SME

Čip v peňaženke, internet v kvetináči

Stojím opretý o mäkkú pohovku, pozerám na televízor zavesený na stene oproti a pretieram si oči. Prejdem pár krokov do kuchyne a zasa sa vrátim, ale zjavenie je stále tam: objekty na obrazovke sa od nej s ľahkosťou odlepujú a približujú sa ku mne, takže .

U lekára v budúcnosti

Ako môže jednoduchý RFID čip za pár halierov vylepšiť napríklad zdravotníctvo? Takto to vyzerá v simulovanej nemocnici BT v britskom Ipswichi.

Vchádzate do ordinácie lekára s preukazom poistenca obsahujúcim RFID čip vo vrecku. Rám na dverách (na fotografii v strede) rozpozná vaše číslo a zaradí vás do poradovníka, ktorý sa zobrazuje na monitore pri dverách. Na stene visia bežné papierové prospekty. Prelistujete si ich a zistíte, že o očkovaní detí by ste chceli viac informácií - položíte teda príslušný leták na vyhradené miesto na stole a na obrazovke vpravo sa spustí multimediálna prezentácia spojená s očkovaním. Keď vkročíte do ordinácie a položíte kartičku poistenca na stôl, počítač ju automaticky rozozná a lekárovi sa zobrazia vaše zdravotné záznamy. Po naordinovaní lieku sa vám na monitore za jeho chrbtom spustí krátka multimediálna prezentácia, kde sa dozviete, ako bude liek vo vašom tele účinkovať - lekár dúfa, že vás vďaka nej názorne presvedčí o tom, prečo je dôležité brať ho pravidelne a stanovený čas.

"RFID čip bude zároveň aj v každom balíčku lieku a každý bude samostatne očíslovaný. To umožní napríklad rýchlo stiahnuť z trhu série liekov, o ktorých sa zistí, že sú nebezpečné, a dokonca okamžite zistiť, ktorí pacienti ich dostali," hovorí Gary Hawksworth z BT. Keď budete prijatí do nemocnice, sestra vám bude lieky podávať zo špeciálneho vozíka s obrazovkou (na fotografii vľavo) - na nej sa automaticky po prisunutí ku konkrétnemu lôžku zobrazí nielen názov lieku, ktorý má pacient dostať, ale aj to, ako má liek vyzerať. "Každý rok zomiera na chyby spôsobené nesprávne podaným liekom len v Británii niekoľko tisíc ľudí," hovorí Gary Hawksworth - práve tieto životy môže zdanlivo príliš luxusné zariadenie zachrániť.

Stojím opretý o mäkkú pohovku, pozerám na televízor zavesený na stene oproti a pretieram si oči. Prejdem pár krokov do kuchyne a zasa sa vrátim, ale zjavenie je stále tam: objekty na obrazovke sa od nej s ľahkosťou odlepujú a približujú sa ku mne, takže lopta, s ktorou sa pred chvíľou hrala animovaná postavička v televízii, zrazu tancuje uprostred obývačky, presne ako v trojrozmernom kine - ibaže bez bolesti očí a bez špeciálnych okuliarov.

"Pozor, nie ste v dome budúcnosti," upozorňuje nás sprievodca Jim Roberts. "Všetko, čo tu vidíte, sú už dnes bežne dostupné produkty, alebo aspoň veci, ktoré sa už dnes dajú vyrobiť."

Televízor zobrazujúci trojrozmerne je len jedným z mnohých futuristických zariadení, ktoré vývojári firmy BT umiestnili do svojho "domu prítomnosti" a ktoré majú návštevníkom predviesť, že futuristická budúcnosť môže byť bližšie, ako čakajú.

Ako prežiť revolúciu

Podľa medzinárodných porovnaní je britský regulátor telekomunikačného biznisu, obdoba nášho Telekomunikačného úradu, najprísnejší v Európe. Kedysi monopolný Britský telekom (BT) teda nemá šancu brániť vstupu svojej konkurencie na trh, ako sa to darí monopolom v iných európskych krajinách, a žiť len z káblov zahrabaných do zeme pred desaťročiami. Podnikaniu BT to zjavne prospieva - už dnes totiž úspešne využíva mnohé nové technológie, pred ktorými majú iné tradičné telekomy panický strach, napríklad prenos hlasu cez internet.

"Rýchly internet zabije tradičné telekomy," predpovedá Aad Van Waveren, viceprezident BT pre strategické operácie v kontinentálnej Európe. V oblasti telekomunikácií podľa neho svet čakajú v najbližších piatich rokoch dramatické zmeny. O to, aby sa aj BT neocitol medzi obeťami telekomunikačnej revolúcie, sa majú okrem iného postarať vývojári v rozsiahlom Adastral Parku pri anglickom mestečku Ipswich.

"Pred pár rokmi by nikto nepredpovedal, že bude na svete viac mobilov, ako pevných liniek. Nikto neodhadoval, do akých rozmerov sa rozrastie internet. Aj esemesky boli pôvodne určené len na podporu hlasových služieb a na doručovanie informácií o tom, že máte nový odkaz v hlasovej schránke," hovorí Robin Mannings, jeden z futurológov pracujúcich v BT. "Rozhodne by nikomu nenapadlo, že pomocou nich budú tínedžeri ohovárať svojich rodičov," smeje sa.

Práve pre nemožnosť predpovedať budúci vývoj tunajšie laboratóriá pracujú aj na projektoch, ktoré so zameraním BT na prvý pohľad vôbec nesúvisia. V jednej z predvádzacích miestností napríklad dostanete na uši "virtuálne slúchadlá" - ak sa postavíte na správne miesto, v ušiach náhle počujete dokonale čistý zvuk, akoby ste stáli tesne vedľa reproduktoru. Ak však urobíte dva kroky vedľa, zrazu je úplné ticho - zvuk sa šíri ako svetlo baterky, len presne vymedzeným smerom. V tej istej miestnosti si môžete vyskúšať aj jednoduchú hru, pri ktorej je ovládačom len váš mozog: na prst vám pripevnia jednoduchý snímač a váš drak na obrazovke letí tým rýchlejšie, čím pokojnejší dokážete byť.

Internet aj bez počítača

Vysokorýchlostný internet je pre veľké telekomy kľúčovou službou budúcnosti a BT už vymyslel v tejto oblasti niekoľko originálnych zlepšovákov - ako prvý na svete napríklad ponúkol "zrýchľovač pripojenia", ktorý zákazníkovi jedným kliknutím umožňuje zaplatiť si dočasné zrýchlenie vlastnej internetovej linky (napríklad ak si práve chce z webu stiahnuť film).

Medzi najčastejšie dôvody, prečo si dnes ľudia zavádzajú rýchly internet, patria podľa Jima Robertsa z BT najmä počítačové hry, "obrovským prekvapením" však je aj popularita nakupovania cez internet, ktoré v Británii rozbiehajú giganty ako Tesco.

Firma by však v budúcnosti rada predávala internet aj ľuďom, ktorí doma vôbec nemajú počítač. V súčasnosti sa napríklad pripravuje projekt monitorovania starších ľudí v domácnosti pomocou internetu - systém môže na diaľku sledovať, či nezabudli zatvoriť vchodové dvere alebo nenechali zapnutý elektrospotrebič, a ak zistí čokoľvek podozrivé, môže človeku zavolať a zistiť, či nepotrebuje pomoc.

Zariadením, ktoré sa bude v budúcnosti predávať spolu s rýchlym internetom, však môže byť namiesto počítača napríklad aj robotický pes Aibo. Vývojári ho upravili tak, aby mohol slúžiť ako strážca domácnosti, ktorý sleduje zvuky i pohyb v dome. Ak zaznamená niečo podozrivé, rozbehne sa tým smerom a zároveň začne vysielať videozáznam toho, čo vidí, cez internet. "Snažíme sa dohodnúť so Sony na výrobe lacnejšieho modelu robota - ak by stál sto libier, mohli by ho dostať zadarmo všetci, ktorí si objednajú rýchly internet," predpovedá Jim Roberts.

Rýchly internet v kvetináčoch

Všadeprítomný internet majú podporiť aj takzvané ambientné rozhrania - tie zariadeniam umožnia komunikovať s nami nie textom, ale skôr príjemnými farbami a zvukmi. Na stole fiktívnej obývačky v BT tak napríklad stojí štýlový kvetináč, v ktorom pohyb každej z drevených stoniek signalizuje inú informáciu - jedna môže znamenať nový odkaz na záznamníku, ďalšia množstvo prijatých e-mailov.

Podobne funguje komunikátor pripomínajúci pštrosie vajce, ktorý si môžete umiestniť trebárs do kuchyne, a farebná škvrna na ňom môže napríklad signalizovať, že sa vás niekto snaží zastihnúť cez instant messaging. "Vajce" vám však môže nové správy aj prečítať, alebo vám zafarbením alebo hrmením naznačiť, ako sa dnes máte obliecť. Všetky informácie získa z internetu bez toho, aby ste museli kvôli párslovnej predpovedi zapínať počítač.

Inteligentné všetko

Veľkou stávkou BT na budúcnosť sú investície do drobného zariadenia tenkého ako vlas a menšieho ako odtlačok palca - do takzvaných RFID visačiek. Sú to miniatúrne čipy za pár halierov s vysielačkami, ktoré sa už dnes začínajú využívať napríklad na označovanie domácich zvierat, batožiny v lietadlách, tovaru v obchodoch (namiesto čiarových kódov) či kníh v moderných knižniciach. Podľa futurológov však nimi budú o pár rokov označené prakticky všetky predmety okolo nás - nábytok, oblečenie a možno i lieky či potraviny v chladničke, ktoré sa samy ozvú, ak sa začnú kaziť.

"Dnešná technika je príliš zložitá. Myslíme si, že zariadenia by mali reagovať už na jednoduchý dotyk alebo napríklad na to, že si vedľa počítača niečo položíte," myslí si Robin Mannings. Aj to RFID čip umožní - ak ho budete mať v peňaženke, stačí, aby ste si sadli za počítač a on sa vám sám odomkne, bez nutnosti zadávať heslá alebo vkladať do čítačky kartu.

Podľa BT je tento spôsob overovania pre ľudí prijateľnejší, ako napríklad identifikácia odtlačkom prsta - k nej majú podvedomý odpor, pretože sa dotýkajú špinavej "obchytanej" plochy. Psychologická bariéra je väčšia aj pri skenovaní tvárí či zreničiek v oku.

"Vďaka RFID však znova vnesieme do sveta aj mágiu," dúfa Mannings. Na mysli má "magické" aplikácie, ktoré napríklad mladým po vkročení na diskotéku esemeskou automaticky ponúknu zľavu na drink, alebo dajú tip, s kým nablízku by sa mohli zoznámiť.

Autor: TOMÁŠ BELLA, Ipswich - Bratislava

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu