SME
Utorok, 21. september, 2021 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky

Rastliny majú rovnaké variácie vnútorných hodín ako ľudia, zistila štúdia

Výskum by mohol pomôcť pestovateľom a farmárom.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN. Rastliny majú rovnaké variácie telesných hodín, ako ľudia, zistil nový výskum. A rovnako ako ľudia môžu byť skôr rannými vtáčatkami, alebo nočnými sovami, napísal britský spravodajský server Phys.org.

Výskum, ktorý sa zameral na gény riadiaci cirkadiánny rytmus u rastlín, by mohol pomôcť pestovateľom a farmárom vyberať rastliny, ktoré najlepšie vyhovujú danému miestu. Zlepšila by sa tak úroda a zvýšila šanca, že sa rastliny prispôsobia klimatickým zmenám.

Molekulárny metronóm

Cirkadiánny rytmus je biologický rytmus s periódou 20-28 hodín a stanovuje kolísanie aktivity a bdelosti v rámci daného časového úseku zodpovedajúcemu zhruba jednému dňu. Je možné si ho predstaviť ako akýsi molekulárny metronom, ktorý riadi organizmus v priebehu dňa a noci - ráno ho ako kohút prebúdza a večer zaťahuje závesy na nadchádzajúcu noc.

Skryť Vypnúť reklamu

U rastlín tento biorytmus reguluje celú škálu procesov od prípravy fotosyntézy za úsvitu až po usmerňovanie doby kvitnutia. Tieto rytmické vzorce sa môžu líšiť podľa geografickej polohy, výšky, klímy a ročných období, pretože vnútorné hodiny rastlín sa musia prispôsobiť tak, aby sa čo najlepšie vyrovnali s miestnymi podmienkami.

Vedci z dvoch výskumných stredísk v Norwichi chceli lepšie pochopiť, koľko cirkadiánnych variácií prirodzene existuje. To im pomôže v konečnom cieli vyšľachtiť rastliny, ktoré sú odolnejšie voči zmením v prírodnom prostredí, čo je veľmi dôležité v dobe hrozby klimatických zmien.

Aby preskúmali genetickú základňu miestnych odlišností, zamerali sa vedci na švédske plevelné rastliny druhu Arábovka Thalova.

Zmeny v extrémnych rozdieloch

"Celkové zdravie rastlín je značne ovplyvnené tým, ako dobre sú ich cirkadiánne hodiny synchronizované s dĺžkou dňa a plynutím ročných období," povedala autorka štúdie, doktorka Ahannah Reesová z Earlham Institute v Norwichi.

Skryť Vypnúť reklamu

"Presné vnútorné hodiny im môžu poskytnúť výhodu pred konkurenčnými rastlinami, predátormi i patogénmi," dodala Reesová. "Zaujímalo nás , ako budú cirkadiánne hodiny rastlín ovplyvnené vo Švédsku - krajine, ktorá zažíva extrémne rozdiely v dĺžke denného svetla. Keď pochopíme genetiku za variáciami týchto vnútorných hodín a ich uspôsobením, budeme môcť vyšľachtiť rastliny odolnejšie voči zmením klímy v ďalších oblastiach," povedala Reesová.

Tím študoval gény 191 rôznych druhov Arábovky, ktoré získali z celého Švédska. Vedci hľadali drobné zmeny v génoch rastlín, ktoré by mohli vysvetliť rozdielnosť ich cirkadiánnej funkcie.

S pomocou priekopníckej metódy tiež sledovali rastliny s inak vyladenými cirkadiánnymi hodinami. A zistili, že medzi najrannejšími vtáčatkami a nočnými sovami je rozdiel až desať hodín, ako by rastliny pracovali na zmeny. Vplyv na tento rozdiel zrejme má zemepisná poloha, aj genetický pôvod rastlín.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dušan Kováčik v sprievode príslušníkov Zväzu väzenskej a justičnej stráže.

Súd vymeral Kováčikovi aj trest prepadnutia majetku.


3 h

Neprehliadnite tiež

Matematik Zbyněk Kubáček z Katedry matematickej analýzy a numerickej matematiky na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK.

Vystúpi na Európskej noci výskumníkov.


7 h

Pozrite si live stream z prednášok Noci výskumníkov.


10 h
Hrebeň Wdowiak.

Preprava stavebného materiálu na Mars by bola astronomicky drahá.


ČTK 18. sep
Skryť Zatvoriť reklamu