Stealth Switch - dupnite si pre kúsok súkromia

Medzi bežným počítačovým príslušenstvom môžete naraziť i na také vynálezy, ktoré by ste skutočne nečakali. Napadlo by vás dupať pod stolom na tlačidlo, aby vám z obrazovky zmizlo to čo na nej nemá byť? Skúsili sme to.

Možno sa vám to stáva zriedka a možno sa s týmto problémom stretávate desiatky krát denne. Ktosi sa jednoducho rozhodne zízať na váš monitor i napriek tomu, že je jeho obsah určený iba vám. Môže to byť cezpultový zákazník, ktorý sa snaží odčítať z monitora vašu nákupnú cenu, môže to byť šéf ktorý vám neustále dýcha na krk, alebo to môže byť ktokoľvek, kto vás vyruší pri surfovaní či hre. Stačí jediné "dupnutie" a na obrazovke je práve to, čo na nej chcete mať. Hoci i kancelársky balík s otvoreným dokumentom alebo poštový klient. StealthSwitch je prvým "majstrom prevleku" pre váš dektop.


FOTO - MILAN GIGEL

Možno si to vôbec neviete predstaviť, ale je to veľmi jednoduché. Do USB alebo PS/2 portu počítača si pripojíte špeciálne tlačidlo pripravené pre umiestnenie na zem pod stôl, nainštalujete si obslužný softvér a kedykoľvek príde chvíľa núdze, stačí jednoducho zošľapnúť vrchnú plochu vypínača a softvér zariadi vykonanie činnosti, ktorú ste v ňom nastavili. Nemusíte pod stolom zdĺhavo tlačidlo hľadať, je dosť veľké na to, aby si našlo vás. Nemusíte dokonca ani upravovať počítač. Potrebný port nájdete na každom - hoci aj na notebooku.


FOTO - MILAN GIGEL

"Majster prevlekov" je distribuovaný tak, aby ste ho mohli okamžite použiť. Spínacia jednotka s riadiacou elektronikou je priamo pripojiteľná prostredníctvom USB rozhrania k PC, kde navonok vystupuje ako tradičné HID zariadenie triedy klávesnica. Čip je však vybavený i PS/2 rozhraním, takže pri zapojení USB-to-PS/2 redukcie získate akýsi bypass, cez ktorý pripojíte k svojmu počítaču stolnú klávesnicu. Inštalácia ovládačov vďaka štandardizácii rozhrania nie je potrebná. Ak by sme v krátkosti chceli po technologickej stránke spínací systém zhodnotiť, mohli by sme povedať že ide o klávesnicový emulátor s dvojicou rozhraní, ktorý pri vzopnutí spínača odošle do systému špecifický SCAN kód, ktorý na klávesnici nenájdete. To zabráni náhodnej kolízii s multimediálnymi klávesnicami a na druhej strane ochráni vývojárov, aby ste ich softvér nedokázali ovládať bežnou klávesnicou. O ňom však neskôr.


FOTO - MILAN GIGEL

Kabeláž je prepracovaná dômyselne a vývojárom sa podarilo systém vyhotoviť tak, aby nebol príliš nápadný a kábel bol dostatočne dlhý i v prípadoch, keď si skriňu svojho PC umiestnite na rozmerný pracovný stôl. Farebné odlíšenie konektorov podľa štandardu PC2001 pomôže začiatočníkom pri pripojení. Káblová USB-to-PS/2 redukcia má tradičné zapojenie. Ak ju stratíte, jednoducho ju nahradíte druhou. Káblik je vyhotovený z pružných medených laniek a vďaka vyhotoveniu s 5 mm vonkajším priemerom znesie i intenzívnejšiu záťaž.


FOTO - MILAN GIGEL

Spínací blok, v ktorom sa nachádza kompletná elektronika má robustné vyhotovenie a jeho telo pozostáva z 3 mm hrubého plastu. Tvrdený plast je navonok húževnatý, javí sa byť odolný voči poškrabaniu a jeho tvar s vnútornými výstužami napomáha celkovej pevnosti. Vrchný diel spínacej plochy je osadený tak, aby dokázal obslúžiť trojicu zabudovaných mikrospínačov. Možné je súčasne aktivovať všetky mikrospínače kolmým zatlačením zhora, alebo prišliapnutím ľubovoľného z trojice cípov. Vo všetkých prípadoch sa vzopnutie považuje za úspešné.


FOTO - MILAN GIGEL

Veľkú úlohu zohráva vo vyhotovení aj stabilita a zotrvanie na mieste, kam si vypínač položíte. Protisklzová penová podložka zabráni "cestovaniu" po hladkej podlahe a oceľový plát s povrchovou úpravou striekaním zaisťuje dostatočnú hmotnosť brániacu samovoľnému posunu.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri vzopnutí je potrebné prekonať dráhu približne 3 milimetre, pričom tiché cvaknutie mikrospínača vám prezradí, že ste tak učinili. Spodný doraz vás však po 5 milimetrovom zatlačení už nižšie nepustí. Pružinový systém kladie rozumný odpor, takže sa nemusíte báť že sa spínač vzopne samovoľne, alebo že by sa časom mohol mechanizmus poškodiť. Ak po spínači nebudete dupať ako nosorožec hasiaci oheň, všetko je v najlepšom poriadku. Zaujímavé je, že ak umiestnite spínač na stôl, veľmi dobre padne do dlane. To pri testovaní vyvolalo novú myšlienku. Použiť spínač ako vzdialený "zvonček" pre privolenie obsluhy, napríklad na pult so servisom. Na obrazovke počítača vám jednoducho vyskočí nápis - "otrava na obzore ;-)". Vaše PC by však nemalo byť ďalej ako 7 metrov od periférie. USB štandard v špecifikácii s väčšou vzdialenosťou bez aktívnych prvkov nepočíta.


FOTO - MILAN GIGEL

Aj keď možno mechanické vyhotovenie schváliť na skutočnú jedničku obsahujúcu bežne dostupné technológie (dalo by sa to s trochou šikovnosti vyrobiť zo starej klávesnice, ale nikdy by to nebolo ono) v mnohom záleží na softvéri. Práve ten je cestou k funkciám. Inštalácia je otázkou triviálneho klikania a keď viete po anglicky, zvládnete bez problému i konfiguráciu. Ovládací softvér sa po inštalácii zavedie v systéme ako služba a tak sa zaobídete i bez zobrazenia jeho ikony na taskbare. Voliteľne si ju môžete povoliť pre rýchly prístup ku konfigurovaniu, avšak lepšie je asi nenechať nič na náhodu a skryť všetky dôkazy hneď od začiatku. Ku konfigurácii pristúpite i skratkou Alt-Ctrl-Shift-S. Ikona nie je meniteľná a k dispozícii máte tri možnosti nastavenia.

Dôležitým bezpečnostným prvkom je heslo. Ak nechcete aby niekto získal prístup k skrytým aplikáciám, bude pravdepodobne vhodným doplnkom. Ak však beriete tento doplnok viac športovo, zaobídete sa aj bez neho. Heslo zaiste nevyužijete vtedy, ak budete chcieť spúšťať tlačidlom aplikácie a opäť sa vracať späť k práci. Môžete si preddefinovať pravidlo "Dup a je tu Oultook" aby ste si skontrolovali poštu a po opätovnom dupnutí ste presne tam, kde ste skončili pri práci v inej aplikácii.

Nečakaná návšteva však nemá iba oči ale má aj uši. Pri skrývaní môžete umlčať všetky zvuky svojho PC, alebo si nechať prehrať trochu za vlasy uchytený svištajúci zvuk, ktorý by vás skôr prezradil ako utajil. Pre švihom prichádzajúci Outlook alebo správu "pozor otravy pri pulte" to môže byť použiteľné. Na škodu je, že zvukový súbor nemôžete nahradiť iným.

Pri svojej činnosti vám StealthSwitch povolí spúšťať aplikácie. Keďže mnohé poskytujú ovládanie vstupnými parametrami, alebo môžete spustiť dávkový súbor, Jscript alebo čosi podobné, môžete si detailne pripraviť čo sa má pri dupnutí udiať. Dokážete zvládnuť i komplikované veci, chce to len trochu predstavivosti. Počet aplikácií nie je obmedzený, vykonávané sú sekvenčne, takže StealthSwitch môžete použiť i na spúštanie nejakých dávok spracovania typu "Dup a je tu mesačná správa", "Dup a databázy sa reindexujú" alebo "Dup a internet je odpojený".

Ovládací panel dokáže skrývať bežiace aplikácie. Bežiaci aplikačný proces sa jednoducho dočasne premení na službu a zmizne tlačidlo jeho okna z taskbaru, a aplikácia sa v správcovi úloh presunie z aplikácií medzi procesy. Prepínač úloh (Task Manager) tiež nič nevidí. Je to jednoduché a účelné. Môžete skryť aktívne oko (napr. browser alebo solitaire), všetky okná (po ktorých spustíte čo chcete)alebo všetky okná okrem povolených (ich názvy si vymenujete).

Zvyšné nastavenia sú už iba drobnou kozmetikou. Viete si spraviť prehľad o bežných aplikáciách, alebo si nastaviť ako sa obslužná aplikácia zavedie pri štarte operačného systému. Reakcia ovládacieho panelu na "dupnutie" je okamžitá a ak sa vaše PC nenachádza vo vážnej kríze zotavovania obnovy kompletnej RAM zo SWAPu, alebo CPU nie je vyťažené na sto percent, všetko je v maximálnom poriadku. Ak máte slabé PC, mohlo by sa stať, že by aplikácia zareagovala neskoro. Ak však vaše CPU podporuje HyperThreading, v tomto prípade ho zaručene oceníte. Rezerva vo výkone je vždy istá.

Ako je zrejmé, vynálezca "majstra prevlekov" zameral svoju pozornosť na aktuálne potreby tých, ktorí chcú pracovný čas využívať na svoje účely. I keď sa zamestnávateľom možno toto zariadenie páčiť nebude, pracovníci v ňom nájdu oporu. Väčšinou vám žiadne interné predpisy firmy nebránia k tomu, aby ste si k počítačom pripájali vlastné periférie. Tí šikovnejší odhalia v tomto systéme zaujímavý doplnok pre netradičné druhy interakcie s PC, ktoré sa pomocou skriptovania dajú preniesť na čokoľvek. Šikovný administrátor servera pripraví jednotlačidlové riešenie pre kompletný reštart serverovej farmy, ostatní špecialisti sa zamerajú na svoje špecifiká.

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.stealthswitch.com
Orientačná cena: 30 dolárov pri uvedení, 40 bežná cena

Najčítanejšie na SME Tech


Téma: Technologické hračky


Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Toma Nicholsona

Čo keď sa už nebude dať odísť?

Teórie fyziky predpovedajú, že vesmír je prázdny preto, lebo niečo vždy zabráni populácii pred útekom z planéty.

PRIMÁR

Dieťa nakazené HIV je roky bez liekov, vírus nečinne spí

Lekári informovali o dieťati s HIV, bez liečby je viac než osem rokov.

PLUS

Fiľo: Ešte som nesponzoroval žiadnu politickú stranu

Milan Fiľo otvorené rozhovory nezvykne poskytovať.

Neprehliadnite tiež

Slovák odhalil, ako mäsožravé rastliny spoznajú svoju korisť

Rastliny prenášajú signály podobne ako v nervová sústava človeka.

OBJEKTÍV

Vedci zachytili historický zákryt, ďaleké teleso zhaslo hviezdu

K telesu 2014 MU69 v Kuiperovom páse smeruje sonda New Horizons.

Jurský park klamal, Tyranosaurus rex nevedel bežať

Dinosaurus mohol robiť rýchle kroky, idúce auto by zrejme nedobehol.

Midichloriány zo Star Wars neexistujú, ale predátorské časopisy o nich vydali štúdiu

Pod štúdiou sú podpísaní Dr. Lucas McGeorge a Dr. Annette Kin.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 2. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 3. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 4. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 5. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 6. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 7. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 8. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 9. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM®
 10. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom
 1. Poslanec M. Borguľa bojuje proti netransparentnému tendru
 2. Grantová výzva na vykonávanie činností informačných centier
 3. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 4. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 5. Funguje predaj realít aj bez maklérov?
 6. BILLA a ÚNSS skontrolovali zrak 10 380 slovenským deťom
 7. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 8. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 9. Borguľa žiada vyrúbenie dane pre americkú ambasádu
 10. Stanovisko Klubu pre BA k mimoriadnemu rokovaniu zastupiteľstva
 1. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 5 331
 2. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 5 265
 3. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 4 568
 4. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 3 311
 5. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 3 197
 6. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 062
 7. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou 1 801
 8. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 315
 9. Chcete vedieť všetko o vašej krvi? Čaká vás 6000 typov vyšetrení 1 276
 10. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom 1 076