SME
Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

MP3Gain - upravte si svoju archívnu zbierku MP3 na DVD

Ak máte v izbe domáce kino alebo DVD prehrávač s kvalitnou reproduktorovou súpravou, asi ste už svoje originálne CD nahrávky stihli nahradiť DVD nosičom s MP3 archívom. Možno ste však narazili na problém, že kým jeden album hrá potichu, iný je príliš hlas

Ak máte v domácnosti domáce kino alebo DVD prehrávač s kvalitnou reproduktorovou súpravou, asi ste už svoje originálne CD nahrávky stihli nahradiť DVD nosičom s MP3 archívom. Možno ste však narazili na problém, že kým jeden album hrá potichu, iný je príliš hlasitý. Pri prehrávaní s náhodným poradím skladieb to môže byť nepríjemné.

Takéto stavy vznikajú obzvlášť vtedy, ak ste pri digitalizácii albumov nepoužili ich normalizáciu, alebo ste zbierku digitalizovali postupne s rôznymi nastaveniami a softvérmi.

Riešenie problému je pomerne jednoduché. Stačí kolekciu skladieb nahrať na pevný disk, upraviť úroveň vybudenia každej skladby a kompiláciu prepísať na nový DVD nosič. Aby nebola táto práca pre vás utrpením, môžete použiť jednoduchý softvér MP3Gain, ktorý sa o všetko postará.

Inštalácia je bezproblémová a počas nej máte možnosť zvoliť si doinštalovanie jazykových mutácií používateľského rozhrania. Ak vám angličtina nevyhovuje, môžete si zvoliť slovenské rozhranie. Ak však používate anglickú verziu operačného systému, narazíte na problémy so zobrazovaním diakritiky. Vždy si však jazyk môžete prepnúť. Na začiatok nie je zlé zoznámiť sa s používateľským prostredím softvéru, aby ste vedeli čo môžete od neho očakávať. Upravovať môžete nielen celé kolekcie, ale aj albumy alebo samostatné skladby. My sa však sústredíme na riešenie nášho problému.

Pomocou ikony Add Folder (Pridať Adresár) zvoľte umiestnenie kolekcie MP3 súborov nachádza a potvrďte výber. Ak chcete byť rýchlejší, pomocou techniky drag-and-drop presuňte adresár kolekcie do okna aplikácie.

Na nástrojovej lište si zvoľe nástroje Track Analysis (Analýza) a Track Gain (Úprava). Pri tejto voľbe sa zoberú do úvahy všetky hudobné súbory ako celok a proces úprav bude spustený tak, aby bola hlasitosť všetkých vyrovnaná. V prípade, že by ste zvolili albumovú analýzu, každý z albumov by mal inú dynamiku a hlasitosť, čo by pri náhodnom prehrávaní skladieb príjemné nebolo.

Nadišiel čas spustenia analýzy. V závislosti od výkonu počítača, vyťaženia procesora a množstva súborov to môže trvať niekoľko desiatok minút. Softvér je štandardne nastavený tak, aby mal najnižšiu prioritu a neobmedzil vás pri práci na počítači. Ak však chcete získať čas, môžete ho v nastaveniach nastaviť tak, aby mal vyššiu prioritu a uberal ostatné aplikácie o strojový čas.

Po ukončení analýzy spustíte úpravu. Keďže je všetko vopred vypočítané, už ide iba o triviálnu aritmetiku a prácu so súborovým systémom. Výhodou je, že skladby sú upravované bez straty ich kvality. Namiesto toho, aby boli dekomprimované a opätovné skomprimované kodekom do pôvodného formátu, aplikácia uskutoční zmeny priamo v prirodzenom formáte súboru.

Po ukončení zaznie zvukový signál a vy viete, že kolekcia je pripravená pre opätovné vypálenie na CD. Pri prehrávaní oceníte jednotný ráz všetkých nahrávok a konečne budete môcť k slovu pustiť DJ Shuffle.

Dostupnosť: http://mp3gain.sourceforge.net/

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič.
Dobré ráno

Dobré ráno: Špeciálny prokurátor Kováčik defacto skončil

Slovenská justícia sa otriasa v základoch.

Podcast Dobré Ráno.
Minister financií Eduard Heger na tlačovej konferencii o národnom reformnom pláne.
Od soboty sa ulice vyprázdnia.

Neprehliadnite tiež

Kanadsko-americký bývalý iluzionista James Randi, ktorý podstatnú časť kariéry strávil vyvracaním tvrdení o nadprirodzene, zomrel vo veku 92 rokov.

Dávne stopy naznačujú príbeh nebezpečnej púte

Stopy majú viac ako desaťtisíc rokov.

Umelecká predstava o putovaní ženy s batoľaťom cez územie, ktoré je dnes v Národnom parku White Sands. Jej stopy sa zachovali viac ako desaťtisíc rokov, vedci ich teraz podrobili detailnej analýze. KLIKNITE PRE ZVÄČŠENIE.