Krokodíl Baurusuchus salgadoensis, ktorý žil spolu s dinosaurmi. FOTO - ČTK/AP |
sis v skutočne vynikajúcom stave.
Skamenelinu, pochádzajúcu z obdobia druhohôr - kriedy (vtedy ovládali našu planétu dinosaury), našli už pred 15 rokmi pri meste General Salgado v západnej časti štátu Sao Paulo. Preparácia a skladanie jednotlivých častí do pôvodnej podoby však boli veľmi zdĺhavé, pretože zviera meralo takmer 3,5 metra a vážilo 400 kilogramov. Ide o najväčší druh krokodíla, ktorý kedy žil v Južnej Amerike.
Fosília je výnimočná tým, že sa zachovali vo vynikajúcom stave všetky kosti, hlava, čeľuste i nedotknuté zuby. Zvlášť kompletná hlava je veľmi vzácnym nálezom.
V oblasti pri Sao Paule, kde krokodíl 90 miliónov rokov odpočíval, sa našli aj iné podobné skameneliny; ide o najväčšie nálezisko fosílií týchto plazov v Latinskej Amerike.
Na rozdiel od dnes známych krokodílov, ktoré žijú v oblastiach bohatých na vodu, Baurusuchus salgadoensis obľuboval predovšetkým suchú klímu s vlhkými zónami. Mal dlhšie nohy, viac chodil a aj umiestnenie jeho nozdier ukazuje na to, že pod vodou nezostával príliš dlho, upozornil Pedro Henrique Nobre zo Štátnej univerzity v Riu de Janeiro.
Baurusuchus patrí do rodiny plazov, pozostatky ktorej sa našli v Argentíne, Afrike, v Indii a Pakistane. Vedci považujú za jeho blízkeho príbuzného iný dávny druh, Pabwehshi pakistanensis, ktorý sa našiel v Pakistane.
(čtk, ač)