Ďalekohľad na havajskom vulkáne Mauna Kea zachytil nezvyčajnú atmosférickú svetelnú šou. Z rozžiareného oblaku vychádzajú do výšin pruhy červených a modrých elektrických výbojov.
Na jednom zábere tak ďalekohľad observatória Gemini zvečnil dva vzácne úkazy - červeného škriatka a modrý trysk.
Tieto farebné atmosférické javy je ťažké zachytiť fotoaparátom, pretože trvajú iba desatinu sekundy. Často tiež nie sú viditeľné z povrchu Zeme, odohrávajú sa totiž nad búrkovými oblakmi.
Červeného škriatka a modrý trysk môžete odlíšiť práve vďaka ich zafarbeniu. Na zábere je vidieť, ako výboj vystreľuje z vrchnej časti oblakov smerom k vesmíru.

Škriatkovia sú veľmi rýchle elektrické výboje a občas tvarom pripomínajú medúzu. Jav na zábere z Havaju má skôr tvar vertikálnych stĺpov. Meno dostali práve pre svoju prchavú povahu. Vznikajú 50 až 90 kilometrov nad povrchom.
Modré trysky vznikajú v atmosfére o niečo nižšie ako škriatkovia, zhruba 20 kilometrov nad povrchom. Tieto výboje majú kužeľovitý tvar a sú tiež jasnejšie ako škriatkovia.
Farebné atmosférické javy niekedy zazrú aj astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Pred pár rokmi zachytil na videu modrý trysk nad búrkou v Bengálskom zálive európsky astronaut Andreas Morgensen.
