SME
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

V Kanade našli fosílie najstaršieho jedovatého cicavca, ktorý žil v treťohorách

V kanadskej provincii Alberta našli fosílie najstarších známych cicavcov, ktoré jednoznačne disponovali jedovým aparátom. V najnovšom čísle časopisu Nature to oznámili Richard Fox a Craig Scott z Albertskej univerzity v Edmontone.

Neúplná lebka a dve sánky P. browni, očividne ide o fosílie viacerých jedincov. Jedové horné špiciaky vidno dole, označené LUC, mierka je 5 milimetrov.

Praveký pionier

Ide o fosílie neveľkého placentálneho pracicavca druhu Bisonalveus browni, zrejme vzdialene príbuzného dnešným šupinatcom a mäsožravcom. Našli sa v geologickej formácii Paskapoo v strednej Alberte, vo vrstvách datovaných do neskorého paleoeocénu (počiatočná fáza treťohôr), do doby pred približne 60 miliónmi rokov.

Tento druh bol v minulosti známy iba z fragmentárnych a navyše zle zachovaných fosílií z iných oblastí vnútrozemia Severnej Ameriky. Až terajšie nové nálezy z Alberty poskytli poznatky o chrupe tohto tvora. A priniesli prekvapenie: okrem iného disponoval zubami s drážkou, ktoré spolu s ďalšími anatomickými znakmi poukazujú na prítomnosť jedového aparátu. Je to vôbec prvý objav tohto aparátu u vymretého cicavca z ktorejkoľvek fázy praveku.

Jed ako zbraň

Jed stekal po ostrých dýkovitých, mierne zakrivených horných špicákoch. V rámci nájdených fosílií sa vyskytujú nielen v pôvodnej pozícii v rámci čeľuste, ale aj ako izolované zuby, čo uľahčilo ich skúmanie. Na prednej strane majú po celej dĺžke širokú a hlbokú otvorenú drážku v tvare V, na ostrom konci v tvare C. Pri cicavcoch, žijúcich či vymretých, sa zatiaľ také špiciaky, silne pripomínajúce jedové zuby niektorých hadov, nepozorovali. P. browni bol očividne malý predátor, živiaci sa bezstavovcami, ktoré ochromoval jedom.

S využívaním jedu ako útočnej alebo obrannej zbrane sa okrem bezstavovcov (pavúky, škorpióny) stretávame pri mnohých stavovcoch. V tomto ohľade dominujú plazy - najmä hady - a obojživelníky. Jedovaté sú však i ryby a niektoré vtáky. V rámci žijúcich cicavcov je táto adaptívna stratégia vzácna. Príznačná je iba pre niekoľko hmyzožravcov spomedzi piskorov, ďalej pre karibské solenodony a napokon vtákopysky. V praveku však bol jedový repertorár cicavcov akiste pestrejší. Podľa Foxa a Scotta to vyplýva z nálezov podobných, ale oveľa väčších špiciakov, než aké mal P. browni, zatiaľ nepripísaných žiadnemu druhu. ZDENůK URBAN,

spolupracovník SME

Jedové špiciaky (a) až (d) P. browni, mierka je 1 milimeter, (e) zatiaľ neznámeho jedovatého cicavca, mierka je 5 milimetrov. FOTO - NATURE

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vedátorský podcast

Vďaka akému princípu lietajú lietadlá?

Ako vyzerá fyzika lietania.

Na Mesiaci má byť 4G sieť. Vybuduje ju Nokia

Zariadenie vynesú koncom roka 2022.

Vizualizácia práce astronautov na Mesiaci. NASA a telekomunikačný výrobca Nokia sa spojili, aby na našej družici poskytli prvú bezdrôtovú sieť 4G.
Koľko známych vesmírnych objektov na fotke nájdete? Fotka Tomáša Slovinského sa už tretíkrát za posledný rok stala Astronomickou snímkou dňa NASA.