SME

Seagate Barracuda - i vo vlastnom "akváriu"

Externý pevný disk má mnoho výhod. Je vhodným médium pre zálohovanie, dokážete ho prenášať medzi viacerými počítačmi alebo pracoviskami a jednoducho ho môžete uzavrieť do trezora, či protipožiarnej úschovy. Používanie zvládne i začiatočník.

Seagate, podobne ako iní výrobcovia, ponúka svojim zákazníkom externú diskovú jednotku postavnú na báze populárneho radu pevných diskov Seagate Barracuda. 3,5" pevný disk s kapacitou do 400 gigabajtov, 7200 otáčkami za minútu a 8 megabajtovou cache je zabudovaný do robustného šasi s viacerými možnosťami umiestnenia na stôl, umožňuje pripojenie k počítaču pomocou rozhraní USB a FireWire, pričom nechýba ani praktický softvér pre zálohovanie "jediným tlačidlom".


FOTO - MILAN GIGEL

Šasi zariadenia je vyhotovené z plastu so striebristým nástrekom, pričom na všetkých stranách nájdete rôzne otvory, ktoré zaisťujú pasívne prúdenie vzduchu, ktorý sa do pohybu dostáva samovoľným stúpaním teplejšieho vzduchu v chladnejšom prostredí. Vo vnútri nenájdete žiadny ventilátor alebo iný podporný systém pre tepelnú výmenu s okolím. Aby však bolo vznikajúce teplo distribuované pri ventilačné otvory, disk je vybavený pasívnymi kovovými chladičmi, ktoré rozvádzajú teplo vo vnútri zariadenia. Rozmerovo by sme mohli diskovú jednotku prirovnať k hrubšej knihe malého formátu, ktorá pri plošnom umiestnení na pracovnom stole príliš miesta nezaberie. Na trhu sú však i zariadenia ktoré sú menšie. Tie však majú hliníkové telo, ktoré odvádza teplo do okolia. V plaste je limitom chýbajúca ventilácia.


FOTO - MILAN GIGEL

Externá disková jednotka je rovinovo súmerná, avšak na jednej z bočníc nájdete silikónový prstenec šedej farby. Ten slúži na plošné umiestnenie na dosku stola. Silikónový povrch chráni proti šmýkaniu na podložke a prevýšenie ochráni celé telo pred poškrabaním. V prípade, že sa rozhodnete používať rozhranie FireWire, uložením naplocho získate možnosť stohovania diskových jednotiek jednej na druhej. Silikónová obruč presne zapadne do kruhovej priehlbiny na opačnej strane.


FOTO - MILAN GIGEL

Aby bola dosiahnutá dizajnová rovnováha, bočný rám je vyhotovený v odlišnej, čiernej farbe, ktorá nie je dosiahnutá nástrekom ale pigmentovaním samotného plastu. Na prvý pohľad je farba čierna, pri priamom dopade s nádychom kakhi. Na spodnej časti rámu by vašej pozornosti nemala ujsť štvorica otvorov. Tie slúžia pre fixovanie podstavca.


FOTO - MILAN GIGEL

Podstavec je plastový jednokusový výlisok, ktorý je na spodnej strane vybavený protisklzovými penovými nožičkami. Montážne lamely vám umožnia jeho zasunutie do tela jednotky a opakovanú demontáž. Z hľadiska konštrukcie je možné povedať, že vyhotovenie je dostatočne robustné a prepracované na to, aby ste mohli diskovú jednotku od stojana demontovať každý deň. Pri špecifických pracoviskách to znamená možnosť fixného uchytenia podstavca k doske pracovného stola.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri zvislom umiestnení na stôl síce posuniete ťažisko zariadenia o čosi vyššie a riskujete v kritických podmienkach prevrátenie, avšak úspora priestoru predstavuje až 3/4 plochy. Pozitívom je však intenzívnejšie samovoľné chladenie a jednoduchšia manipulácia so zariadením.


FOTO - MILAN GIGEL

Na čelnej strane nájdete dvojicu modrých LEDiek, ktoré vás informujú o napájaní zariadenia a prebiehajúcich I/O operáciách. Ich farebné odlíšenie s dodržaním štandardnej zelenej a červenej indikácie by na škodu nebolo. Piktogramy nakreslené vedľa indikátorov však jasne dokumentujú ich význam. Medzi LEDkami je tlačidlo pre spustenie zálohovania. Vždy keď na tlačidlo kliknete, začne blikať na oranžovo a na PC sa spustí dodaný zálohovací softvér. Ide o jediný funkčný prvok, akým sa disková jednotka líši od neznačkových externých boxov na disky. Pri takomto kompletnom riešení však máte vždy istotu, že nebudete musieť riešiť problémy s kompatibilitou, a že disk nebude mať kvôli zlému chladeniu ukrátenú životnosť.


FOTO - MILAN GIGEL

Na zadnom paneli nájdete konektor pre napájanie, ktoré je možné deaktivovať kolískovým vypínačom. Ide o veľmi vhodný doplnok, ktorý spolu s odpojením dátového kábla zníži pravdepodobnosť, že pri búrke spolu s PC prestane fungovať i externá disková jednotka, na ktorej sa nachádzajú zálohy. Konektivitu s okolím zaisťuje vysokorýchlostné rozhranie USB 2.0 a dvojica portov FireWire, z ktorých jeden pripojíte k PC, a druhý k ďalšiemu zariadeniu v reťazi, alebo k PC. Oba komunikačné štandardy však nie je možné používať súčasne.


FOTO - MILAN GIGEL

Pulzný napájací zdroj je vyhotvený tak, že súčasne dodáva zariadeniu 5 a 12 voltové vstupné napätie. To odbremeňuje box od nadmerného zarievania pri stabilizácii vstupného napätia. Pre napájanie je použitý štandardizovaný konektor nápadne priponímajúci S-Video, takže neskúsený používateľ si musí dať pozor, aby vo chvíli nepozornosti nezasunul konektor s napájaním tam, kde by to mohlo spôsobiť škody. Staré povestné pravidlo pre začiatočníkov že na počítači niet čo zle zapojiť, lebo každý konektor je iný v tomto prípade neplati. Výhodou zdroja však je, že pracuje v rozsahu od 100 voltov do 240. Znamená to, že s alternatívnym napájacím káblom dokážete použiť externú Barracudu kdekoľvek na svete. Hoci i v UK, ako naznačuje pribalený kábel.


FOTO - MILAN GIGEL

V balení nájdete všetku potrebnú kabeláž, dokumentáciu a jednoduchý zálohovací softvér. Nechýbajú ani drobnosti pre operačný systém.


FOTO - MILAN GIGEL

Externá disková jednotka spĺňa klasifikáciu Mass Storage, takže pri pripojení pomocou USB i FireWire nenarazíte na žiadne problémy s kompatibilitou a ovládačmi. Spomínaný štandard podporujú všetky súčasné operačné systémy od Windows 98SE vyššie, Linux s kernelom 2.4 a vyššie ako aj Mac OS X. Pribalený bonusový softvér BounceBack Express však budete môcť použiť iba na platformách Windows a Mac. Výhodou však je, že diskovú jednotku budete môcť pripojiť nielen k počítačom, ale i rôznym zariadeniam, ktoré štandard podporujú.

Disk prichádza na trh predformátovaný a výrobca na ňom pripravil jedinú partíciu FAT32 v celkovej kapacite pevného disku. Je však iba na vás, ako sa do rozdeľovania pustíte a aké súborové systémy si zvolíte. Predpríprava bola usktutočnená preto, aby ste ihneď mohli použiť dodávaný zálohovací softvér.

Prevádzka diskovej jednotky je tichá a takmer ani nespoznáte rozdiel v hlučnosti, ak si ju položíte na svoj pracovný stôl. Čo sa týka zahrievania, ani pri intenzívnej záťaži by ste nemali pocítiť nadmerné zahrievanie šasi diskovej jednotky.

S prípravou si pre začiatok hlavu lámať nemusíte. Všetko je prednastavené tak, aby ste pri zatlačení na gombík zazálohovali obsah celej diskovej jednotky C: (s výnimkou swapu) do koreňa diskovej jednotky Barracuda.


FOTO - MILAN GIGEL

Vďaka ovládaciemu centru si však budete môcť zálohy prispôsobiť a okrem tých na požiadanie (stačí poprosiť sekretárku stlačiť gombík) pripraviť i plánované zálohy. Nečakajte však žiadne široké možnosti nastavení, databázové konektory a iné vymoženosti. Ide o zálohovanie v najjednoduchšom slova zmysle - dokáže sa však spustiť stlačením gombíka.


FOTO - MILAN GIGEL

Nie každý používateľ však bude robiť archívy dodávaným softvérom a tak sú pre používateľa zaujímavé i ostatné detaily, týkajúce sa priamo vstavanej diskovej jednotky. Ak chcete čo najviac odbremeniť procesor počítača pri prenášaní veľkých objemov dát, použite rozhranie FireWire, ktoré má síce o máličko menšiu priepustnosť, avšak odbremenenie procesora je viac ako znateľné. Ak vás zaujíma iba priepustnosť, použite USB 2.0, očakávajte však to, že procesor počítač môže ostať vyťažený i na polovicu, čo môže znížiť odozvu aplikácií, ktoré na ňom bežia. Myslite na to hlavne pri serveroch. Kým záťaž CPU hrá pri práci so sekvenčnými dátami približe 20 percentami v prospech FireWire, dátová priepustnosť hrá 10 percentami v prospech USB. V prípade náhodne rozložených dát sa stáva výhoda priepustnosti USB takmer nulová. Rozhranie FireWire nájdete na väčšine dnešných notebookov, na lepšie vybavených základných doskách a na niektorých zvukových kartách. V prípade notebooku si však budete musieť zaobstarať káblik s koncovkou miniFireWire.

Rýchlosť diskovej jednotky pri práci s náhodne umiestnenými dátami akceleruje zabudovaná 8 megabajtová cache, ktorá je efektívnym doplnkom 7200 otáčkového systému magentického média. Dátá je možné z jednotky čítať priemernou rýchlosťou 21 megabajtu za sekundu, pri zápise je rýchlosť identická. Disk je rýchlejší ako rozhrania a to hrá v prospech kariet operáciám s náhodným vyhľadávním.

Túto diskovú jednotku je možné hodnotiť ako výkonného a spoľahlivého pomocníka všade tam, kde sa vyžaduje dynamická rozšíriteľnosť diskových úložísk, alebo čo najjednoduchšie zálohovanie s možnosťou úschovy zálohy so špeciálnym stupnňom zabezpečenia - či už z pohľadu prístupu trezorom, alebo pred požiarom a živelnými pohromami. Výrobca dodržal všetky zaužívané štandardy a poskytol používateľovi absolútnu voľnosť v používaní. Dodávaný sprievodný softvér je však iba naznačením toho, čo je možné dosiahnuť a chýba nejaký nástroj, ktorý by vám umožnil po zatlačení gombíku na čelnom paneli spustiť alternatívnu aplikáciu, ktorá by sa postarala o všetko potrebné. Rovnako by ste zbytočne hľadali nejaké technologické vychytávky akými je zabudovaná čítačka kariet, online systém pre zálohovanie z iných USB zariadení či šifrovanie. Základom je však kvalitné mechanické vyhotovenie, kompatibilita, všestrannosť a výkon. Elektronika monitoruje pevný disk a pomocou diagnostických nástrojov máte možnosť vždy sa dozvedieť, či je disk "fit".

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://online.asbis.sk
Orientačná cena: 5490 za 160GB verziu, 11900 za 400 GB

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu