SME
Piatok, 19. august, 2022 | Meniny má Lýdia

Covidu sa zrejme nezbavíme. Časom už nemusí byť taký nákazlivý

Covid bude kolovať medzi ľuďmi.

Ľudia čakajú na očkovanie proti covid-19 v Jeruzaleme.Ľudia čakajú na očkovanie proti covid-19 v Jeruzaleme. (Zdroj: TASR/AP)

Cesta k vyhubeniu covidu-19 je dlhá a neistá.

Mnohé krajiny sa spoliehajú, že vakcíny u ich obyvateľstva vybudujú dostatočnú imunitu. Vírus SARS-CoV-2 tak nebude schopný nájsť ľudí na infikovanie, čo povedie k spomaleniu až zastaveniu prenosu nákazy novým koronavírusom.

Ale aj pri nasadení tých najúčinnejších vakcín nemusí imunizácia tak skoro dosiahnuť potrebné hodnoty – kolektívnu imunitu.

Po prvé, nevieme, aké hodnoty imunity sú potrebné a či sú vakcíny dostatočné silné, aby kolektívnu imunitu dosiahli. Existuje tiež hrozba výskytu variantov koronavírusu, ktoré môžu účinnosť očkovania oslabiť.

SkryťVypnúť reklamu

1. Môžeme covid-19 vyhubiť?

Nie. Doteraz sa podarilo oficiálne zneškodniť (eradikovať) iba jednu ľudskú nákazu – pravé kiahne. Znamená to, že prípady sa znížili na nulu a zostali tak dlhodobo vďaka nepretržitým opatreniam.

Súvisiaci článok Pýtali sme sa vedcov: Dáte sa zaočkovať proti Covidu-19? Čítajte 

Pravé kiahne ľudia vyhubili vďaka vysoko účinnej vakcíne. Dopomohla k tomu aj skutočnosť, že ľudia sú ako jediný cicavec prirodzene náchylní na infekciu vírusom variola, ktorý spôsobuje toto znetvorujúce, niekedy až smrteľné ochorenie.

Ľudia sú tiež jediným známym rezervoárom poliovírusu, aj tak sa stále šíri v niekoľkých krajinách a spôsobuje paralyzujúce ochorenie. A to aj napriek rozšírenému používaniu účinných vakcín a 32-ročnému úsiliu o globálnu eradikáciu detskej obrny.

Predpokladá sa, že vírus SARS-CoV-2 sa v prírode vyskytuje u netopierov a dokáže nakaziť aj norky, mačky, gorily a iné zvieratá. Vyhladenie vírusu by teda vyžadovalo jeho zničenie u všetkých náchylných druhov, čo nie je uskutočniteľné.

SkryťVypnúť reklamu

V krajinách, ktoré úspešne potlačili prípady covidu-19, namiesto toho navrhujú elimináciu, teda potlačenie nákazy.

2. Čo je eliminácia nákazy?

Označujeme tak situáciu, keď majú úsilia o potlačenie ohnísk nákazy za následok nula nových prípadov ochorenia alebo infekcií vo vymedzenej oblasti počas dlhšieho časového úseku. Dĺžku tohto obdobia nespresňuje žiadna oficiálna definícia.

Súvisiaci článok Umelá inteligencia odhalí Covid bez príznakov Čítajte 

Jeden z návrhov v prípade covidu hovorí o 28 dňoch. Tento čas by zodpovedal dvojnásobku hornej hranice inkubačnej lehoty SARS-Cov-2 – teda času od infikovania po prejav príznakov.

Niektoré krajiny ako Nový Zéland dosiahli nula nových prípadov počas dlhého obdobia vďaka zatvoreniu hraníc, lockdownom a dôslednej detekcii a izolácii jednotlivých prípadov.

Udržať elimináciu akejkoľvek nákazlivej choroby v celej krajine počas prebiehajúcej pandémie je náročné, ak nie nemožné. Vírus totiž môže opätovne vstúpiť do krajiny cez infikovaných medzinárodných cestujúcich.

SkryťVypnúť reklamu

3. Môžu vakcíny eliminovať covid-19?

Ťažko povedať. Nie je známe, aká časť populácie potrebuje mať imunitu, aby koronavírus prestal kolovať. Nevieme tiež, či aj tie najsilnejšie vakcíny budú schopné zamedziť jeho šíreniu.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Po rokovaní o zostavení vlády po voľbách vo februári 2020.

Bez SaS môže mať vládna koalícia pri opatreniach problém.


15 h
Poľovnícka chata v obci Čifáre, v ktorej sa stretávali Robert Fico a spol.

Sťažnosť vyšetrovateľa Juhása zamietla prokurátorka, ktorá priťažila aj čurillovcom.


13 h
Peter Schutz.

Aj armáda zamestnancov ministerstva necháva Matoviča ďalej bačovať.


16 h

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 11 h
SkryťZatvoriť reklamu