Ak si sadnete za cudzí počítač pripojený k internetu, zväčša nemáte toľko času a slobody, aby ste ho najprv prispôsobili svojim požiadavkám a potom si v pripravenom prostredí všetko nakonfigurovali tak, aby ste získali prístup k svojim e-mailom. Riešením je často webmail.
Prevádzkovatelia webmailov niekedy poceňujú šiforvanie prenášaných dát, a tak sa môžete stretnúť s problémom nedostatočnej bezpečnosti pri vzdialenom prístupe. Ak dáta necestujú smerom k serveru v šifrovanej podobe, môže sa stať, že ich cestou ktosi odchytí. Ak však odovzdáte kúsok svojej dôvery prevádzkovateľovi služby mail2web, ktorý vo svojom štatúte zabezpečuje ochranu osobných dát a skutočnosť, že sa heslá a obsah správ nebudú ukladať, alebo zapisovať, máte vyhraté. Služba mail2web vám umožní prezrieť si svoju poštu i z mobilného telefónu s WAPom, či so smartfónu alebo PDA. Na to slúžia nasledujúce odkazy:
Komunikácia prebieha jasne, a to v súlade s nasledujúcou schémou.
Jednoduché webové rozhranie mail2web.com poskytuje používateľovi dostatok pružnosti pri jeho používaní. Pomocou jednoduchých nastavení mu pri vložení adresy poštového servera, prihalsovacieho mena a hesla získat prístup ku svojej pošte. Okrem toho však vďaka prevádzkovateľovho SMTP servera môžete poštu aj odosielať. Výhodou je, že do pošty nie je vkladaná žiadna reklama. Prevádzkovateľ financuje službu zobrazovaním reklamných bannerov v rozhraní.
Aby prebiehala komunikácia medzi vami a prevádzkovateľom služby mail2web, musíte sa postarať o to, aby ste použili SSL šifrovanie. Ak tak spravíte, dáta odosielané z formuláru na server mail2web, ba ani obsah vašej pošty ktorú si zo servera. Prí výbere protokolu pre prístup k pošte je rovnako dôležité, aby ste použili SSL šifrovanie, ak ho váš prevádzkovateľ e-mailov podporuje. Vtedy zostane zašifrovaná i kompletná komunikácia medzi serverom mail2web a vašim úložiskom elektronickej pošty. I tým smerom sú prenášané heslá a obsah správ. Ak SSL nepodporuje, hoci i s použitím poštového klienta u vás doma posielate do sveta svoje heslo nešifrované. Ak si nedokážete zapamätať pripravenú prístupovú adresu https://www.mail2web.com/cgi-bin/login.asp?lid=0&il=0, stačí ak si v prehliadači otvoríte https://www.mail2web.com a kliknete na zelený nápis Advanced Login v spodnej tretine obrazovky.
Na rad prichádza nastavenie. Možno vám pripadá komplikované vyznať sa v tom, či máte protokol POP3 alebo IMAP4. Pozrieť si to môžete v nastavení účtov svojho poštového klienta. Typicky používajú používatelia pre jednoduchý výber pošty zo servera protokol POP3. Poštu zo servera stiahne a vymaže. Oproti nej protokol IMAP4 umožňuje na serveri vytvárať priečinky, triediť v nich správy, a ukladať na serveri i odoslanú poštu. Ak počítač preinštalujete a opäť klienta pošty nastavíte, máte v ňom bez importovania všetky svoje správy vrátane elektronickej pošty. Názov účtu, jeho heslo a adresu poštového servera nájdete na konfiguračnom protokole od ISP, alebo ho získate zo svojho poštového klienta pomocou špeciálneho nástroja Mail Pass View. Zistené údaje vpíšete do formulára. Preferujte šifrovanie SSL (ak to nebude fungovat, vypnite ho) a uprednostnite protokol IMAP4 pred POP3. IMAP4+SSL bude pracovať u najlepších poskytovateľov e-mailov, čistý POP3 bude kompatibilný s každým. Neoceniteľnou výhodou je i to, že sa môžete prekliknúť k rozhraniu určenom pre PDA alebo WAP.
Po potvrdení prihlasovacích údajov kliknete na tlačidlo Check Mail a otvorí sa vám používateľské prostredie webmailu. V ňom môžete uskutočňovať všetky bežné operácie na ktoré ste zvyknutí, vrátane odosielania pošty.
Ak si vytvoríte na serveri svoj účet, môžete si dokonca prispôsobiť webrozhranie vlastným potrebám, uložiť si na serveri svoje kontakty a podobne. Registrácia však nie je podmienkou, ale iba zaujímavým doplnkom.
Pomocou jednoduchých web nástrojov môžete neraz s vysokou mierou mobility prekonať nástrahy každodenných úloh. Tam kde zlyhá webmail vášho poskytovateľa, alebo zobrazovanie mobilného zariadenia, tam pomôžu voľne dostupní zástupcovia. Preto im budeme venovať pozornosť i v ďalších článkoch.