SME
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Domination - vojenské sci-fi šachy

Približne pred dvoma rokmi vyšla hra s názvom Massive Assault, ktorú mal na svedomí vývojársky tím Wargaming.net. Dnes rovnakí ľudia ako v roku 2003 vypúšťajú do sveta v podstate takú istú hru. Opovážlivosť alebo odvaha? Ani jedno ani druhé. Domination pr

Približne pred dvoma rokmi vyšla hra s názvom Massive Assault, ktorú mal na svedomí vývojársky tím Wargaming.net. Dnes rovnakí ľudia ako v roku 2003 vypúšťajú do sveta v podstate takú istú hru. Opovážlivosť alebo odvaha? Ani jedno ani druhé. Domination prichádza v pravý čas, aby vyplnil veľkú dieru na hernom trhu. Klasické ťahové stratégie sa už u vydavateľov netešia takej obľube ako kedysi a práve preto je fakt, že sa Massive Assault dočkal pokračovania, vítaný.

Domination je úplne klasická ťahová stratégia. Bojujete na území, ktoré je tvorené niekoľkými ostrovčekmi, horami, stromami a riekami. V zásade absolútne nereálne stvárnenie, no pre účely hry takéhoto typu viac než postačujúce. Každý geografický región, alebo ak chcete mapa, je rozdelená na niekoľko „krajín“, ktorú tvoria hranice a príslušné hlavné mesto. Toto mesto sa od klasického mesta veľmi líši, no pre naše strategické potreby tiež postačí. Každá z týchto krajín má iné zásoby surovín a iné strategické postavenie, čo ich hodnotovo značne rozčleňuje a dáva tak väčší priestor pre stratéga.

Skryť Vypnúť reklamu

V Domination ide v podstate len o jednu jedinú vec a tou je kompletná anihilácia vášho oponenta. Na tento účel máte k dispozícii arzenál rôzneho zamerania, účelu a sily. Vo svojom strategickom pláne musíte počítať s loďstvom, pozemnými a obojživelnými jednotkami a letectvom. Každá jednotka je definovaná klasickými atribútmi ako: počet hitpointov, sila útoku, dostrel, rýchlosť atď. Neplatí však, čím drahšia tým lepšia jednotka. Preto aj výber jednotiek je veľmi dôležitou súčasťou plánovania. Vlastný systém súboja je veľmi jednoduchý. Ak si odmyslíme rôzne perličky ako partizánske sily alebo tajní spojenci, ide v podstate len o to, že v jednom kole zaútočíte so všetkými jednotkami, dokúpite nové a potom je na rade druhý hráč. Na prvý pohľad veľmi jednoduché. Jednotky sa však môžu pohybovať len po striktne vymedzených políčkach, takže hra pripomína šach. So šachom má hra spoločnú aj ďalšiu vec - systém sa dá naučiť veľmi rýchlo, no poraziť nepriateľa nie je vždy tak "easy".

Skryť Vypnúť reklamu

V Domination sú prístupné dve strany a to F.N.U. a Phantom League. Väčšina jednotiek, ktorými jednotlivé mocnosti disponujú sa líši len po vizuálnej stránke. Na rozdiel od Massive Assaultu obe strany disponujú aj špeciálnymi jednotkami, ktoré sú pre každú z nich unikátne, čo vám dáva dôvod rozmýšľať hneď pri výbere strany. Ak ide o herné módy, autori sa nesnažili zvýhodniť ani jednu zo strán. Čo sa im však podarilo zvýhodniť, sú možnosti ktorými hra disponuje. Domination vám ponúkne hneď 5 herných módov. Od obyčajného scenária, či world war módu, čo je v podstate skirmish, až po zaujímavý assault alebo carrer mode. Nakoniec nesmie chýbať ani kampaň, v ktorej sa autori snažili aj o isté náznaky príbehu a deja, pretože jednotlivé misie sú obohatené o zápisy do denníka, enginové animácie a rozsiahle dialógy medzi jednotlivými postavami.

Skryť Vypnúť reklamu

           

GRAFIKA 7 / 10
Pri grafike veľa času nestrávime, nebude totiž veľmi čo rozoberať. Celková vizuálna stránka je akýsi mierny nadpriemer. V žiadnom prípade nemôžete očakávať bombastickú grafiku, no je len málo vecí, ktoré by sa dali nazvať vyslovene odpudivými. Jednotky a vlastne všetky objekty v hre sú tvorené menším počtom polygónov, než na aký sme zvyknutí v špičkových grafických enginoch. Textúry sú v celku dobré, ale tiež nič extra. Pokiaľ ide o efekty, tak je to možno prvá vec, ktorá vás čas od času pichne do oka, pretože niektoré výbuchy a prskavky, pôsobia trošku zastaralo. Engine by pri grafike takejto úrovne mohol byť aj trochu rýchlejší, keďže však ide o ťahovú stratégiu, veľmi na tom nezáleží. Na Domination sa skrátka nepozerá zle, ale žiadne zázraky neočakávajte.

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 9 / 10
Interface sa veľmi podobá predchádzajúcim hrám od Wargames.net. Je však veľmi príjemný a všetko sa nesie v user-friendly duchu. Ovládanie je jednoduché a intuitívne. Výhodou je, že môžete bez problémov rozdávať rozkazy viacerým jednotkám súčasne, takže nemusíte zbytočne čakať na dokončenie jednotlivých rozkazov. Hra vás tiež upozorní v prípade, že ste pozabudli na jednotku, ktorá by eventuálne mohla zaútočiť. Všetko to uzatvára možnosť vrátiť späť vykonané kroky v prípade, že ste sa pomýlili.

HRATEĽNOSŤ 8 / 10
Domination je veľmi príjemná stratégia. Pravidlá sa takisto naučíte veľmi rýchlo. Hra neobsahuje zbytočne veľa jednotiek, nájdete ich tak akurát. Poskytuje množstvo módov, takže ju môžete hrať naozaj veľmi dlho. Môžete sa jej naplno venovať deň čo deň, pretože misie v kampani sú nápadité a sprevádzané množstvom postáv, z ktorých každá je svojim spôsobom unikátna. Rozhovory síce miestami pôsobia trochu pateticky, no napriek tomu sú skôr plusom. Ak ste len sviatočný hráč a nemáte čas pri PC tráviť hodiny, aj vám má táto hra, čo ponúknuť. Vyberiete si jeden z rýchlych módov a behom pár sekúnd ste uprostred bitky, v ktorej musíte dobre zvažovať každý jeden krok. Čo dodať? Domination sa hrá veľmi dobre.

Skryť Vypnúť reklamu

Každá minca má dve strany, niekedy aj tri, občas dokonca aj štyri, ale to nie je podstatné. Tí z vás, ktorí hrali predchádzajúce hry od Wargames.net budú mať veľmi silné deja-vu. Domination neprichádza v podstate s ničím novým ani v porovnaní s predchádzajúcimi dielmi ani v porovnaní s ostatnými ťahovými stratégiami. Čo je asi najväčším problémom celej tejto hry. Nároční hráči Domination možno odsúdia, ja si však myslím, že si to hra môže dovoliť, pretože hier takéhoto typu je pomenej a fanúšikovia môžu byť vďační za akúkoľvek z nich.

          

MULTIPLAYER 7 / 10
Domination ponúka všetky klasické možnosti hry pre viacerých hráčov, takže si ju môžete vyskúšať po internete, prostredníctvom LAN alebo dokonca na jednom počítači, vďaka módu Hot-seat. Veľká škoda, že v multiplayeri si môžete zahrať len jeden z dostupných módov, čo je na dnešné pomery trošku málo. Takže v pomyselnom súboji by mal trošku navrch singeplayer.

Skryť Vypnúť reklamu

ZVUKOVÉ EFEKTY 7 / 10
Ozvučenie hry je v podstate na veľmi dobrej úrovni. Všetky zvuky ako výbuchy, streľba a pohyb vozidiel znejú v celku normálne a za dnešným štandardom štandardNe veľmi nezaostávajú. Celkový pomerne pekný obraz narúša miestami až komický dabing. Je zaujímavé, že niektoré postavy znejú veľmi reálne a ich dabing je profesionálny, iné sú však na dosť zlej úrovni a ich výstupy v dialógoch pôsobia veľmi nerealisticky.

HUDBA 9 / 10
Ak dáte hudbe šancu a nevypnete ju hneď pri prvom spustení hry, dostanete podľa môjho názoru príjemnú odmenu. Čakať môžete úplne klasický vojnový soundtrack, ktorý vo vás bude vzbudzovať chuť po víťazstve a ďalších bitkách. Nie je ani veľmi agresívny, takže nenarúša vašu schopnosť koncentrovať sa na taktickú stránku, ktorá je v tejto hre najdôležitejšia.

Skryť Vypnúť reklamu

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 9 / 10
Inteligencia vášho oponenta ide ruka v ruke so zvolenou náročnosťou. Kým si osvojíte základné princípy (čo nepotrvá dlho), postačí vám aj najnižšia úroveň. Keď sa už do toho dostanete, môžete prejsť na úroveň normal, ktorá býva miestami výzvou aj pre skúsenejších hráčov. Vyššie úrovne sú len pre skutočných fanatikov, pretože v nich musíte dopodrobna plánovať pohyb každej vašej jednotky a omyl čo i len v posúvaní jediného tanku, môže znamenať fiasko. Inteligencia je na slušnej úrovni a ani raz sa mi nestalo, že by počítačom ovládaný nepriateľ spravil nejakú hlúposť, práve naopak neraz som musel hru reštartovať, pretože mal jednoducho navrch.

         

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 8 / 10
Nad výslednou známkou som rozmýšľal veľmi dlho. Dva dni pred dokončením recenzie som si bol istý, že to bude 3.5 potom som bol skalopevne presvedčený o tom, že tá hra si tú štvorku zaslúži. Moje naozaj veľmi pevné presvedčenie sa potom ešte niekoľko krát zmenilo, až to nakoniec všetko vyriešila kalkulačka a pra-obyčajný priemer. Domination neoplýva príliš veľkou originalitou, je to však dobre odvedená práca, jednoducho dobrá hra, ktorá určite bude baviť každého milovníka stratégií, zvlášť ťahových.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Potvrdili ďalších 11 úmrtí, vyliečilo sa 878 ľudí (minúta po minúte)

Na Slovensku za pondelok pribudlo 901 ľudí pozitívne testovaných na nový typ koronavírusu. Laboratóriá otestovali 5 899 vzoriek. Celkový počet nakazených dosiahol číslo 46 056. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 176 obetí.

Ilustračná fotografia.

V Bratislave v tichosti búrajú nádejnú technickú pamiatku

Čerpacia stanica BZ patrila k najstarším na Slovensku.

Už len torzo čerpacej stanice BZ.
Premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí.

V Česku prudko rastie počet hospitalizovaných aj úmrtí

Česká republika má pondelňajší rekord.

V Česku bude od stredy pre zhoršujúcu sa situáciu v súvislosti s koronavírusom platiť nočný zákaz vychádzania.

Neprehliadnite tiež

Recenzia: Serious Sam 4 vás vráti 20 rokov do minulosti

Hra, ktorá k úspechu nepotrebuje skvelý príbeh.

Južný pól Mesiaca. V tejto oblasti má v roku 2024 pristáť misia Artemis III.

NASA predstavila nový objav, na povrchu Mesiaca je voda

Zistenie môže mať význam pre misie ľudí.

Mesiac z Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 6. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 7. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 10. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 1. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 2. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 4. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 5. Pomáhajte čítaním
 6. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 7. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 8. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 9. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 10. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 30 181
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 22 669
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 807
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 158
 5. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 877
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 580
 7. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 997
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 828
 9. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 9 192
 10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 9 095