Cena, ktorej finančné vyjadrenie môže dosiahnuť čiastku až 1,2 milióna eúr, je určená pre bádateľov v odbore technických, prírodných ale aj humanitných vied na zakúpenie prístrojov a úhradu výdavkov, spojených s ich prácou minimálne po dobu troch rokov, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung.
Podľa ministerky vzdelávania Edelgard Bulmahnovej chce jej ministerstvo aj takýmto spôsobom zabrániť odchodu perspektívnych vedeckých pracovníkov do zahraničia.
Udelenie ceny po organizačnej stránke zabezpečuje nadácia Alexandra von Humboldta.
Kvôli všeobecne zlým pracovným podmienkam zápasia nemecké univerzity už dlhšiu dobu s nedostatkom vedeckých pracovníkov, ktorí by v rámci základného výskumu mohli prispieť k renesancii nemeckej vedy a techniky. Štatistiky hovoria, že až 14 percent absolventov nemeckých vysokých škôl, ktorí sa po ukončení štúdia rozhodnú pracovať vo výskume, využije lukratívne ponuky zahraničných hlavne amerických vysokých škôl a vedeckých ústavov a z Nemecka odíde.
Na celkovú sanáciu vysokého školstva v Nemecku a na nákup potrebných prístrojov by bola potrebná finančná čiastka vo výške šesť miliárd eúr.
V prípade Ceny Sofie Kovalevskej sú prémie v niektorých prípadoch vyššie ako finančné odmeny spojené s Nobelovou cenou. Práve táto skutočnosť by mala bádateľov motivovať k tomu, aby sa v Nemecku usadili natrvalo. "A v tom je najväčší problém," hovorí Hans Walter Gabler, profesor anglistiky na Mníchovskej univerzite. Zahraniční vedeckí pracovníci sa po odpracovaní dohodnutého obdobia takmer vždy vrátia domov, uzatvára SZ.