Stáva sa to často. Omylom zmažete z pamäťovej karty fotografie, ktoré ste si ešte nenahrali do počítača, alebo čosi zlyhá, a pamäťová karta nie je čitateľná. V takýchto prípadoch netreba zúfať. Mnohokrát je obnoviteľné takmer všetko. Hoci i snímky, ktoré spravil na vašom fotoaparáte pri požičaní váš známy...
Na rozdiel od počítačov ktoré dokážu využívať pevné disky inteligentnejšie (a tým i komplikovanejšie), digitálny fotoaparát pri ukladaní snímkov mnoho rozumu nemá. Postupne zapĺňa pamäťovú prázdnu kartu od začiatku po koniec a ukladá získané snímky sekvenčne za sebou. Keďže väčšina z nás počas fotenia snímky nemaže (robí to až v počítači), nie je dôvod aby musel byť uložený snímok tak, aby sa viac jeho častí nachádzalo na viacerých miestach karty.
Každý súbor má svoju štruktúru. Či už si zoberiete JPEG, TIFF, RAW alebo MP3 či WAV súbor, každý z nich má svoju charakteristickú hlavičku s danou štruktúrou, v ktorej sa nachádza i veľkosť súboru. Potom stačí bez ohľadu na logickú štruktúru pamäťovej karty prehliadať jej kapacitu od začiatku po koniec, a pri každom odhalení typickej hlavičky prečítať vlastnosti súboru a obnoviť ho. Obnova je tak možná i vtedy, ak ste polovicu karty už prepísali iným obsahom. Na jej druhej polovici budú stále pôvodné fotografie. Ak nikdy nedofotíte kartu až po úplný koniec, pri pokuse o obnovenie môžete nájsť na jej konci fotografie, ktoré môžu byť mesiace staré.
FOTO - MILAN GIGELKeďže teóriu máme za sebou, môžeme sa pozrieť na nejaký softvér, ktorý to dokáže. Existuje ich mnoho a niektorí výrobcovia ich dodávajú ku svojim kartám alebo čítačkám. Existujú však aj nástroje, ktoré sú dostupné pre osobné použitie zadarmo. Jedným z nich je PC Inspector Smart Recovery. Je najprehľadnejší a špecializuje sa práve na taký spôsob obnovy, ktorý sme si predstavili.
Prvým krokom je po inštalácii výber zariadenia a hľadaného formátu. Zvolíte si diskovú jednotku ktorá zastupuje pripojenú pamäťovú kartu a navolíte si hľadaný formát súborov. Aktuálna verzia softvéru si poradí so všetkým - od základných bežných formátov až po špeciality z dielní Minolty, Kodaku, Olympusu či Nikonu. Uvážte teda pred spustením čo je potrebné vyhľadávať. Keďže karta zostane nedotknutá, môžete v každom priechode hľadať úplne iný formát.
Druhým krokom je výber cieľového adresára. V tomto prípade si zvoľte nejakú voľnú zložku na svojom pevnom disku. Na kartu by nebolo vhodné zapisovať, pretože obnovený súbor by mohol prepísať iný obnoviteľný a tak by sa časť dát mohla stratiť. Buď si spravte nový adresár na ploche, alebo kdesi vo vašich dokumentoch.
Kliknutím na tlačidlo Start spustíte proces prehľadávania. Ak je obsah karty poškodený viac ako sa zdalo, softvér vás vyzve, aby ste si v menu zmenili spôsob obnovy na pomalší, precíznejší. Ak je však všetko vporiadku, prehľadávanie je pomerne rýchle. Musíte si však dať pozor, aby ste vopred odstavili všetky softvéry, ktoré komunikujú s kartou. Ide o rôzne automatické nástroje pre sťahovanie fotografií do PC a podobne.
Výsledok vyhľadávania si môžete prezrieť v cieľovom adresári. Najrýchlejšie to dosiahnete tak, kliknete v programe na ikonu výberu adresára a zmeníte zobrazovanie súborov na náhľady. Nie je to síce také pohodlné ako v iných softvéroch, ktoré vám priebežne snímky zobrazujú, ale hlavné je, že dáta sú zachránené. A to bolo cieľom.
Možno vás práve v tomto momente napadlo, že ak požičiate niekomu svoj digitálny fotoaparát, alebo ho zanesiete do servisu opraviť, prichádzate o kus svojho súkromia. Aby ste sa snímkov zbavili bez možnosti ich obnovy, vhodné je použiť ľubovoľný vhodný softvér, akým je napríklad Sure Delete.
Dostupnosť: http://download.pcinspector.de/pci_us_smartrecovery.exe