SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Paint Shop Pro 9 – všestranne na grafiku

Paint Shop Pro je pokročilý grafický nástroj, ktorý ponúka za svoju cenu naozaj dosť. Svojimi schopnosťami zaujme tak ako náročnejšieho amatéra, tak aj profesionálneho užívateľa. Keďže sa jedná o shareware, nikomu nič nebráni to, aby si ho každý vyskúšal

sám. O jeho kvalite môže niečo naznačiť i zakúpenie spoločnosťou Corel Corporation v tomto roku.

Prostredie programu je prehľadné a poskytuje možnosť personalizácie jednotlivých pracovných líšt a paliet. To prispieva k tomu, že si možno prispôsobiť prostredie pre vlastnú potrebu. K efektívnej a rýchlej práci napomáha aj množstvo klávesových skratiek.

Program dokáže pracovať s radou grafických formátov. Otestovali sme ho aj otvorením projektu, ktorý bol vytvorený programom Adobe Photoshop. Až na pár drobností bol schopný formát uspokojivo načítať. Bez problémov si poradil i s formátom PDF. Pri ukladaní Paint Shop Pro používa vlastný grafický formát. Načítanie z predchádzajúcich verzií bolo samozrejme bezproblémové. Program si poradí s priamym importom zo skenera, web kamery a cez TWAIN. Veľmi praktická je existencia funkcie zosnímanie obrazovky s možnosťou snímania celej plochy, okna alebo oblasti.

Program umožňuje od základnej manipulácie s obrázkami, ako sú zmenšovanie, kopírovanie, premiestňovanie, kreslenie rukou, kreslenie obrazcov, gumovanie, vypĺňanie, prácu s písmom a iné. Medzi pokročilejšie funkcie patrí korekcia perspektívy, magické vyznačovanie plochy obrázkov, klonovanie, dynamické pečiatky (pod oficiálnym názvom Picture Tube), rôzne druhy pier, práca s vektorovými objektami, tvorba máp, možnosti práce s povrchmi, korekcia farieb, gama korekcia, zmena kontrastu, import z formátu RAW a mnoho ďalších funkcií.

Medzi pokročilé funkcie patrí aj dávkové spracovanie obrázkov. V dávke môže byť spracovávaná zmena formátu, veľkosti, korekcie, prípadne spustenie vlastného skriptu. Ten si možno priamo vytvoriť pomocou nahrávania vykonávaných operácií. Pre pokročilých je možnosť i priamo editovať zdrojové kódy skriptov.

Pri úprave fotografií môžete použiť nástroj s názvom One Step Photo Fix. Teda úprava fotografie jedným krokom. Po aplikovaní tejto funkcie je vykonaných niekoľko operácií nad fotografiou, ktoré ju upravia. Jednotlivé kroky možno spúšťať aj samostatne. Pri reálnych testoch som bol s touto funkciu subjektívne spokojný asi pri 60% upravených fotografií. Pri niektorých som bol príjemne prekvapený jeho výsledkom. Odporúčame spustiť dávkovú úpravu všetkých fotiek a potom porovnaním vyseparovať tie lepšie. Upravenú fotografiu je možné ďalej napríklad jednoducho efektne orámovať cez funkcie Picture Frame.

Samostatnou kapitolou sú efekty, ktoré možno aplikovať na celý obrázok alebo na jeho časti. Efekty sú logicky delené do skupín. Pre presnosť ich vymenujem v anglickom jazyku: 3D Effects, Art Media Effects, Artistic Effects, Distortion Effects, Edge Effects, Geometric Effects, Illumination Effects, Image Effects, Reflection Effects, Texture Effects a užívateľom definované filtre. Efekt je zobrazený v náhľade, v ktorom sa zobrazí výsledná časť obrazu po aplikovaní efektu pri zadaných parametroch. Prípadne je možné využiť takzvaný efekt browser, ktorý ukáže rýchly náhľad nad skupinou efektov. Veľmi praktické, hlavne v prípade, ak sa vo filtroch ešte neorientujete.

Výsledok je možné uložiť do interného formátu (koncovka pspimage) alebo do niekoľkých podporovaných formátov. Najvhodnejšie je však zachovať interný formát a až pri finalizovaní je vhodné uložiť výsledok do požadovaného formátu. Program ponúka aj špeciálny export do formátov GIF, PNG a JPG. Pri optimalizácií napomáhajú sprievodcovia, kde možno nastaviť farebnosť, kompresiu a ďalšie parametre, podstatné hlavne pri exportovaní fotografií na internet. Pre web-dizajnérov je možný export obrázku do máp alebo sprievodca na rozrezanie dizajnu a vytvorenie tak odpovedajúce časti obrázkov spolu s HTML kódom.

Pri zakúpení nájdete v krabici anglický manuál o 500 stranách a inštalačné CD s programom. Škoda len, že manuál obsahuje príliš málo fotografií, ktoré by mohli názorne zobraziť niektoré úkony a úpravy. Na internetovej stránke programu nájdete niekoľko voľne dostupných modulov, PictureTubes a iných dát.


FOTO - MARTIN PAULĎURO

Súčasťou balíka je aj program Animation Shop vhodný na vytváranie animovaných obrázkov, ktoré asi najviac využijete pri tvorbe animovaných banerov. Nástoj obsahuje niekoľko transformačných efektov, jednoducho dokáže pracovať s Paint Shop Pro. Samozrejmosťou je sprievodca a optimalizátor pre vytváranie výsledného animovaného obrázku.

Za cenu $99 USD dostanete naozaj veľmi vyspelý a všestranný nástoj vhodný na úpravu fotografií, obsahuje nástroje pre kreatívneho grafika pri tvorbe tlačových predlôh ako i web-dizajnéra pre tvorbu kompletných dizajnov alebo menších častí internetových projektov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Moldava

Koronavírus: Vláda rokuje o celoplošnom testovaní, Za ľudí je proti (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 222-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 417 obetí. V okrese Nitra platí sprísnený lockdown.

Veronika Remišová.
Homáre nórske sa musia na európsky trh dostať do 24 hodín.
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila štvrtá.

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Zmazanie Trumpa je začiatok novej éry sociálnych sietí

Prehľad technologických správ.

Podcast Klik.
Podcast Tech_FM

Ukázali, ako by sa dala získavať energia z čiernej diery

Podcast o novinkách z vedy.

Samsung ukázal nové smartfóny, všetky s podporou 5G

Namiesto veľkých zmien prišla evolúcia.

V Indonézii objavili najstaršiu jaskynnú maľbu

Vek maľby prasaťa sa odhaduje minimálne na 45 500 rokov.

Jaskynná maľba prasaťa celebského na Sulawesi.