SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Stealth Switch - dupnite si pre kúsok súkromia

Medzi bežným počítačovým príslušenstvom môžete naraziť i na také vynálezy, ktoré by ste skutočne nečakali. Napadlo by vás dupať pod stolom na tlačidlo, aby vám z obrazovky zmizlo to čo na nej nemá byť? Skúsili sme to.

Možno sa vám to stáva zriedka a možno sa s týmto problémom stretávate desiatky krát denne. Ktosi sa jednoducho rozhodne zízať na váš monitor i napriek tomu, že je jeho obsah určený iba vám. Môže to byť cezpultový zákazník, ktorý sa snaží odčítať z monitora vašu nákupnú cenu, môže to byť šéf ktorý vám neustále dýcha na krk, alebo to môže byť ktokoľvek, kto vás vyruší pri surfovaní či hre. Stačí jediné "dupnutie" a na obrazovke je práve to, čo na nej chcete mať. Hoci i kancelársky balík s otvoreným dokumentom alebo poštový klient. StealthSwitch je prvým "majstrom prevleku" pre váš dektop.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Možno si to vôbec neviete predstaviť, ale je to veľmi jednoduché. Do USB alebo PS/2 portu počítača si pripojíte špeciálne tlačidlo pripravené pre umiestnenie na zem pod stôl, nainštalujete si obslužný softvér a kedykoľvek príde chvíľa núdze, stačí jednoducho zošľapnúť vrchnú plochu vypínača a softvér zariadi vykonanie činnosti, ktorú ste v ňom nastavili. Nemusíte pod stolom zdĺhavo tlačidlo hľadať, je dosť veľké na to, aby si našlo vás. Nemusíte dokonca ani upravovať počítač. Potrebný port nájdete na každom - hoci aj na notebooku.


FOTO - MILAN GIGEL

"Majster prevlekov" je distribuovaný tak, aby ste ho mohli okamžite použiť. Spínacia jednotka s riadiacou elektronikou je priamo pripojiteľná prostredníctvom USB rozhrania k PC, kde navonok vystupuje ako tradičné HID zariadenie triedy klávesnica. Čip je však vybavený i PS/2 rozhraním, takže pri zapojení USB-to-PS/2 redukcie získate akýsi bypass, cez ktorý pripojíte k svojmu počítaču stolnú klávesnicu. Inštalácia ovládačov vďaka štandardizácii rozhrania nie je potrebná. Ak by sme v krátkosti chceli po technologickej stránke spínací systém zhodnotiť, mohli by sme povedať že ide o klávesnicový emulátor s dvojicou rozhraní, ktorý pri vzopnutí spínača odošle do systému špecifický SCAN kód, ktorý na klávesnici nenájdete. To zabráni náhodnej kolízii s multimediálnymi klávesnicami a na druhej strane ochráni vývojárov, aby ste ich softvér nedokázali ovládať bežnou klávesnicou. O ňom však neskôr.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Kabeláž je prepracovaná dômyselne a vývojárom sa podarilo systém vyhotoviť tak, aby nebol príliš nápadný a kábel bol dostatočne dlhý i v prípadoch, keď si skriňu svojho PC umiestnite na rozmerný pracovný stôl. Farebné odlíšenie konektorov podľa štandardu PC2001 pomôže začiatočníkom pri pripojení. Káblová USB-to-PS/2 redukcia má tradičné zapojenie. Ak ju stratíte, jednoducho ju nahradíte druhou. Káblik je vyhotovený z pružných medených laniek a vďaka vyhotoveniu s 5 mm vonkajším priemerom znesie i intenzívnejšiu záťaž.


FOTO - MILAN GIGEL

Spínací blok, v ktorom sa nachádza kompletná elektronika má robustné vyhotovenie a jeho telo pozostáva z 3 mm hrubého plastu. Tvrdený plast je navonok húževnatý, javí sa byť odolný voči poškrabaniu a jeho tvar s vnútornými výstužami napomáha celkovej pevnosti. Vrchný diel spínacej plochy je osadený tak, aby dokázal obslúžiť trojicu zabudovaných mikrospínačov. Možné je súčasne aktivovať všetky mikrospínače kolmým zatlačením zhora, alebo prišliapnutím ľubovoľného z trojice cípov. Vo všetkých prípadoch sa vzopnutie považuje za úspešné.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Veľkú úlohu zohráva vo vyhotovení aj stabilita a zotrvanie na mieste, kam si vypínač položíte. Protisklzová penová podložka zabráni "cestovaniu" po hladkej podlahe a oceľový plát s povrchovou úpravou striekaním zaisťuje dostatočnú hmotnosť brániacu samovoľnému posunu.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri vzopnutí je potrebné prekonať dráhu približne 3 milimetre, pričom tiché cvaknutie mikrospínača vám prezradí, že ste tak učinili. Spodný doraz vás však po 5 milimetrovom zatlačení už nižšie nepustí. Pružinový systém kladie rozumný odpor, takže sa nemusíte báť že sa spínač vzopne samovoľne, alebo že by sa časom mohol mechanizmus poškodiť. Ak po spínači nebudete dupať ako nosorožec hasiaci oheň, všetko je v najlepšom poriadku. Zaujímavé je, že ak umiestnite spínač na stôl, veľmi dobre padne do dlane. To pri testovaní vyvolalo novú myšlienku. Použiť spínač ako vzdialený "zvonček" pre privolenie obsluhy, napríklad na pult so servisom. Na obrazovke počítača vám jednoducho vyskočí nápis - "otrava na obzore ;-)". Vaše PC by však nemalo byť ďalej ako 7 metrov od periférie. USB štandard v špecifikácii s väčšou vzdialenosťou bez aktívnych prvkov nepočíta.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Aj keď možno mechanické vyhotovenie schváliť na skutočnú jedničku obsahujúcu bežne dostupné technológie (dalo by sa to s trochou šikovnosti vyrobiť zo starej klávesnice, ale nikdy by to nebolo ono) v mnohom záleží na softvéri. Práve ten je cestou k funkciám. Inštalácia je otázkou triviálneho klikania a keď viete po anglicky, zvládnete bez problému i konfiguráciu. Ovládací softvér sa po inštalácii zavedie v systéme ako služba a tak sa zaobídete i bez zobrazenia jeho ikony na taskbare. Voliteľne si ju môžete povoliť pre rýchly prístup ku konfigurovaniu, avšak lepšie je asi nenechať nič na náhodu a skryť všetky dôkazy hneď od začiatku. Ku konfigurácii pristúpite i skratkou Alt-Ctrl-Shift-S. Ikona nie je meniteľná a k dispozícii máte tri možnosti nastavenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Dôležitým bezpečnostným prvkom je heslo. Ak nechcete aby niekto získal prístup k skrytým aplikáciám, bude pravdepodobne vhodným doplnkom. Ak však beriete tento doplnok viac športovo, zaobídete sa aj bez neho. Heslo zaiste nevyužijete vtedy, ak budete chcieť spúšťať tlačidlom aplikácie a opäť sa vracať späť k práci. Môžete si preddefinovať pravidlo "Dup a je tu Oultook" aby ste si skontrolovali poštu a po opätovnom dupnutí ste presne tam, kde ste skončili pri práci v inej aplikácii.

Nečakaná návšteva však nemá iba oči ale má aj uši. Pri skrývaní môžete umlčať všetky zvuky svojho PC, alebo si nechať prehrať trochu za vlasy uchytený svištajúci zvuk, ktorý by vás skôr prezradil ako utajil. Pre švihom prichádzajúci Outlook alebo správu "pozor otravy pri pulte" to môže byť použiteľné. Na škodu je, že zvukový súbor nemôžete nahradiť iným.

Skryť Vypnúť reklamu

Pri svojej činnosti vám StealthSwitch povolí spúšťať aplikácie. Keďže mnohé poskytujú ovládanie vstupnými parametrami, alebo môžete spustiť dávkový súbor, Jscript alebo čosi podobné, môžete si detailne pripraviť čo sa má pri dupnutí udiať. Dokážete zvládnuť i komplikované veci, chce to len trochu predstavivosti. Počet aplikácií nie je obmedzený, vykonávané sú sekvenčne, takže StealthSwitch môžete použiť i na spúštanie nejakých dávok spracovania typu "Dup a je tu mesačná správa", "Dup a databázy sa reindexujú" alebo "Dup a internet je odpojený".

Ovládací panel dokáže skrývať bežiace aplikácie. Bežiaci aplikačný proces sa jednoducho dočasne premení na službu a zmizne tlačidlo jeho okna z taskbaru, a aplikácia sa v správcovi úloh presunie z aplikácií medzi procesy. Prepínač úloh (Task Manager) tiež nič nevidí. Je to jednoduché a účelné. Môžete skryť aktívne oko (napr. browser alebo solitaire), všetky okná (po ktorých spustíte čo chcete)alebo všetky okná okrem povolených (ich názvy si vymenujete).

Skryť Vypnúť reklamu

Zvyšné nastavenia sú už iba drobnou kozmetikou. Viete si spraviť prehľad o bežných aplikáciách, alebo si nastaviť ako sa obslužná aplikácia zavedie pri štarte operačného systému. Reakcia ovládacieho panelu na "dupnutie" je okamžitá a ak sa vaše PC nenachádza vo vážnej kríze zotavovania obnovy kompletnej RAM zo SWAPu, alebo CPU nie je vyťažené na sto percent, všetko je v maximálnom poriadku. Ak máte slabé PC, mohlo by sa stať, že by aplikácia zareagovala neskoro. Ak však vaše CPU podporuje HyperThreading, v tomto prípade ho zaručene oceníte. Rezerva vo výkone je vždy istá.

Ako je zrejmé, vynálezca "majstra prevlekov" zameral svoju pozornosť na aktuálne potreby tých, ktorí chcú pracovný čas využívať na svoje účely. I keď sa zamestnávateľom možno toto zariadenie páčiť nebude, pracovníci v ňom nájdu oporu. Väčšinou vám žiadne interné predpisy firmy nebránia k tomu, aby ste si k počítačom pripájali vlastné periférie. Tí šikovnejší odhalia v tomto systéme zaujímavý doplnok pre netradičné druhy interakcie s PC, ktoré sa pomocou skriptovania dajú preniesť na čokoľvek. Šikovný administrátor servera pripraví jednotlačidlové riešenie pre kompletný reštart serverovej farmy, ostatní špecialisti sa zamerajú na svoje špecifiká.

Skryť Vypnúť reklamu

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.stealthswitch.com
Orientačná cena: 30 dolárov pri uvedení, 40 bežná cena

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Technologické hračky

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Zmazanie Trumpa je začiatok novej éry sociálnych sietí

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik.
Podcast Tech_FM

Ukázali, ako by sa dala získavať energia z čiernej diery

Podcast o novinkách z vedy.

Samsung ukázal nové smartfóny, všetky s podporou 5G

Namiesto veľkých zmien prišla evolúcia.

V Indonézii objavili najstaršiu jaskynnú maľbu

Vek maľby prasaťa sa odhaduje minimálne na 45 500 rokov.

Jaskynná maľba prasaťa celebského na Sulawesi.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 3. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 19 857
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 661
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 11 737
 4. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 8 357
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 8 215
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 7 668
 7. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 809
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 738
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 702
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 084