SME
Streda, 21. apríl, 2021 | Meniny má ErvínKrížovkyKrížovky

Oxid uhličitý v ovzduší prekonal nebezpečnú hranicu

Zvýšenie koncentrácie otepľuje planétu.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

Uplynulý víkend dosiahli hodnoty oxidu uhličitého novú rekordnú hodnotu.

Havajská stanica na sopke Mauna Loa zaznamenala, že tento silný skleníkový plyn prvýkrát prekročil koncentráciu 420 čiastočiek na milión. Znamená to, že v jednom milióne molekúl plynov, ktoré tvoria vzduch, bolo viac ako 420 molekúl oxidu uhličitého.

Pritom, keď stanica začala svoje merania v 50. rokoch minulého storočia, v ovzduší sa nachádzalo 315 čiastočiek na milión. Pred začiatkom priemyselnej revolúcie to bolo 278 čiastočiek.

Skryť Vypnúť reklamu

Otepľuje planétu

Hoci sa zvýšenie v čiastočkách na milión molekúl vzduchu môže zdať bezvýznamné, aj malé zvýšenie koncentrácie skleníkového plynu má veľký vplyv na zemskú klímu.

Vplyvom oxidu uhličitého a iných skleníkových plynov, ktoré vypúšťajú ľudia, sa za viac ako dve storočia Zem oteplila približne o jeden stupeň Celzia.

"Sme si jednoznačne istí, že nárast oxidu uhličitého otepľuje planétu," povedala pre Washington Post klimatologička Kate Marvelová z NASA.

Emisie oxidu uhličitého vznikajú pri výrobe elektriny, doprave a pochádzajú tiež z priemyselnej výroby. Slovenská republika ročne vyprodukuje viac ako 30 miliónov ton oxidu uhličitého (údaje z roku 2019), to je, ako keby ste spálili benzín z takmer 400-tisíc cisternových vozidiel.

Skryť Vypnúť reklamu

Polovica oxidu uhličitého, ktorý ľudia vyprodukujú, zostáva v ovzduší a spôsobuje otepľovanie a ďalšie zmeny. Menšia časť sa vstrebáva do oceánov, ktoré sú vplyvom tohto plynu kyslejšie, čo ovplyvňuje miestny ekosystém.

Dvojnásobná hodnota

Havajské observatórium v sobotu nameralo koncentráciu presne 421,21 čiastočky na milión. Ide však iba o jeden údaj, nameraný v období vrcholiacich koncentrácií oxidu uhličitého.

Priemer za celý rok 2021 sa bude zrejme pohybovať okolo 416 čiastočiek na milión. Znamená to, že ľudstvo je na polceste k zdvojnásobeniu koncentrácie skleníkového plynu v ovzduší od čias priemyselnej revolúcie.

V predindustriálnej ére bola koncentrácia 278 čiastočiek na milión, dvojnásobok by teda bol 556.

Takáto dvojnásobná hodnota by mohla pre Zem znamenať priemerné ročné oteplenie o tri stupne Celzia alebo aj viac. Podľa odhadov by mohlo ľudstvo dvojnásobnú hodnotu koncentrácie dosiahnuť v roku 2060, ak nijako nezakročí proti emisiám skleníkových plynov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Klimatická zmena

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Oxid uhličitý, Klíma, Skleníkové plyny
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Novú podobu Námestia Nežnej revolúcie určila architektonická súťaž. Jej víťazom sa stal návrh od nemeckých architektov LOIDL.

Vracajú sa architektonické súťaže.

14. apr
Derek Chauvin s právnikom Ericom Nelsonom.

Výšku trestu oznámia neskôr.

2 h

Neprehliadnite tiež

Nový iMac.

Jar sa nesie vo farbách dúhy.

5 h

Odborníci ochutnali dávnu odrodu.

8 h
OnePlus 9 Pro.

Apple, Huawei a Samsung dostali silnú konkurenciu.

9 h

Rozhodnutia by robili stroje.

9 h