SME
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

V Lausanne vytvárajú digitálny mozog

Naozaj je mozog iba súčtom vzájomne poprepájaných miliárd neurónov, kde sa preháňajú neurotransmitery a elektricky nabité častice? Ak je to tak, potom pokus IBM a Ecole Polytéchnique Fédérale de Lausanne (EPFL) postaviť prvú počítačovú simuláciu ľudského

Človek a mikroprocesor - momentálne najperspektívnejšie spojenie pri výskume mozgu, ktorý prebieha v spolupráci IBM a Ecole Polytéchnique Fédérale vo švajčiarskom Lausanne.

ILUSTRAČNÉ FOTO - REUTERS

mozgu až na molekulárnu úroveň nemusí byť vopred odsúdený na neúspech.

Ambiciózny vedecký počin sa volá Blue Brain Project (Projekt Modrý mozog). Jeho výpočtovým mozgom bude menší brat superpočítača IBM Blue Gene (Modrý gén). V nasledujúcich dvoch rokoch budú vedci IBM a EPFL využívať jeho obrovskú kapacitu pri práci na podrobnom modeli nervových okruhov v neokortexe, čo je vývojovo najmladšia, najväčšia a najkomplexnejšia časť ľudského mozgu.

V budúcnosti chcú projekt rozšíriť na modelovanie ďalších oblastí, takže nakoniec by mal vzniknúť celý digitálny trojrozmerný model mozgu. Mal by osvetliť niektoré zložky poznania, ako je vnímanie, pamäť a dokonca aj záhadu záhad - vedomie. Vedci tiež dúfajú, že vďaka simulácii by mohli lepšie pochopiť, ako a prečo sa niektoré okruhy v mozgu pokazia, a nakoniec sa tak dopátrať príčin porúch ako autizmus, schizofrénia alebo depresia. Modelovanie mozgu na bunkovej úrovni je ohromná výzva, pretože treba zobrať do úvahy stovky tisíc parametrov. Ako povedal pre New Scientist vedúci projektu profesor Henry Markram, riaditeľ Inštitútu mozgu a mysle EPFL, bude to prvý raz, čo ľudia nahliadnu v reálnom čase do elektrického kódu, vytvárajúceho reprezentáciu sveta.

Markram a jeho kolegovia vybudovali za desať rokov najväčšiu svetovú databázu jednotlivých neurónov. Práve túto databázu budú vedci využívať v úvodnej fáze, pri vytváraní štruktúry neurálnych okruhov v neokortexe.

Markram očakáva, že niektoré simulácie, ktoré by pri praktickom testovaní v laboratóriu zabrali celý deň, vďaka sile Modrého génu teraz urobia za sekundy.

Systém, nainštalovaný v EPFL, bude zaberať toľko miesta ako štyri chladničky a bude mať rýchlosť minimálne 22,8 bilióna operácií s plávajúcou desatinnou čiarkou za sekundu (22,8 teraflopu), čím sa zaradí medzi najvýkonnejšie superpočítače na svete. Samotný Blue Gene je už pred svojím dokončením najvýkonnejším výpočtovým systémom na svete. (ač)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Norbert Bödör chodil do centrály Smeru, priznal Fico

Fico zastáva Jankovskú aj po priznaní sa k machináciám na súdoch.

Predseda Smeru Robert Fico.
Petra Vlhová po triumfe v Lechu.
Komentár Zuzany Kepplovej

Fico už znie ako Harabin

Medzi hoaxy pridaj právničinu, zatrep a hoď do okna najbližšieho paláca.

Zuzana Kepplová.
Juraj Loj a ukrajinská herečka Polina Nosykhina v seriáli Slovania

Neprehliadnite tiež

Astronautka: Byť prvou ženou na Mesiaci by bolo ohromné

Jeanette Eppsová bude na Noci výskumníkov.

Astronautka Jeanette Epps.
Technici vo vnútri detektoru Borexino, ktorý zachytil nepolapiteľné častice.

Vyskúšali sme, ako sa hrá na jednej z najrýchlejších grafických kariet

Počítačové hry sa konečne dočkajú filmovej grafiky, aj vďaka herným konzolám.