SME
Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky

SAV udelila svojim vedcom ocenenia za napredovanie ľudského poznania

Rozdávali Ceny SAV.

Slovenská akadémia viedSlovenská akadémia vied (Zdroj: TASR/Dano Veselský)

Slovenská akadémia vied (SAV) udelila svojim vedcom ocenenia za napredovanie ľudského poznania. Ceny SAV sú najvyššou formou ocenenia tvorivej činnosti vedcov. Oceňovania sa zúčastnil aj štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ľudovít Paulis.

Cenu SAV za výsledky vedeckovýskumnej práce udelili vedcom a vedeckým tímom z piatich projektov. Medzi ocenenými bol napríklad Martin Števko z Ústavu vied o Zemi SAV, ktorý objavil nové minerály na území Slovenska či Tomáš Bertók z Chemického ústavu SAV za súbor publikácií z oblasti analýzy komplexných sacharidov na účely medicínskej diagnostiky. Cena SAV za popularizáciu vedy a spoločenské aplikácie vedy bola rovnako udelená piatim vedcom a vedeckým tímom.

Ocenenie získal napríklad Matej Baláž z Ústavu geotechniky SAV za popularizáciu mechanochémie ako environmentálne prijateľnej alternatívy voči tradičnej roztokovej chémii či Zuzana Panczová z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV. Tá bola ocenená za sériu popularizačných prednášok, diskusií, rozhovorov a článkov k problematike konšpiračných teórií v období rokov 2016 až 2020.

Cenu SAV v kategórii špičková časopisecká publikácia získali autori štyroch publikácií a v kategórii špičkových publikácií s mimoriadne vysokým počtom citácií boli ceny udelené taktiež autorom štyroch publikácií.

Ďalší vedci a vedecké tímy získali cenu SAV za publikácie vo vedeckých časopisoch registrovaných v databáze Nature Index. V kategórii špičkových vedeckých monografií sa laureátmi ocenení stali Ivan Gerát, Jon Stewart a Gabriel Bianchi. Ďalších šesť vedcov a vedeckých kolektívov získalo ocenenie za publikácie v časopisoch zaradených do Nórskeho registra.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rozhovory ZKH: Martin Poliačik.

Ako sa rozprávať s rodinou, ktorá prepadne konšpiráciám?


a 1 ďalší 23 h

Všetky okresy zostávajú aj od začiatku augusta zelené.


35m
Európske veci - Najdôležitejšie udalosti z európskej politiky, komentáre a analýzy.

Než sa vyroja ochrancovia prirodzeného práva človeka na spaľovací motor, mali by sme vedieť toto.


20. júl

Neprehliadnite tiež

Sila je základný pojem vo fyzike. Prečo existuje?


a 1 ďalší 4 h