ANKARA. Jazero Salda na severozápade Turecka je slávne nielen svojimi žiarivými brehmi bieleho piesku či azúrovou vodou, ale aj pre jedinečný ekosystém, ktorý nenájdeme nikde inde na Zemi.
Na popularite mu nedávno pridal aj americký úrad NASA, keď jeho výskumné centrum JPL zverejnilo fotku jazera na svojej stránke iba tri týždne pred pristátím roveru Preseverance na Marse.
Fotka mala ilustrovať vzhľad marťanského kráteru Jezero pred miliardami rokov, keď bola na povrchu červenej planéty voda v tekutom skupenstve.

Podľa vedcov sa Salda svojimi horninovými ložiskami a minerálmi podobá Marsu najviac spomedzi miest na Zemi.
Najnovšie sa o jazero zaujíma aj turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorý ho zahrnul do projektu rozširovania prírodných priestranstiev pre verejnosť.
Podľa portálu Wion News sú tieto správy predzvesťou katastrofy pre mnohých aktivistov, ktorí sa obávajú, že zvýšený záujem priláka turistov, ktorí sú nebezpečenstvom pre vzácny ekosystém.
NASA sa zaujíma najmä o minerál hydromagnezit, ktorý objavili v usadeninách na brehoch Jazera Salda. Vedci predpokladajú, že tento minerál erodoval z veľkých hornín zvaných mikrobiality, ktoré vznikli pomocou bakteriálnej činnosti.
Hydromagnezit je pritom podobný uhličitanovým minerálom, ktoré objavili na povrchu marťanského krátera Jezero.