Obrovský oceán, ktorý pred miliardami rokov pokrýval takmer celý Mars, zrejme neunikol do vesmíru.
Naznačuje to nový výskum vo vedeckom časopise Science.
Voda z marťanského oceánu, ktorý bol objemný zhruba ako polovica Atlantického oceánu, sa možno stále ukrýva na červenej planéte. Budúci kolonisti Marsu by ju mohli ťažiť.
Uzamknutá voda
Pred štyrmi miliardami rokov bol Mars vodnatým svetom. Jeho oceán mohol na niektorých miestach siahať do hĺbky až 1500 metrov.
1500
metrov hlboký mohol byť na niektorých miestach marťanský oceán.
Dnes je štvrtá planéta suchá a prašná. Dlhé roky si vedci mysleli, že vodu stratila atmosférickými procesmi - jednoducho unikla do vesmíru.
Merania zo sond na obežnej dráhe však túto hypotézu nepodporujú. Nové počítačové modely teraz naznačujú, že do vesmíru unikla iba časť vody.
Zvyšok uviazol vo vnútri kryštalických štruktúr minerálov v kôre planéty. K podobnému procesu dochádza aj na Zemi. Na našej planéte sa však uzamknutá voda dostane späť do atmosféry vďaka vulkánom.
Časť marťanskej vody je tiež zamrznutá na póloch planéty.
Vedci nevedia koľko vody presne uviazlo v mineráloch. Odhadujú, že by sa v nich mohlo ukrývať 30 až 99 percent dávnej marťanskej oceánskej vody.
Ťažba vody
Pri premýšľaní o budúcich kolóniách na Marse vedci často počítajú s ťažbou vody priamo na červenej planéte.

Budúci obyvatelia by dôležitú tekutinu mohli získavať napríklad z polárnych čapíc.
Museli by však cestovať ďaleko do chladných a najnehostinnejších častí Marsu.
Ak sa ukáže, že gro vody sa skutočne ukrýva v mineráloch po celej planéte, ťažba by bola omnoho jednoduchšia a príjemnejšia.
K tomuto poznaniu by mohol pomôcť aj rover Perseverance, ktorý na Marse pristál minulý mesiac.