KÁHIRA. V archeologickej lokalite Abydos v Egypte objavili zrejme americkí a egyptskí vedci najstaršiu veľkovýrobňu piva na svete, informovalo o tom AP s odvolaním sa na šéfa egyptskej Najvyššej rady pre starožitnosti Mustafu Vazírího.
Podľa Vazírího pochádza pivovar z doby kráľa Narmera, ktorý je známy zjednocovaním Egypta na počiatku rannej dynastickej doby (3150 - 2686 pred n.l.). Našli ho v pohrebnej lokalite v Abydose, ktorá sa rozkladá v púšti, asi 450 kilometrov južne od Káhiry.

Archeológovia našli na mieste osem obrích "výrobných jednotiek", z ktorých každá je 20 metrov dlhá a 2,5 metrov široká. V každej z týchto jednotiek bolo v dvoch radách asi 40 veľkých keramických mís. Tie sa pri výrobe piva používali na ohrievanie zmesi obilia a vody, povedal Vazírí.
Pivovar v tejto oblasti vybudovali preto, aby poskytoval pivo na obetné rituály. O používaní piva pri obetných rituáloch starých Egypťanov našli archeológovia dôkazy už skôr, povedal jeden z vedúcich archeologického výskumu Matthew Adams z Newyorskej univerzity. Podľa Adamsa sa v Abydose mohlo naraz vyrábať 22 400 litrov piva.
Spravodajský server BBC News v roku 2018 napísal, že zrejme najstarší pivovar na svete so zvyškami 13 000 rokov starého piva objavili vedci v prehistorickej jaskyni v Izraeli blízk mesta Haifa pri výskume pohrebiska polokočovných lovcov a zberačov z doby kamennej.