Richard Greenwood z Open University (Veľká Británia) zistil meraním izotopov kyslíka v meteoritoch, že prvotné planétky, z ktorých sa zoskupili väčšie planéty, mali na povrchu oceány roztopenej horniny. Vysvetľuje to rozloženie prvkov v planétach zemského typu.
Sossina Haile z CalTech (USA) s kolegami vyvinuli propánový palivový článok bez potreby vonkajšieho zdroja tepla. Kľúč: katalyzátor na báze ruténia a céru. Tenký disk, podobný lítiovým batériám v elektronike, produkuje napätie 0,7 voltu a príkon 350 miliwattov.
Podľa tímu Johna McCloskeya z Ulsterskej univerzity (Veľká Británia) oblasť pozdĺž Sundskej priekopy západne od Sumatry aj po veľkých zemetraseniach 26. decembra 2004 a 28. marca 2005 stále hrozí výskytom ďalšieho, týka sa to najmä časti pod ostrovmi Mentawai.
Tím Manfreda Schartla z Würzburskej univerzity (Nemecko) analyzoval DNA 47 rýb latimérií (na obrázku), "živých fosílií", chytených na západe Indického oceánu od Kene po JAR. Všetky zrejme pochádzajú z jedinej populácie, s centrom pri Komorských ostrovoch.
Tím Klausa Kaestnera z Pennsylvánskej univerzity (USA) zistil, že vývoj pečene vyžaduje dva prepisové faktory, bielkoviny regulujúce expresiu génov, označované ako Foxa1 a Foxa2.
Tímy Gregoryho Hannona z Cold Spring Harbor Laboratory, Joshuu Mendella z Univerzity
Johnsa Hopkinsa a Todda Goluba z Dana Farber Cancer Institute (všetko USA) doložili, že malé molekuly RNA, mikroRNA, regulujúce gény, sú dôležité v ľudských rakovinách.
Tím Michaela Skinnera z Washingtonskej štátnej univerzity (USA) zistil, že vystavenie brezích potkaních samíc účinkom vinárskeho fungicídu vinclozolén a pesticídu metoxychlór, náhradky DDT, znižuje plodnosť samčieho potomstva v štyroch nasledujúcich generáciách.
Hilary Koprowská z Univerzity Thomasa Jeffersona (USA) s kolegami oznámila, že vakcínu proti vírusu SARS-CoV, možno úsporne produkovať v geneticky obmenených rastlinách - rajčinách a nízkonikotínovom tabaku. Účinnosť vakcíny overili na myšiach.
Fred Gage zo Salkovho ústavu biologických výskumov (USA)
s kolegami preukázal, že retrotranspozóny, genetické prvky, ktoré preskakujú z jedného miesta genómu na iný, môžu hrať úlohu v určovaní jedinečných znakov neurónového "zapojenia" ľudského jedinca.