SME
Utorok, 29. november, 2022 | Meniny má Vratko

Klik: Ako sa dá zhodiť web Amazonu jedným klikom

Komentovaný prehľad správ.

Technologický podcast Klik.Technologický podcast Klik. (Zdroj: SME.sk / Hej,Ty!)

Vypočujte si podcast Klik

Počúvajte cez: Apple podcasty | Google podcasty | Spotify | RSS


Apple novinky

Novinky sme podrobne rozpísali v predchádzajúcom newslettri. Zaujímavý je ale ich kontext. Najmä to, že Apple po rokoch otvára videohovory FaceTime pre používateľov iných zariadení.

Rok pandémie ukázal, že schopnosť ľahko a spoľahlivo pripojiť na spoločný hovor kohokoľvek je pre konferenčné hovory tak veľká konkurenčná výhoda, že jej neodoláva ani sila značky Apple. K prebiehajúcemu FaceTime hovoru sa bude dať pripojiť cez web z akéhokoľvek zariadenia.

SkryťVypnúť reklamu

Podobnú funkciu zapracoval na prominentné miesta svojich komunikačných aplikácií aj Google či Microsoft, no najmä v prvých mesiacoch masovej práce z domu sa ukázalo, že spoľahlivosť a jednoduchosť, s ktorou prišiel Zoom bola pre používateľov nenahraditeľná.

Ďalší do zbierky dôkazov, že pre rozšírenie akejkoľvek technológie je kľúčové v prvom rade to aby jednoducho spoľahlivo fungovala.

Apple ďalej oznámilo novinky okolo služby iCloud a nové aktualizácie operačných systémov. Podrobne ich Dávid rozoberal v podcastom špeciály.

(The Verge)

Ako jeden človek zhodil polovicu internetu

Ak ste niekedy omylom nenávratne zmazali dôležitý súbor, alebo rozhasili dôležitý systém v práci, príliš sa tým netrápte. Jeden človek dokázal svojpomocne zhodiť na hodiny veľkú časť internetu.

SkryťVypnúť reklamu

Začiatkom týždňa jeden z používateľov služby Fastly vyklikal vo svojom profile kombináciu nastavení, ktorá narazila na chybu v systémoch firmy a kaskádovo začala zhadzovať službu pre iných klientov. Medzi nich patrí napríklad Amazon, NY Times či BBC. Výsledkom bol výpadok, ktorý pre niektoré weby trval až dve hodiny a odhadom stál najmenej desiatky miliónov dolárov v uniknutých tržbách.

Používateľ umylom naďabil na chybu v systéme serverovej siete Fastly, ktorá sa potom kaskádovo rozšírila medzi iných zákazníkov. Fastly je takzvaná Content delivery network (CDN - sieť na doručovanie obsahu) a jej služby si kupujú veľké internetové firmy (napríklad médiá či eshopy), ktoré potrebujú doručovať obsah veľkému množstvu zákazníkov po celom svete.

Fastly udržuje na svojich serveroch kópie obsahu článkov alebo stránok, a ak si čitateľ otvorí povedzme stránku BBC, obsah sa mu v skutočnosti načíta zo serverov Fastly, ktoré sú mu fyzicky bližšie a prispôsobujú obsah tak, aby sa na jeho zariadení čo najrýchlejšie zobrazil.

SkryťVypnúť reklamu

Takzvané CDN sú dnes kľúčové pre bežné fungovanie internetu. Ich celosvetová infraštruktúra umožňuje webom poskytovať svoj obsah globálne bez veľkých počiatočných investícií. Zároveň je týchto firiem len zopár, čo znamená, že ich spojený výpadok by mohol spôsobiť celosvetovú odstávku veľkých častí internetu. Ono tá decentralizovaná počítačová sieť už nie je tak decentralizovaná ako by sa zdalo.

(Recode)

FBI robila technickú podporu zločincom

Komunikačná služba Anom zločincom roky predávala nesledovateľné a zabezpečené mobily. Mali byť dôsledne zašifrované tak, aby sa správy nikdy nemohli dostať do rúk polície alebo kriminálnej konkurencie.

Službu ale v skutočnosti prevádzkovala americká FBI, ktorá do nej vstavala zadné dvierka a zločincov sledovala. Operáciu ukončila zatknutím približne 800 ľudí po celom svete. Počas prevádzky zachytili 25 miliónov správ vo viac ako 40 jazykoch.

SkryťVypnúť reklamu

FBI operáciu rozbehla keď zatvorila firmu, ktorá sa špecializovala na predaj komunikačných službieb zločincom. Prebrala časť jej pracovníkov a vytvorila falošnú firmu. Tú aktívne ponúkala zločineckým organizáciám, a zároveň cielene vytláčala z trhu ostatnú konkurenciu.

Služba v praxi predávala telefón, v ktorom boli vymknuté všetky bežné funkcie. Dali sa z neho posielať len správy a fotografie, ktoré boli po ceste zašifrované. FBI ale mala takpovediac univerzálny kľúč a vedela správy zachytiť a otvoriť.

Pravdepodobne o tom za niekoľko rokov natočia film s Mattom Damonom.

Mimochodom dačo podobné spravila pred rokmi CIA.

(The New York Times)

Sledujte s nami herné Vianoce

Počas nasledujúceho týždňa oznámia vydavatelia a výrobcovia konzol najväčšie herné novinky roka. Kompletný a aktualizovaný prehľad konferencií aj s linkami na sledovanie nájdete v sesterskom newslettri Herný update.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň plánujeme v sobotu a nedeľu večer robiť live komentár najväčších noviniek na Discorde.

Online budeme:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správičky

Bývalý manažér YouTube opísal ako služba rástla v rokoch 2008 až 2014. Shishir Mehrotra pracuje aktuálne v Spotify, ale viedol tímy v YouTube a v poslednom blogu opísal, ako dosiahla sociálna sieť taký rýchly rast. Opisuje interné rituály, strategické plánovania a ako robili efektívne stretnutia. (Shishir)

Netflix spustil obchod Netflix.shop, bude predávať tovar s tematikou svojich filmov a seriálov. Začne v Spojených štátoch, postupne pribudnú ďalšie trhy. (NY Times)

Ako najbohatší ľudia sveta obchádzajú platenie daní . ProPublica získala rozsiahle informácie z IRS (agentúry zodpovednej za výber daní v USA), ktoré ukazujú, ako miliardári ako Jeff Bezos, Elon Musk a Warren Buffett platia málo na dani z príjmu v porovnaní s ich obrovským bohatstvom, v niektorých prípadoch dokonca nič. (ProPublica)

SkryťVypnúť reklamu

Podporte podcast Klik

Keramický hrnček (450 ml) - podcast Klik Keramický hrnček (450 ml) - podcast Klik (zdroj: SME - Marko Erd)

Objednať hrnček podcastu Klik za 9,99 € >>


Všetky podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister práce Milan Krajniak, minister financií Igor Matovič a premiér Eduard Heger.

Menšinová vláda nepresvedčila dosť poslancov, istotu, že rozpočet prejde, nemá.


12 h
Ilustračné foto.

Banka odporúča, aby si ľudia monitorovali finančnú situáciu a rozpočty.


15 h
Michail Gorbačov.

Ani do Zolcerovej knihy sa mnohé tajomstvá nedostali.


20 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Čo znamená, že sa štát dohodol s lekármi?


a 2 ďalší 8 h

Neprehliadnite tiež

Vystrašiť, buchnúť, zhodiť z útesu a rozbiť, čo sa dá.


26. nov
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 26. nov

Nové správy zo sveta vedy.


a 2 ďalší 25. nov

Dobrý voľba hlavne pre fanúšikov filmov a hier.


23. nov
SkryťZatvoriť reklamu