Londýn 31. januára (TASR) - Nový mikročip, takzvanú termickú diódu, ktorá vyrába elektrický prúd z odpadového tepla, úspešne odskúšali v laboratóriách Massachusetts Institute of Technology (MIT) v Cambridge.
Tento čip by mohol napríklad premieňať teplo motora na elektrinu a zásobovať ňou elektroniku v automobile, alebo z tepla procesora dobíjať batérie v laptope, informoval britský časopis New Scientist.
Na premenu tepla na elektrinu využíva čip termionický efekt, ktorý prvýkrát pozoroval americký vynálezca Thomas Edison v roku 1883. Pri tomto efekte preskakujú elektróny z jednej elektródy na druhú cez vákuum, pričom vzniká elektrický prúd. Doteraz to však fungovalo len pri teplotách asi 1000 stupňov Celzia a celý proces bol veľmi neefektívny.
Fyzici Peter Hagelstein a Yan Kucherov dosiahli zvýšenie prietoku tak, že do vákua vložili polovodivý materiál na báze india a antimonidu s vysokým obsahom elektrónov. Vedci však zatiaľ nevedia vysvetliť fungovanie tohto efektu.
Nová termionická dióda funguje už pri teplote 200 stupňov Celzia. Vedci dúfajú, že pracovnú teplotu sa im podarí ešte viac znížiť. Problémom môže byť konečná cena takéhoto čipu.