Jazerá v permafrostovej oblasti západnej Sibíri. FOTO - LAURENCE C. SMITH |
Na veľkej časti Sibíri sa za posledných 30 rokov výrazne oteplilo, v priemere o takmer tri stupne Celzia. To predstavuje troj- až štvornásobok rozsahu oteplenia v nižších zemepisných šírkach. Podobne to vyzerá aj v amerických arktických oblastiach. Laurence Smith z Kalifornskej univerzity v Los Angeles s kolegami teraz v časopise Science uverejnili satelitnú analýzu účinkov klimatickej zmeny na jazerá v oblasti 515-tisíc kilometrov štvorcových na severe Západosibírskej nížiny, južne od polostrova Jamal.
Na dvoch súboroch satelitných záberov, zo začiatku 70. rokov a z rokov 1997-2004, vedci sledovali vývoj vyše 10 882 jazier, z ktorých každé malo pôvodne viac ako 40 hektárov. Ich počet v skúmanom období klesol o 11 percent, celková jazerná plocha o 93-tisíc hektárov, čo je pokles o šesť percent. Väčšina jazier sa iba zmenšila, no 125 ich celkom vyschlo a zarástlo.
Čísla sa týkajú celého regiónu, v ktorom sú však dva podregióny. V oblasti súvislého permafrostu (trvale zmrznutá pôda) jazerná plocha stúpla o 12 percent a počet jazier o štyri percentá. Väčšina strát sa týka južnejšieho podregiónu nesúvislého, iba miestne sa vyskytujúceho či izolovaného permafrostu. Nasvedčuje to, že tam sa permafrost intenzívne topí, čo spôsobuje únik jazernej vody do podzemia. Nevykompenzoval to ani zvýšený objem zrážok.
Podobná situácia sa pozoruje na Aljaške. Všetko možno vysvetliť dvoma štádiami topenia permafrostu. Najprv vďaka nemu jazier pribúda, potom však čoraz viac vody presakuje trhlinami v ich dnách.
(urb)