SME
Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky

Test: iPhone 12 Pro je dobrý smartfón so zlou cenou

Koľko ste ochotní zaplatiť za dobrý smartfón?

(Zdroj: Matúš Paculík)

Hodnotenie

9

iPhone 12 Pro

Páči sa nám:
dizajn
vysoký výkon
vynikajúci displej a fotoaparát
LiDAR
Nepáči sa nám:
vysoká cena
bez nabíjačky
Zhrnutie: Nový iPhone 12 Pro je skvelý smartfón, ktorý konečne našiel správny smer pri svojom dizajne, aj keď to znamenalo menší návrat do minulosti. Je výkonný, so skvelý displejom a fotoaparátom, ktorý už za konkurenciou ale trochu zaostáva.

Produkt na test poskytla spoločnosť Telekom

Keď pred štrnástimi rokmi ukázal Steve Jobs svetu úplne prvý iPhone, vyslúžil si od konkurencie výsmech. Mnohé firmy, ktoré si z iPhonu robili žarty dnes už smartfóny nevyrábajú, keďže nedokázali držať krok s konkurenciou.

Naopak, iPhone patrí medzi najobľúbenejšie smartfóny, na ktoré stoja fanúšikovia dlhé rady. Vôbec pritom nevadí, že si za svoje najlepšie modely firma pýta viac ako tisíc eur. Konkrétne 1149 eur za iPhone 12 Pro a 1249 za najväčšiu Max verziu.

Táto séria je zároveň prvou, ktorá podporuje mobilné siete piatej generácie. Nie je to výhoda do budúcna, 5G mobilnú sieť môžete naplno využiť už aj v Bratislave.

Bez obalu ho nekupujte

V Apple dali po niekoľkých generáciách zaobleným hranám zbohom a čiastočne sa vrátili k dnes už legendárnemu konceptu použitému už pri iPhone 4. Novinka aj vďaka tomu pôsobí o niečo modernejšie, kompaktnejšie a len veľmi neradi ho budete schovávať do ochranného puzdra.

Na rozdiel od malého iPhone 12 mini sa obidve Pro verzie v rukách bez obalu až tak dobre nedržia. Počas celej doby testovania sme si neboli úchopom veľmi istí, tento problém bol zásadný hlavne pri veľkej Max verzii.

Prečítajte si test iPhone 12 mini: Test: iPhone 12 mini je dokonalý malý smartfón Čítajte 

Kombinácia kovového rámu a skleneného sendviča je však po dizajnovej stránke zvládnutá na výbornú, jediným vyčnievajúcim prvkom je trojitý fotoaparát. Z tela vyčnieva dosť výrazne a určite odporúčame siahnuť po obale s vyvýšeným okrajom.

Rozloženie tlačidiel na smartfóne je úplne typické pre Apple, konkrétne tlačidlo blokovania displeja napravo a úprava hlasitosti naľavo. Pre nováčikov to znamená prvé týždne nechcených snímok obrazovky, keďže pri blokovaní displeja jednou rukou budú častokrát stláčať kombináciu tlačidla pre úpravu hlasitosti a vypnutia displeja.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Na tento ergonomický problém poukazujeme už od dôb iPhone X a zjavne tu s nami ešte pár rokov ostane. Stále sme sa však nedočkali USB C konektora, ten nájdeme len pri najlepších modelov iPadu.

Smartfón je dostupný v štyroch farbách. Okrem klasickej striebornej je tu čierna (presnejšie grafitová), zlatá a tichomorská modrá. Zadná strana má matnú povrchovú úpravu, ktorá dobre odoláva bežnému noseniu po vreckách a ležaniu na stoloch.

Displej by mal podľa sľubov výrobcu vydržať aj menej šetrné zaobchádzanie vďaka novej keramickej ochrane. Dokonalá rozhodne nie je, ochranné sklíčko má stále svoj význam.

Výkon vás nebude obmedzovať

Hardvérová výbava smartfónov série iPhone 12 je ukážková a aj ten najmenší iPhone 12 mini je tak rovnako výkonný, ako ten najdrahší model. Nový čip Apple A14 Bionic firma vyrába pokročilým 5 nm procesom a svoju premiéru mal v novom tablete iPad Air (2020).

Čip má šesť procesorových jadier, dve sú výkonné a štyri určené pre energeticky menej náročné úlohy. Efektívne využitie dostupnej energie je potrebné, keďže Apple stále šetrí na kapacite batérií.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

S kapacitou len 2815 mAh pri modeli iPhone 12 Pro a 3687 mAh pri Max verzii Apple zaostáva za svojou konkurenciou, avšak len na papieri. Reálna výdrž batérie na jedno nabitie je veľmi slušná, hlavne v prípade najväčšieho modelu.

Pri iPhone 12 Pro budete hľadať nabíjačku každý večer, väčší Max zvládne aj časť druhého dňa. Majitelia predchádzajúcej generácie iPhonov môžu očakávať výdrž podobnú ich smartfónom, v tomto smere sa novinka nikam neposunula. Navyše v balení po novom nenájdete nabíjačku ani slúchadlá, len kábel.

V porovnaní s predchádzajúcou generáciou iPhone 11 sľubuje Apple nárast výkonu do 20 percent. Novinka je opäť lepšie pripravená na graficky náročné hry vďaka výkonnejšej grafickej časti, má upravenú časť pre spracovanie fotografií a videa a zmena nastala aj pri strojovom učení.

Operačná pamäť s kapacitou šesť gigabajtov za najlepšou Android konkurenciou zaostáva len papierovo. Veď sa stačí pozrieť na tri roky starý iPhone X s polovičnou kapacitou. Pri dátovom úložisku ale vyberajte opatrne, pamäťové karty iPhone stále nepozná

Dostupné kapacity sú tri – 128, 256 a 512 gigabajtov. Základná kapacita by vás obmedzovať nemala, no ak potrebujete väčšie dátové úložisko, tak si pripravte 120 eur navyše za jeho dvojnásobok, 512 gigabajtovú verziu firma predáva za 1499 eur.

OLED displej a trojitý fotoaparát

Nové iPhony kompletne prešli na OLED displeje, klasický IPS displej patrí minulosti. Malý iPhone má 5,4 palcový Super Retina XDR OLED displej s rozlíšením 1080 x 2340 bodov, iPhone 12 Pro pri 6,1-palcovej uhlopriečke zobrazí 1170 x 2532 bodov.

Displej podporuje množstvo funkcií a technológií od HDR10, Dolby Vision až po True Tone, čo zabezpečí optimálne nastavenie farieb podľa prostredia, v ktorom sa smartfón nachádza. Displeju chýba jedine vyššia obnovovacia frekvencia, 60 Hz je konkurenčná nevýhoda.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Pri fotoaparáte sme čakali trochu viac hlavne s ohľadom na cenu smartfónu. Na jednej strane robí skvelé fotky z normálneho snímača, tu je kvalita fotografií vynikajúca či z pohľadu ostrosti, presnosti farieb, dynamického rozsahu, alebo množstva šumu.

Na iPhone sa jednoducho môžete spoľahnúť, že vás nesklame a jeho automatika dodá očakávaný výsledok. Navyše ak plánujete neskoršie úpravy, môžete fotiť aj RAW formátu, ktorý uchováva surové dáta.

Širokouhlý fotoaparát nesklame, teleobjektív scénu priblíži 2,5-násobne. Práve on v spojení s portrétovým režimom a novým LiDAR skenerom robí vynikajúce portrétové fotografie. Uveriteľné farby, dobre orezaná tvár a rozostrené pozadie.

iPhony majú stále jeden z najuniverzálnejších fotoaparátov a vôbec nevadí, že v určitých smeroch za konkurenciou trochu zaostávajú. Všetko to čo sme napísali, platí aj pre záznam videa.

Jeho rozlíšenie je stále dostačujúce 4K pri rýchlosti 60 snímok za sekundu. Spomalený záznam je pri Full HD rozlíšení s rýchlosťou až 240 snímok za sekundu. Aplikácia môže automaticky upraviť rýchlosť záznamu pri zlých svetelných podmienkach.

Max verzia nie je pre každého

iPhony pre rok 2020 podrástli, hlavne čo sa uhlopriečky týka. No kým základná Pro verzia dosiahla stále kompaktných 6,1 palcov, tak najväčšia verzia s označením Max má už 6,7-palcový displej.

Predchádzajúca generácia končila na 6,5-palcovej uhlopriečke, no novinka si aj napriek zväčšeniu dokázala zachovať skoro totožné rozmery. Rozdiely v rádoch pár milimetrov voľným okom rozhodne nepostrehnete.

Väčší iPhone Pro sa od toho základného výkonom nelíši, má rovnaký čip, rovnakú kapacitu pamäte a displej rovnakej kvality, ktorý sa okrem uhlopriečky líši len mierne vyšším rozlíšením. Škoda, že Apple plne nedokáže využiť potenciál veľkej plochy.

Odlišný je fotoaparát, presnejšie jeho hlavný a tele snímač. Ich rozlíšenie zostalo zachované, no pri hlavnom snímači sú jednotlivé body o niečo väčšie, čo je výhoda hlavne pri fotení v zlých svetelných podmienkach a v noci.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Namiesto klasickej optickej stabilizácie optickej časti má iPhone 12 Pro Max stabilizovaný samotný čip, čo je účinnejšie riešenie, v smartfónoch zatiaľ veľmi nevidené. Zásadný rozdiel nečakajte, pri nočnej fotografii je na tom stále najlepšie Huawei.

Odlišný je aj teleobjektív, ktorý scénu priblíži 2,5-násobne (je to presne 65 mm oproti 52 mm pri iPhone 12 Pro). Pri fotení portrétov si svoju úlohu plní stále veľmi dobre, aj keď má o niečo horšiu svetelnosť.

Na rozmery veľkého iPhonu myslíte pred tým, ako si ho kúpite. Je to skutočne veľký smartfón, ktorý sa v jednej ruke používa dosť ťažko. A určite si k nemu dokúpte puzdro, keďže krásny nový dizajn je síce pekný, no pri držaní v jednej ruke nám chýbala potrebná istota.

Vynikajúci, ale veľmi drahý

Apple každý rok uvádza modely s viac či menej zásadnými vylepšeniami. iPhone 12 Pro a Pro Max sú v porovnaní s predchádzajúcou generáciou samozrejme lepšie, no je otázne, či až tak zásadne, aby sme do nich bez rozmyslu investovali.

Novinka je o niečo výkonnejšia, využijete s ňou mobilné siete piatej generácie, má subjektívne krajší dizajn, podľa nášho názoru tú správnu veľkosť a robí opäť lepšie fotografie. Pri priamom porovnaní s cenovo rovnakou konkurenciou však musíme uznať, že práve pri fotoaparáte začína zaostávať.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

A nepomôže tu ani zaujímavý LiDAR, s ktorým sa dá zabaviť pri snímaní objektov a okolitého prostredia. Chýbala nám aj vyššia obnovovacia frekvencia displeja, na ktorú sme si už zvykli pri Samsungu a Huawei.

Kontroverzný je aj krok minimalizovania balenia, v ktorom už nenájdete nabíjačku a ani slúchadlá. Buď teda pripojíte kábel k svojmu notebooku (musí mať USB C konektor), alebo budete hľadať novú nabíjačku.

Tie staré vám pasovať nebudú, keďže v balení je kábel USB C na Lightning. Ak však vlastníte novší MacBook alebo iPad Pro, tak za nabíjačku ušetríte.

Parametre

iPhone 12 Pro MaxiPhone 12 ProiPhone 12iPhone 12 mini
Čip:Apple A14 BionicApple A14 BionicApple A14 BionicApple A14 Bionic
Pamäť:6 GB6 GB4 GB4 GB
Dáta:128 / 256 / 512 GB128 / 256 / 512 GB64 / 128 / 256 GB64 / 128 / 256 GB
Displej:6,7" XDR OLED6,1" XDR OLED6,1" XDR OLED5,4" XDR OLED
Rozlíšenie:1248 x 27781170 x 25321170 x 25321080 x 2340
Fotoaparát:3x 12 MPx3x 12 MPx12 + 12 MPx12 + 12 MPx
Batéria:3687 mAh2815 mAh2815 mAh2227 mAh
Hmotnosť:228 g189 g164 g135 g
Aktuálna cena od:1249 eur1149 eur899 eur799 eur
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ústavný súd sídli v Košiciach.

Ústavný súd nariadil prepustneie z väzby po štrnástich rokoch.

8 h

Parlament čaká hlasovanie o skrátení kolúznej väzby.

4 h

Neprehliadnite tiež

Nezvyčajnú metódu testovali na prasatách.

9 h
Ilustračné foto.

Predpokladá sa, že nový druh bude vedecky pomenovaný v roku 2022.

10 h
Lady Dimitrescu z Resident Evil Village.

S brokovnicou proti vlkolakom a trojmetrovej dáme.

14 h
Ilustračná fotografia.

Problém nastal počas zážihu druhého stupňa rakety Electron.

15. máj