Do vesmíru pôvodne ani nemali letieť. A nikto nečakal, že sa už z neho nevrátia živí.
Pár dní pred štartom misie Sojuz 11 v roku 1971 Sovieti zmenili jej posádku a na prvú vesmírnu stanicu zrazu mierili traja náhradní kozmonauti. Hoci na palube prvej vesmírnej stanice Saľut 1 nešlo všetko úplne podľa plánov, svoje ciele splnili a po 23 dňoch sa vydali domov na Zem.
Záchranári však v návratovom module lode Sojuz našli iba bezvládne telá kozmonautov. V utorok 29. júna uplynulo päťdesiat rokov odo dňa, keď vo vesmíre umreli prví a dosiaľ aj poslední ľudia.
Všetky iné úmrtia spojené s vesmírnym prieskumom sa udiali ešte na Zemi či v jej atmosfére, najmä pri testoch, štartoch alebo tesne pred pristátiami.
Najskôr zacítili smrad
Na pilotovanom lete Sojuz 11 sa mali pôvodne zúčastniť kozmonauti Alexej Leonov, Valerij Kubasov a Piotr Kolodin. Do vesmíru sa už tešili a Leonov obzvlášť, lebo bol veliteľom misie, ktorá mierila na prvú vesmírnu stanicu na svete.
"Vstúpime do tej prekliatej stanice," spomínal na Leonovove slová Boris Čertok v knihe Rakety a ľudia IV: Preteky o Mesiac (Rockets and People: The Moon Race). Čertok bol v 70. rokoch projektantom riadiacich systémov v sovietskom vesmírnom programe.