SME
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Gorilie samce nemajú reprodukčný monopol

Medzinárodný vedecký tím preukázal, že v skupinách goríl s viacerými samcami nemá dominantný jedinec výlučné právo na párenie.

Zrelý gorilí samec "strieborný chrbát" z Virungy.

Sexuálny svet ľudoopov

Sexuálny svet našich najbližších príbuzných v ríši živočíchov, ľudoopov, je skutočne veľmi pestrý. Siaha od promiskuitných šimpanzov cez gorilie háremy, zväčša osamelo žijúce a iba v dobe párenia sa stretávajúce orangutany až po monogamné gibony. V posledných rokoch však tento základný obraz skorigovali nové poznatky. Po prvé, orangutany niekedy vytvárajú skupiny aj mimo obdobia párenia. Po druhé, s proklamovanou celoživotnou partnerskou vernosťou gibonov to nie je také slávne. A po tretie sa teraz podarilo zdokumentovať fakty, korigujúce pohľad aj na sexualitu horských goríl. Teda tých, ktoré nám prvý raz podrobne priblížila Dian Fosseyová, známa aj u nás knihou Gorily v hmle a z rovnomenného filmu, kde ju stvárnila Sigourney Weaverová.

Gorilí model

Základným modelom "spoločnosti" horských goríl (Gorilla beringei) je skupina, ktorej dominuje zrelý dospelý samec, "strieborný chrbát" (podľa farby srsti). Predpokladalo sa, že ako pán háremu má vo svojej skupine monopol na párenie. V skutočnosti však asi v 40 percentách monitorovaných skupín je samcov viac, ba aj viac "strieborných chrbtov". Samce buď zostávajú v skupinách, kde sa narodili, alebo odchádzajú, aby žili osamotene, prípadne aby po čase založili vlastnú skupinu. Reprodukčný monopol dominantných samcov v gorilích skupinách vychádzal skôr z prípadu nížinných goríl (Gorilla gorilla). Ako je to pri skupinách horských goríl s viacerými samcami?

Kompromis vládcov

Situáciu vyjasnili ôsmi bádatelia z Nemecka, USA a Veľkej Británie na čele s Brendou Bradleyovou z Ústavu Maxa Plancka pre evolučnú antropológiu v Lipsku a z Cambridgeskej univerzity. A to najpresvedčivejšou metódou - genetickou analýzou predpokladaných otcov a potomstva. Výsledky uverejnili v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences USA Early Edition. Analyzovali DNA 92 goríl horských zo sopečnej oblasti Virunga v Rwande. Skúmané potomstvo štyroch skupín, narodené v rokoch 1985-1999, splodili vždy samce z tej istej skupiny. No dominantný "strieborný chrbát" nemal reprodukčný monopol. Samčia "dvojka" v skupine splodila v priemere 14 percent potomstva.

Podporuje to iné pozorovania, podľa ktorých "dvojka" urobí najlepšie, keď neopustí rodnú skupinu, ale vyčká, kým sa pomery nezmenia ("jednotka" zostarne, ochorie či utrpí zranenie) a nestane sa dominantným samcom. Aj pre "jednotku" je výhodné deliť sa o párenie s ašpirantom na následníctvo, lebo "dvojka" pomáha brániť skupinu.

Nejde však o vedome dobrovoľný ústupok, skôr o dynamicky sa meniace reprodukčné podiely oboch typicky nepríbuzných samcov, využívajúcich aktuálne príležitosti. Takáto štruktúra gorilích skupín s viacerými samcami, tvorených príbuznými a nepríbuznými jedincami, pripomína šimpanzy.

Mladý gorilí samec z Virungy. FOTO - MARTHA M. ROBBINSOVÁ

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Lučanský je na NAKA už hodiny, usvedčujú ho kajúcnici

Zadržali ho po tom, ako prišiel na dohodnutý výsluch.

Bývalý policajný prezident Milan Lučanský.
Ilustračné foto
CYNICKÁ OBLUDA

Porovnanie Slovenska a Maďarska

Občas si nahovárame, že sme na tom s úrovňou demokracie a politickej zodpovednosti lepšie.

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Polovica štátnych akcioviek vymenila šéfov. Netransparentne

Najférovejšie vyberali na ministerstve hospodárstva.

Práce na obchvate by mali byť dokončené v marci 2023.

Neprehliadnite tiež

Sackboy: A Big Adventure je hra pre celú rodinu

Rodinná hra s vlnenou bábikou v hlavnej úlohe.

Kuracie kúsky z pestovaného mäsa od firmy Eat Just. Predaj kultivovaného mäsa schválil ako prvý Singapur.

Najvýznamnejšia vedkyňa, o ktorej ste asi nikdy nepočuli

Spoluzaklada významnú oblasť matematiky.