SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Arkon WriteShield - ochráni displej vášho PDA

Ak používate vreckové počítače PDA, alebo ich varianty so zabudovaným GSM modulom, zaiste ste si všimli, že trpia dvomi nedostatkami. Prvým je vysoký lesk ich displeja, druhým je skutočnosť, že sa jednoducho pri písaní poškriabe. Nadišiel čas na vylepšeni

e.

Ochranné fólie ktoré sú na trhu majú dnes už vynikajúce optické vlastnosti. Sú natoľko svetlopriepustné, že nie sú bariérou ani pri práci s PDA s jeho podsvietením v prítmí, ani pri používaní na priamom slnku. Ich povrch je matný aby zabránil zrkadlovému odrážaniu okolia a dostatočne húževnatý na to, aby ochránil dotykovú plochu displeja pred poškrabaním. Niekedy stačí i to najmenšie zrnko prachu ktoré sa stretne so špičkou stylusu a škrabanec je na svete. Fóliu znehodnotenú po mnohomesačnom používaní vymeníte jednoducho. S displejom je to však horšie.


FOTO - MILAN GIGEL

V balení fólie Arkon WriteShield sa nachádzajú všetky pomôcky ktoré budete potrebovať na jej osadenie a demontáž po prekročení jej životnosti. V balení nájdete podrobný graficky spracovaný návod, kryciu fóliu, dvojicu špeciálnych vlhčených čiastiacich vreckoviek, mikrovláknovú utierku, štetec a plastové spony pre odstraňovanie fólie. Na prvý pohľad to vyzerá jednoducho. Treba však trocha odvahy a trepezlivosti. Zvládne to však každý.


FOTO - MILAN GIGEL

Fólie dodávajú výrobcovia vyrezané na viacero typizovaných rozmerov. Pred prípravou si radšej skontrolujte či rozmery sedia. Aj keď môže byť označenie na boxe správne, vo vnútri môže byť úplne čosi iné. Je to predsa iba kus špeciálnej samolepšiacej fólie. Ak sa kontúry displeja s okrajom fólie kryjú, môžete sa pustiť do práce.


FOTO - MILAN GIGEL

Pomocou štetca jemne odstráňte prach zo všetkých rohov. Práve tam sa ho drží maximum a môže spôsobiť problémy pri správnom nasadzovaní fólie. Snažte sa pracovať jemne aby ste si zariadenie nedoškrabali, ale dostatočne intenzívne, aby ste prach dostali von. Akonáhle skončíte, dajte si minútku pauzu, nechajte okolitý prach vo vzduchu ustáť a pustite sa do druhého čistenia. Všimnite si, aký je povrch displeja lesklý. Ak sa dostanete pod zdroj svetla alebo do príliš kontrastného prostredia, čitateľnosť nie je najlepšia.


FOTO - MILAN GIGEL

Povrch displeja viacnásobne jedným smerom zotrite pribalenou vlhčenou utierkou. Nechajte preschnúť a opakujte, až pokiaľ nie ste spokojní s výsledkom. Ak sa vám výsledok práce pozdáva, otočte utierku naruby a ešte raz povrch pretrite.


FOTO - MILAN GIGEL

Použite mikrovláknovú utierku na doleštenie. Je nezvyčajne jemná a neskôr sa vám bude hodiť na čistenie zariadenia, či optiky digitálneho aparátu. Jemne ňou pritláčajte, avšak dávajte pozor na to, aby ste nevyvíjali na displej príliš vysoký tlak. Iba teraz si všimnete, že krycia dotyková fólia displeja je viac zjazvená, ako ste si mysleli.


FOTO - MILAN GIGEL

Prilepte presne vrchnú časť fólie a pomaly ju prenášajte z nosnej priehľadnej podložky na displej vášho PDA. Je veľmi priľnavá a drží svoj tvar, takže sa nemusíte obávať vzniku žiadnych bubliniek. Akoby "po riadkoch" lepte ďalej až po koniec.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak ste pracovali dostatočne jemne, na niektorých okrajoch vám zostanú miesta, kde sa fólia zatiaľ neprilepila. Pozor na prach, treba ju s opatrnosťou dostať do takého stavu, v akom má nasledujúce mesiace slúžiť.


FOTO - MILAN GIGEL

Najlepšie to dosiahnete opäť pomocou mikrovláknovej handričky, ktorou jemne prejdete všetky okraje. Fólia sa stane súčasťou dotykovej vrstvy PDA a pri detailnom pohľade si budete myslieť, že je fabrickou súčasťou zariadenia. Čo však zaznamenáte ihneď intenzívnejšími pocitmi ako ochranu povrchu pred poškrabaním je matná, antireflexná povrchová úprava. Všetky odlesky ako keby razom zmizli a pritom kontrast a jas zobrazenia zostávajú na rovnakej úrovni ako pred aplikáciou.


FOTO - MILAN GIGEL

V závislosti na intenzite používania vám kvalitná fólia tohto typu poslúži približne rok. Je vyhotovená zo špeciálneho tvrdeného plastu, ktorého povrch je i napriek jemnosti veľmi húževnatý a pevný. Ide o technológiu, ktorá sa nápadne podobá ABS plastom, ktoré sa používajú na tvrdenie rôznych povrchov proti mechanickému opotrebovaniu. V tomto prípade sú však dôležité i optické vlastnosti. Kým pri lacnejších fóliách môžete byť sklamaní buď slabou svetelnou priepustnosťou, alebo nízkou mechanickou odolnosťou, pri tých kvalitnejších si vychutnáte obe vlastnosti v pozitívnom slova zmysle.

Arkon WriteShield je užitočným pomocníkom pre každého, ktorý to s používaním svojho PDA myslí vážne. Zariadenie nielenže podá v teréne a v nepriaznivých svetelných podmienkach lepší vizuálny výkon, ale je aj chránené voči mechanickému opotrebovaniu. Aj keď je morálna životnosť takýchto zariadení obmedzená a pri starostlivej opatere bude životnosť dlhšia, dnešné mobilné procesory sú natoľko rýchle, aby neskôr mohli tvoriť časť nejakého inteligentného celku. Dnes je to možno všetranný vreckový počítač, o dva roky môže byť z neho klávesnica kódového zámku...

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.arkon.com/stylus.html

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Technologické hračky

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Miroslav Marček na hlavnom pojednávaní v prípade obžaloby za vraždu Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a Petra Molnára začiatkom roka 2020.

Marček si odpykáva 25 rokov.

11 h

Už stihol vydať zásadné nariadenia.

10 h
Marcel Slávik

Sulík naňho podal trestné oznámenie.

15 h

Neprehliadnite tiež

Etna sa znovu zobudila.

Erupciu sprevádzalo dunenie.

20. jan
Ilustračné foto.

Dinosaurus patril medzi sauropodov.

20. jan

Týždenný podcast o novinkách z vedy.

20. jan