SME
Nedeľa, 11. apríl, 2021 | Meniny má JúliusKrížovkyKrížovky

Hra Splendor Marvel urobí radosť všetkým fanúšikom marveloviek

Herná klasika dostala väčší náboj.

Splendor Marvel.Splendor Marvel. (Zdroj: J.H.)

Hodnotenie

8

Splendor Marvel

Páči sa nám:
jednoduchý herný princíp, ktorý zvládnu pochopiť i menej skúsení hráči
dynamické tempo hry
herná doba nepresahujúca 30 min.
lákavejší dizajn ako základná verzia hry Splendor
Nepáči sa nám:
na rozdiel od klasického Splendoru nie je možné k Splendoru Marvel dokúpiť rozšírenia a ozvláštniť si nimi hru
Zhrnutie: Hra Splendor Marvel je rozhodne ďalším vydareným počinom s logom Marvel. Skúsených hráčov stoloviek nesklame, fanúšikov Marvelu príjemne prekvapí. Hráči môžu popustiť uzdu svojej fantázii, verbovať hrdinov podľa vlastných preferencií a vytvoriť tak neporaziteľnú partiu superhrdinov, ktorí ovládnu Rukavicu nekonečna. Oceňujeme nenáročný princíp hry, ktorý pochopia i mladší či neskúsení hráči, takže má Splendor Marvel úspešné našliapnuté i do kategórie rodinných stolových hier.

Hru na recenziu poskytlo vydavateľstvo Blackfire.

Fanúšikov Marvelu určite poteší správa o vydaní novej stolovej hry s témou obľúbených superhrdinov. Autori hry stavili na overený herný princíp „draftovania kariet“ použitý v materskej hre Splendor.

Avšak oproti klasickému Splendoru, má Splendor Marvel oveľa väčšiu hĺbku. Pravý Marvel fanúšik sa môže vyžívať vo vyberaní, ktorého hrdinu si draftuje či aká kombinácia hrdinov mu prinesie vytúžené víťazstvo.

Herný dojem umocňujú kvalitné žetóny, ktoré svojou váhou i vyhotovením pripomínajú žetóny na poker.

Skryť Vypnúť reklamu

Pravidlá sú jednoduché

Siahnuť po hre či nie? Ak sa vám páčila trilógia hier Century – Cesta korenia, Na křídlech a iné hry založené na draftovaní kariet, Splendor Marvel sa u vás rozhodne nestratí. Veľkou výhodou je aj príjemná herná doba zvyčajne nepresahujúca 30 minút.

Princípom “card draftingu” je získavanie karty, žetónu, prípadne iného herného komponentu hráčmi zo spoločnej zásoby a následné nadobudnutie herných výhod či už trvalých alebo jednorazových s okamžitým efektom.

Účelom draftovania kariet môže byť okrem získavania výhod v hre tiež zhromažďovanie kariet či iných komponentov na dosiahnutie cieľa hry.

S týmto herným mechanizmom sa stretávame u stolových hier pomerne často, využívaný je napríklad v hre Na Křídlech, Azul, Ticket to ride (v českom vydaní vyšla pod názvom Jízdenky prosím!) či 7 divov sveta.

Skryť Vypnúť reklamu

Cieľom hry Splendor Marvel je získať rukavicu nekonečna. Na jej zisk potrebujú hráči zbierať farebné žetóny predstavujúce kamene nekonečna. Tie slúžia na draftovanie - najímanie postáv hrdinov.

Hrdinovia hráčovi môžu priniesť bonus v podobe jednoduchšieho získania ďalšieho hrdinu, vybraní hrdinovia tiež body nekonečna v hodnote od jedného do piatich bodov.

Čo je na hre potešujúce hneď od začiatku, sú jednoduché pravidlá. Oboznámiť sa s nimi nezaberie viac ako desať minút. Takže odpadá zĺhavé študovanie pravidiel, ktoré pri mnohých hrách zaberie aj niekoľko hodín a odhradí neskúsených hráčov hneď na začiatku.

Mechanizmus hry

Základom ťahu hráča sú herné akcie. Každý hráč má v kole k dispozícii viacero akcií, z ktorých si môže vybrať jednu, ktorú zahrá. Môže sa vydať na zber kameňov nekonečna, rezervovať si kartu postavy alebo si najme postavu superhrdinu.

Skryť Vypnúť reklamu

Za najatie postavy musí hráč zaplatiť takú kombináciu kameňov nekonečna, aká je vyjadrená na každej karte postavy. Čím viac kariet postáv máte, tým jednoduchšie získavate ďalšie karty postáv. Karta postavy totiž obsahuje bonus v podobe "zľavy", ktorú máte na nákup ďalších kariet.

Súvisiaci článok Najstaršia stolová hra má tisíce rokov. Čo hrali Rimania či Vikingovia? Čítajte 

Karty postáv sú rozdelené do troch kategórií. V prvej kategórií sú postavy, ktoré môžete získať jednoducho, stačí vám na ne minimálne množstvo kameňov nekonečna, avšak prinesú vám maximálne jeden bod, niektoré dokonca žiaden. Ich zbieranie je ale potrebné, pretože, ako sme už uviedli vyššie, každá karta postavy dáva hráčovi bonus. Ten je znázornený vpravo hore na karte postavy farebným symbolom.

Farby bonusov sú totožné s farbami žetónov nekonečna. Bonus môžete využiť namiesto žetónu rovnakej farby. Ak teda potrebujete na nákup novej karty postavy dva oranžové a jeden žltý žetón a v svojej “partii” postáv už máte dvoch hrdinov s oranžovým bonusom, za novú kartu postavy budete platiť len jeden žltý žetón (a ak máte aspoň 1 kartu postavy so žltým bonusom, nebudete platiť vôbec nič).

Skryť Vypnúť reklamu

Karty tretej úrovne sú z hľadiska ich nadobúdania najdrahšie, poskytujú však hráčovi najviac bodov nekonečna a navyše i zelený žetón, ktorý nemožno získať inak, ako s kartou tretej úrovne.

Body nekonečna môžu hráči navyšovať tiež získaním karty lokácie. Na jej zisk je potrebné naplniť podmienky uvedené na každej karte lokácie. Spravidla sú to rôzne kombinácie minimálne troch kariet postáv jednej farby.

Niektoré karty postáv majú na sebe symbol A (=Avengers). Hráč, ktorému sa ako prvému podarí získať aspoň tri karty s týmto symbolom, si môže vziať doštičku Avengers - Zjednotenie, ktorá mu na konci hry prinesie tri body nekonečna, ak mu ju ale niektorý z hráčov počas hry nevezme tým, že získa väčší počet kariet so symbolom A.

Hlavnou úlohou hráčov je získať 16 bodov nekonečna, kartu postavy z každej farby a jeden žetón zelenej farby. Hráč, ktorý ako prvý splní tieto podmienky, získava Rukavicu nekonečna a spúšťa koniec hry. Zvyšní hráči majú ešte právo dohrať rozohraté kolo a po ťahu posledného hráča v kole hra definitívne končí.

Skryť Vypnúť reklamu

Hráč, ktorý získal Rukavicu nekonečna sa stane víťazom hry za predpokladu, že v poslednom dohrávanom kole žiaden z hráčov nenahrá viac bodov ako držiteľ Rukavice nekonečna.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prieskum preferencií: Apríl 2021.

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

2 h
Zatvorená predajňa obuvi v nákupnom centre.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 371-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 10 565 obetí.

9 h
Ilustračné foto.

Pozrite si dokument o oceánoch. Ľudstvo je to posledné, čo sa môže na niečo sťažovať.

9. apr
Adolf Eichmann pred súdom.

Eichmannov súd sledoval celý svet.

10. apr

Neprehliadnite tiež

Jediná úloha vrtuľníka sú skúšobné lety.

Jediná úloha Ingenuity je uskutočňovať skúšobné lety.

9 h

Komentovaný prehľad technologických správ.

10. apr