SME

Život v sladkých vodách sa stráca, vyhynutie hrozí každej tretej rybe

Biodiverzita mizne dvakrát rýchlejšie ako v oceánoch a lesoch.

Dobrovoľníčka drží uhynutú rybu.Dobrovoľníčka drží uhynutú rybu. (Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN. Tretine celosvetovej populácie sladkovodných rýb hrozí vyhynutie. Na alarmujúci stav upozornilo 16 ochranárskych organizácií v správe The World’s Forgotten Fishes, ktorú zverejnili v utorok.

Informoval o tom The Guardian.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počet migrujúcich sladkovodných rýb sa od roku 1970 znížil až o 76 percent. Veľké ryby, s hmotnosťou nad 30 kilogramov, boli vyhubené už takmer vo všetkých riekach sveta.

Za hlavné príčiny úpadku považujú organizácie najmä znečisťovanie vôd, nadmerný rybolov a jeho deštruktívne postupy, prítomnosť invazívnych a nepôvodných druhov, klimatickú zmenu a narušenie riečnej ekológie.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina riek na svete je prehradená, voda sa odkláňa na zavlažovanie alebo je inak narušený prirodzený tok, čo takisto rybám sťažuje život.

Minimum nedotknutých riek

Súvisiaci článok Slovenka skúmala mamuty. Je spoluautorkou štúdie v Nature Čítajte 

Agentúra pre životné prostredie vo svojich údajoch z minulého roka uviedla, že najvyššie chemické normy nespĺňa ani jedna rieka v Británii a v iba 15 percentách z nich bol ekologický stav označený za dobrý. Problémom sú najmä splašky z fariem.

„Biotopy v sladkých vodách patria z hľadiska rozmanitosti života medzi najpestrejšie na Zemi, ale sú v stave katastrofálneho poklesu. Británia nie je výnimkou. Voľne žijúce zvieratá už beztak bojujú o prežitie, nieto ešte v znečistenej vode," uviedol Dave Tickner, hlavný poradca WWF pre sladkú vodu.

V správe sa uvádza aj to, že biodiverzita v sladkovodných ekosystémoch sa strácala dvakrát rýchlejšie ako v oceánoch a lesoch. Podľa štúdie už existuje len málo riek, ktoré človek svojou činnosťou nepoškodil.

SkryťVypnúť reklamu

Núdzový plán obnovy

Ochranári vyzvali britskú vládu, aby medzi svoje ciele v oblasti biodiverzity zahrnula aj núdzový plán obnovy vodných tokov.

„Ak máme brať prísľub tejto vlády v oblasti životného prostredia vážne, musí sa spojiť, vyčistiť naše rieky a obnoviť zdravie našich sladkovodných biotopov,“ konštatoval Tickner.

„To znamená správne presadzovanie už existujúcich zákonov, posilnenie ochrany životného prostredia a podpora silného súboru globálnych cieľov obnovy prírody vrátane riek,“ dodal Tickner.

Aktuálne ľudstvo pozná viac ako 18-tisíc druhov sladkovodných rýb a stále objavuje ďalšie. Medzinárodná únia pre ochranu prírody, ktorá zostavuje globálny červený zoznam ohrozených druhov, vyhodnotila viac ako 10-tisíc z nich a zistila, že asi 30 percent je vystavených riziku vyhynutia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu