Kométa Bernardinelli-Bernstein (C/2014 UN271 ) je zrejme najväčšia kométa, akú sme kedy videli v slnečnej sústave. Najbližšie k Slnku sa dostane až o desať rokov, no už teraz sa na ňu zameriavajú svetoví astronómovia.
O tom, či k obrovskému telesu stíhame vyslať misiu a kedy najbližšie uvidíme kométu aj zo Slovenska, sme sa rozprávali s JÁNOM SVOREŇOM z Astronomického ústavu SAV.
Je dosiaľ najväčšiu známu kométu vidieť už aj zo Slovenska?

Ešte nie, pretože teraz je viac ako dvadsať astronomických jednotiek od Slnka (astronomická jednotka predstavuje vzdialenosť Zeme od Slnka, pozn. red.). Čiže je veľmi ďaleko, až za dráhou planéty Urán. Jasnosť kométy je 19,5 magnitúdy. Znamená to, že ju vidia len veľmi veľké ďalekohľady.
V období, keď bude najjasnejšia, čo bude o desať rokov, bude mať jasnosť 16 magnitúd. Vtedy bude viditeľná najväčším slovenským ďalekohľadom s priemerom zrkadla 1,3 metra, ktorý máme na observatóriu Astronomického ústavu SAV pri Skalnatom plese.
Inými nie?
Menšími ďalekohľadmi ju nebude možné vidieť aj preto, že kométy sú predsa len hmlisté objekty. Aj v tom najbližšom bode k Slnku bude táto veľká kométa za dráhou Saturnu, čiže veľmi, veľmi ďaleko.
Kométy väčšinou pozorujeme od vzdialenosti za dráhou Jupiteru, kde začínajú žiariť a potom sa dostávajú bližšie k Slnku. Napríklad Halleyho kométa sa dostane na vzdialenosť pol astronomickej jednotky, čiže medzi Slnko a Zem.
Obyčajný človek obrovskú kométu uvidí iba na fotografiách?
Áno, určite len tak.
Kométa sa má k Slnku dostať približne na vzdialenosť Saturna. Môže sa s planétou zraziť?
Nie. Ich vzdialenosť bude veľká. Kométa ani nepretne dráhu Saturnu, priblíži sa k nej z vonkajšej strany.