Singles 2: Triple Trouble - partnerka i milenka v jednom byte

Narodili sme sa s polovicou duše. Úloha nášho života je nájsť si tú druhú, odtrhnutú časť, ktorá rovnako ako naša blúdi po svete a snaží sa o to isté. Ak ju nájdeme, dostáva sa k slovu láska, všetko je zrazu nádherné a sladké. Každý robí chyby a zrazu sme

svojho partnera stratili...

Vzťahy sú príliš zložitá vec, aby ich niekto dokonale chápal. Jedna plus jedna je vždy dva a málokoho baví žiť osamote, bez partnera, bez jeho záchrannej ruky. Prvý diel Singles: Flirt Up Your Life prišiel ešte pred druhými simsíkmi a rozhodne ponúkol zaujímavú 3D alternatívu. Primárne zameranie na vzťahy, tým pádom takmer žiadna cenzúra, bola niečím neotrelým. Lenže bez podpory hernej obce sa žiadna hra nevyšplhá závratne vysoko, preto bol i prvý diel odcudzovaný za omnoho menšiu komplexnosť ako konkurencia The Sims. Mnoho ľudí si však vôbec neuvedomovalo, čo chcú Singles dosiahnuť a úplne rovnako dopadne aj druhý diel. Obrovská základňa sims fanov nedovolí vstúpiť novému kohútovi na dvor „simulácií života“ (v prípade Singles však skôr balenia). Nie je to pekné, ale Singles 2: Triple Troublesi za to môže aj sám. Oproti prvému dielu ponúka samozrejmé rozšírenie v podobe množstva predmetov (celkovo sa počet vyšplhal na niečo cez 400 kusov), vhodných pre zakúpenie do vášho príbytku, avšak ostatné zostáva po starom... až na príbeh.

Keď som v The Sims 2 začal pomaličky odhaľovať prepletené vzťahy a problémy rodiniek, bol som nadšený vložením aspoň akého-takého vodítka, bez ktorého by išlo znovu len o akúsi nadstavbu free play módu prvého dielu. Singles 2 však priamo ponúka príbeh, hoci sa jedná o klasickú telenovela story, zažral som sa do získavania starej lásky rýchlo, zápletka sa mi i napriek jednoduchosti páčila. Josh stratí svoje dievča snov Annu, nedokáže na ňu zabudnúť, rozhodne sa spraviť krok vpred a nasťahuje sa do príbytku inej dievčiny. Všetko prebieha hladko, až do predstavenia druhej spolubývajúcej – nemusíte byť expertom na nečakaná zvraty, sami tušíte, že pôjde práve o Annu. Ak sa budete držať príbehovej línie, budú vám predkladané nové úlohy ako by ste si mohli získať srdce ex-priateľky. So všetkým vám pomáha Magnet, výborný priateľ, majiteľ miestneho baru. Postupne si získate Annu späť aspoň ako kamaráta, nasleduje romantická večera a... Súbor nabaľujúcich sa cieľov k dosiahnutiu je vcelku dosť, táto zábavka vám vydrží na niekoľko hodín pohodového hrania. Dej však nemusíte vôbec sledovať, zadania si na vás počkajú, môžete si zatiaľ zohnať nejakú bokovku (hoc aj druhú spolubývajúcu), získať si mnoho priateľov. Z príbehu sa viac neoplatí prezradiť (ani dôvod rozchodu), predsa by som vám tým pokazil odhalenie ďalších činností, nutných k úspešnému ukončeniu.

To bol jeden príbeh. Za 4 hodinky sa to dá dohrať bez výrazných problémov, ja som sa nehnal za rýchlym získaním si srdca fešnej Anny a bavil som sa dvojnásobne dlhšiu dobu. Lenže ukončením príbehu dostane hráč chuť na ďalšiu zápletku a Singles 2 ponúkajú len tú istú úlohu, tentoraz sa role vystriedajú a vy ovládate Annu, pričom musíte zbaliť Josha. A to je všetko priatelia! Čakáte niečo viac? Aj ja som horel nedočkavosťou po ďalšej klasickej love story, ktorá na plátnach kín vyzerá hrozne naivne, ale hrá sa to dobre. :) Ono nič, potom máme prístupný len free mód, kde si môžeme vybrať z troch rôznych bytov. Na výber máme normálny a priestranný apartmán, tmavý, nepriestranný byt s minimálnym vybavením (vyššia náročnosť) a Penthouse – obrovský „bejvák“. Je síce fajn, že môžeme navštíviť ešte aj miestny klub, kde sa vždy vyskytuje niekoľko postáv určené k zoznámeniu, ale to je predsa príliš málo a hlavne pridaním len jedného príbehu ide o nepatrné rozšírenie. To je presne tá vec, ktorá zamrzí. Potenciál totiž Singles 2majú. Získať si srdce postavy nie len tak a výrazne záleží na charaktere a vlastnostiach každej persóny.

Oproti jednotke máme na výber niekoľko nových hrdinov, ale dosť sa ich opakuje z predošlých dielov. Každá je iná a pri voľnej hre si môžete vybrať trojicu a s ňou prežívať vlastné soap opery, ale všetci dobre vieme, že vždy je lepšie, keď vám to spraví niekto iný ako trápiť sa sám... ehm. Celý systém je okopírovaný z The Simsa už teraz vidím frflošov, nadávajúcich na minimum nových prvkov. Lenže ono to takto výborne funguje, zvykať si na nový systém by bolo nielen neprirodzené, ale nemuselo by ísť o lepšie riešenie. Ja som plne spokojný so systémom klikania na objekty/postavy, následného vyrolovania menu s akciami. Dôležité je sledovať teplomery s potrebami postáv - hlad, energia, hygiena, zábava, komfort, prostredie. Záleží aj psychickej stránke hrdinov, je príjemné sledovať ako sú nabažený priateľstvom, romantikou alebo erotikou (nejde však len o sex, svoje zohráva aj flirt). Hodnoty do maxima zvyšujeme príslušnou akciou (hlad – najem sa – smer chladnička alebo si navarím, čí objednám pizzu). Jednoduché, zabehnuté a hrateľné.

Od série Sims sa Singleslíšia aj mini RPG systémom. Vždy na konci dňa hra vyhodnotí počet bodov, ktoré vám budú pridelené a ak máte dostatočný počet, zvýšite si nejakú vlastnosť. Okrem schopnosti získať si priateľa, partnera, lepšieho varenia alebo schopnosti rýchlejšie a efektívnejšie opravovať, si môžeme vylepšiť aj praktiky v posteli. Body nedostávate chaotickým spôsobom, ale za počet aktívnych priateľov, romantikou získaných postáv i momentálnych partnerov. Musím niečo povedať aj zo zápletky, bodíky dostáva postava aj za hranie na gitare, je totiž talent, pokúšajúci sa preraziť.

Výstavba domu i nákup vybavenia domu prebieha jednoducho a intuitívne, na výber je dostatok tovaru – vydrží vám to na zopár desiatok hodín, ceny sú zvolené s citom, nemôžete si dovoliť všetko, navyše tri postavy v dome je riadny počet a vybavenie každého izby stojí horu peňazí. Tie získavame v práci, ktorú navštevujeme len v pracovné dni. Víkendy sú voľné a hoci sa týmto systémom môže pochváliť aj druhý diel The Sims, po prvýkrát si ním prišli práve Singles. K popisu hry by to snáď aj stačilo, každý kto aspoň chvíľu hral The Sims, je už ako doma a veční odporcovia už po zazretí obrázkov klikajú na iný článok.

GRAFIKA 8 / 10
Vyzerá to chutne, obrázky napovedia viac. Navyše sa po problémoch s predchodcom podarilo konečne optimalizovať engine a na konfigurácií, s akou som hral prvý diel, som si v pohode vystačil. Trojrozmernosť dodáva Singles 2 šmrnc, s kamerou budete mať zo začiatku menšie problémy, ale ide len o silu zvyku a neskôr si budete vychutnávať pekné prostredie. Animácia pohybov je takmer dokonalá, mimika tvárí funguje dokonale. Možno menším rypnutím bude – aspoň podľa mňa – zmena fázy dňa. Z dňa na podvečer až noc to všetko prebieha skokom v rovnakom čase. To beriem, inak sa to zariadiť ani nedá, mne však vadil presun skokom. Mohlo to byť vyriešené plynulým prechodom. Ale na grafické spracovanie sa neoplatí príliš nadávať. Postavy vyzerajú nádherne a keďže zobrazenie sexu nerobí hre problém, poprsie partnerky v posteli uvidíte nie raz. Super detaily a hlavne na rozdiel konzervatívnych simsov nerobí singlom (?) nahota problém – teda až na mužské genitálie, ale s prihliadnutím na pohlavie autora tohto textu, to až tak nevadí.:)

Prekvapila ma možnosť hrania v okne a dokonca úprava veľkosti okna, takže kým si tu veselo ťukám tento textík, nespratník Josh sa prestáva znovu venovať svojej láske a hádže očkom po čiernovlasej sexbombe vo vyzývavých červených šatoch.

INTERFACE 8 / 10
Ovládanie pomocou myšky je zabehnutým štandardom a klikanie je nielen intuitívne, ale hlavne nenáročné. Už som spomínal systém menu pri aktívnych predmetov, funguje radenie akcií do fronty a rušenie nevhodných činností (keď ste zvolili po flirte náruživý bozk, určite sa nejedná o vhodnú kombináciu, ak partnerke vaše dvorenie neprišlo ako vhodný nápad). Vždy viete, kam máte kliknúť, nechýba ani akýsi denník, kde máte zoznam splnených i práve aktívnych úloh. Výbornou vecičkou je podľa mňa editor fotiek. Po jeho aktivovaní môžete hýbať jednotlivými časťami postáv do všetkých možných smerov, meniť mimiku tváre a po pár minútkach zistíte, že sa jedná o výbornú vecičku k vytvoreniu zábavných screenshotov - jeden obrázok nájdete v galérii.

HRATEĽNOSŤ 8 / 10
Mňa jednoducho Singles bavia. Samozrejme tu máme aj The Sims, kde sa však vďaka neustálemu klikaniu na more vecí, dokážete po chvíli stratiť a postupne je zo všetkého rutina. V Singles sa nemusíte nikam vyslovene ponáhľať, vybudovanie vzťahu trvá dlhšiu dobu a hlavne rozdielnosť charakterov ukážkovo mení situácie. Naivku dostanete do postele po týždni balenia, chladná športovkyňa vám len tak ľahko neponúkne svoje lono (nemôžem predsa napísať, že tá rozmaznaná dievka mi nechcela dať ani po postavení sa na hlavu a neustále sa dožadovala aj romantiky a podobne). Okej, to je fajn, vždy tu však máte na výber medzi obrovskými The Sims a profilovanými Singles. Záleží na každého voľbe, vopred však odcudzovať špecializáciu recenzovanej hry za jej kopírovanie v hrateľnosti je úbohé – monopolné postavenie jedného titulu sa mi z duše hnusí. Navyše Singles 2 majú príbeh, síce len jeden, ale verím, že nie posledný.

MULTIPLAYER
Hra ho neobsahuje.

ZVUKOVÉ EFEKTY 9 / 10
Nemá zmysel vám popisovať jednotlivé zvuky. Keď sa otvára chladnička, dobre vieme, čo zaznie, pri sprchovaní padá voda a podobne. Zvučí všetko a výsledný dojem je výborný. Reč singlákov je založená na podobnej hatmatilke ako u simsov, je zábavné i po x-tý raz počúvať hovorenie vtipu.

HUDBA 7 / 10
Hypermarketové melódie nie sú môj štýl a Nemci ho majú obzvlášť nevkusný. Máme tu rozsiahlu databázu piesní, všetky však znejú rovnako - otrasné spojenie rádoby rocku s sladkými popovými rifmi, s prevládajúcimi klávesovými nástrojmi. Nad priemer to celé dvíhajú originálne skladby (hlavná postava je hudobník a zrejme zloží nejaký ten hit) pri hraní na gitaru/klavír, ale to je príliš málo. Chcelo by to väčšiu pestrosť. Som rád, ak pri spolunažívaní si v posteli hrá tichučká, jemnučká pieseň s lahodným hlasom speváčky, ale len často len jedna, či dve piesne pre danú scénu je málo. Dokonca sa nám tu vyskytla aj možnosť pridávania vlastných songov pri počúvaní rádia/jukeboxu. Mne však hral hrala vždy len jedna pieseň, to však možno vyrieši patch. Na druhú stranu vidieť ako postavičky trsajú na Celebrity Skin od Hole – to je zážitok.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 6 / 10
Jeden z najväčších problémov Singles. Dĺžku príbehu sme už rozoberali vyššie. Zamrzí absencia vytvorenia vlastnej postavy, môžete si vybrať len z dostupných charakterov – celkovo ich tu nájdeme 17. Na jednu stranu to nie je málo, ale striekať šampanským určite nebudem. Oproti prvému dielu mohli Rotobee pridať určite viac a editor vlastného charakteru by ich určite nezabil. Tri obývateľné lokácie taktiež neponúkajú až takú voľnosť ako The Sims 2. Je úplne jedno, že to na pobavenie zo začiatku stačí, ale spustenie príbehu na rovnako mieste je predsa len trochu chabé predstieranie, že tentoraz to bude iné. Škoda, preškoda, keby nebolo týchto maličkostí, mohlo ísť o skutočného konkurenta druhým simsom.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 7 / 10
Môžete v The Sims onanovať? Môžete si v The Sims vyberať partnerku/partnera podľa výberu jeho vlastností? Môžete zažiť v simsoch príbeh, skutočné francúzske bozky? Nie. Na druhú stranu Singles 2: Triple Trouble neprinášajú až tak veľa noviniek. Trojica a konflikty v nej, sú nádhernou ukážkou vzťahov, ale je to stále málo. Nechcem obrovskú komplexnosť, nechcem more predmetov a rodín. Len trochu viac voľnosti a hlavne ďalšie príbehy! Inak táto vznikajúca séria nemá šancu napredovať a zároveň držať krok s konkurenciou. Ak ju nájdete v shopoch za 4 stovky, pôjde o výhodnú kúpu a je verím, že po pol roku sa dostane do zľavnenej edície - potom sa istotne vyplatí. Predražení simsovia sú fajn, ale v menšom meradle je zaujímavou alternatívou aj Singles 2: Triple Trouble.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Prečo je nevyhnutná vojna Facebooku a Bruselu

Padol prvý výstrel v regulačnej vojne, ktorá bude určovať podobu Európy.

DOMOV

Únos, ktorý prispel k zrušeniu amnestií, prekonal očakávania

Od marca ho videlo vyše 275-tisíc divákov.

Neprehliadnite tiež

Najväčšia plávajúca elektráreň? Spustili ju v Číne

Ak solárne panely plávajú na vode, možno ich efektívne chladiť pre zachovanie životnosti a výkonu.

Umelá inteligencia porazila svetového šampióna v hre Go

AlphaGo je zručnejšia a šikovnejšia. V prvej hre porazila aktuálnu svetovú jednotku.

V obežných dráhach planét vzdialenej sústavy objavili vzorec

Obežné dráhy planét v sústave TRAPPIST-1 spája dráhová rezonancia.

Pozor na stiahnuté titulky k filmom, môžu otvoriť cestu hackerom

Majú boriť jazykovú bariéru, v skutočnosti však môžu preraziť bezpečnostný štít počítača.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 4. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 8. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 13 058
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 895
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 8 513
 4. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 692
 5. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 5 440
 6. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 5 434
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 4 978
 8. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 4 930
 9. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 4 541
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 4 352