchadlá, prenosné reproduktory či letnú obuv. (The Verge)

Magazín Wired odporúča 9 kníh ako letné čítanie, od sci-fi až po fantasy. (Wired)


Podporte podcast Klik

Keramický hrnček (450 ml) - podcast KlikKeramický hrnček (450 ml) - podcast Klik (zdroj: SME - Marko Erd)

Objednať hrnček podcastu Klik za 9,99 € >>


Všetky podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší
Ľudia nakupujú ovocie na trhu v Moskve 3. novembra 2023. Regály v moskovských supermarketoch sú plné ovocia, zeleniny, syrov a mäsa, ale mnohí kupujúci sa na ich výber pozerajú s hrôzou, pretože inflácia zvyšuje ich cenu.

Letné horúčavy znižujú zásoby potravín.


SkryťZatvoriť reklamu