Týmto spôsobom by sa dali priemyselne rozmnožovať nielen úžitkové zvieratá, ale aj ľudia.
Ako informuje britský časopis New Scientist, na výrobnej linke firmy by sa mohli spracovávať stovky až tisíce zárodočných buniek. Prvé testy s vajíčkami morských cicavcov boli úspešné. Vedci ich chcú zopakovať s bunkami hovädzieho dobytka.
"Bolo by dobre, keby to fungovalo s bunkami hovädzieho dobytka," povedal pionier na poli klonovania Rudolf Jaenisch. Klonovanie cicavcov je však časovo mimoriadne náročné a miera úspešnosti extrémne nízka. Klonované zviera sa narodí až po stovkách pokusov.
Biotechnici začínajú klonovacie pokusy zvyčajne rádovo so 150 vajíčkami, ktoré sa zbavujú jadra jednotlivo pod mikroskopom. To znamená, že niektoré bunky sú celé hodiny v "čakacom rade".
Metóda firmy Aegen Biosciences umožňuje umiestniť na kremičitanovú platničku 30-50 buniek. Tieto sa v centrifúge zbavia relatívne ťažkého jadra, ktoré sa dostane von vydlabaným otvorom.
Podobným spôsobom by mohli vajíčka bez jadra splynúť s bunkami, ktoré obsahujú nový dedičný materiál. Tieto darcovské bunky by boli v žliabkoch na druhej platničke, umiestnenej nad platničkou s bezjadrovými bunkami. Táto fáza novej metódy je zatiaľ v teoretickej rovine.
Bunky, ktoré sa budú veľmi dobre vyvíjať, sa potom môžu vložiť do maternice náhradnej matky. Pred hromadným klonovaním cicavcov však treba celý postup ešte zdokonaliť.