Bratislava 12. júna (TASR) - Ani rebranding EuroTelu Bratislava na T-Mobile Slovensko nepriniesol zmenu firemnej politiky ohľadom blokovania mobilných telefónov.
Blokovaný mobilný telefón zákazník nemôže po vložení SIM karty iného operátora využiť v jeho sieti, a to ani pokiaľ ide o siete T-Mobile International. Ak si ho dá odblokovať v servise, zaplatí niekoľko sto korún a stratí tak záruku poskytovanú na mobilný telefón z dôvodu neautorizovaného zásahu. "Odblokovanie mobilov nelegálnym spôsobom môže spôsobiť až nefunkčnosť prístroja," uviedol TASR produktový manažér Siemens ComD Anton Kozubik, ktorý takýto postup neodporúča.
"Je prirodzeným záujmom operátora, aby sa ním dotované mobilné telefóny využívali v jeho sieti," zdôvodnil TASR blokovanie mobilných telefónov hovorca T-Mobile Slovensko Juraj Droba. T-Mobile odblokuje za akciový telefón až po uplynutí lehoty viazanosti za poplatok 100 Sk bez DPH. Mobilné telefóny však už dva roky neblokuje Orange Slovensko a od roku 2003 rovnako postupuje aj T-Mobile v Českej republike.
"Našou politikou nie je viazať zákazníkov blokovaním telefónov, ale udržaním a zvyšovaním ich lojality a spokojnosti ponukou kvalitných služieb. Blokovanie telefónov by bolo v rozpore s touto našou filozofiou," povedal TASR hovorca Orange Slovensko Peter Tóth. Aj Orange má v ponuke síce niekoľko blokovaných mobilov, ide však o malú časť, napríklad alternatívu k pevnej linke - telefón Orange Priama linka. Podľa Tótha sú blokované z technických príčin a po skončení akciového záväzku je ich možné odblokovať za poplatok priamo na predajnom mieste.
T-Mobile Czech Republic vyriešil blokovanie mobilov iným spôsobom. "Zákazníci, ktorí si zakúpia akýkoľvek telefónny prístroj predávaný ako dotovaný či nedotovaný, dostanú spolu s telefónnym prístrojom a ďalším príslušenstvom tiež kartičku s odblokovacím kódom," vysvetlila asistentka útvaru firemnej komunikácie T-Mobile Czech Republic Martina Kohoutová. Návod na odblokovanie nájde zákazník na internetových stránkach českého mobilného operátora alebo môže kontaktovať zákaznícke centrum či predajňu. Výnimkou sú v T-Mobile Czech Republic iba telefóny predávané v súpravách s kartami Twist, za ktorých odblokovanie musí zákazník zaplatiť 2 000 CZK, v prepočte 2 560 SKK.
O podobnom riešení T-Mobile Slovensko neuvažuje. Pretože, ako uviedol hovorca T-Mobile Slovensko Juraj Droba, "na každom trhu je odlišná situácia a jednotliví operátori poskytujú rôzne produkty a služby". Na otázku TASR, či T-Mobile Slovensko plánuje meniť svoju politiku blokovanie mobilov, odpovedal hovorca Droba len to, že "o zmenách v našich službách a novinkách vždy včas informujeme".
EuroTel Bratislava zmenil svoje obchodné meno na T-Mobile Slovensko v máji tohto roku. Zmena obchodného mena priniesla okrem kompletnej vizuálnej premeny predajní aj ponuku nových volacích programov i mobilných telefónov. Podľa vtedajších vyjadrení generálneho riaditeľa T-Mobile Slovensko Roberta Chvátala očakáva spoločnosť aj napriek niekoľkostomiliónovým nákladom na zmenu značky na konci tohto roku mierny nárast obratu aj zisku.