SME
Pondelok, 15. august, 2022 | Meniny má Marcela

Keď skolabuje dobrá vláda, ľudia trpia viac

História je učiteľka života.

Cisár Commodus (správne charakterovo no nie historicky stvárnený Joaquinom Phoenixom vo filme Gladiátor) nebol oddaným a bystrým vodcom, akého Rímska ríša potrebovala po smrti jeho otca Marca Aurélia. Cisár Commodus (správne charakterovo no nie historicky stvárnený Joaquinom Phoenixom vo filme Gladiátor) nebol oddaným a bystrým vodcom, akého Rímska ríša potrebovala po smrti jeho otca Marca Aurélia. (Zdroj: Dreamworks LLC & Universal Pictures)

Text vyšiel pôvodne v decembrovom čísle časopisu Quark.

História je učiteľka života, znie známa parafráza výroku starovekého rímskeho štátnika Cicera o tom, že minulosť má byť poučením pre budúcnosť. Súhlasí s tým aj sedliacky rozum. Často ho však ignorujeme.

Pred touto chybou varovali írsky dramatik a kritik George Bernard Shaw i nemecký fyzik Albert Einstein. Príčinu, pre ktorú sa jej napriek všetkému dopúšťame, vystihuje výrok: Väčšina ľudí sa nikdy nepoučí zo skúsenosti, pretože každá ďalšia rovnaká chyba sa im javí v novom svetle.

SkryťVypnúť reklamu

Varovania z minulosti

Naša základná povaha lovcov-zberačov (99 percent doterajšieho času existencie Homo sapiens ako biologického druhu) sa dosiaľ iba málo zmenila. Civilizácia priniesla nové ekonomické a kultúrne vzťahy, no za kulisami stále pôsobia tie isté sily. Dokladajú to aj moderné výskumy.

Súvisiaci článok Ilumináti ovládajú svet? Aká je ich skutočná história Čítajte 

Úvodný citát Cicera platí. Nuž a azda nikde inde viac, ako pri tom, čo politológovia označujú dobrá a zlá vláda. Najmä pri faktoroch posúvajúcich tú prvú k druhej, čo zvyčajne vyústi do spoločenského kolapsu.

O dobrej vláde písali mnohí myslitelia. Napríklad v staroveku grécki filozofi Platón a Aristoteles, v stredoveku arabský učenec Ibn-Chaldún, v novšej dobe britský historik Arnold Toynbee a americký historik a filozof Will Durant s manželkou Ariel. Tému zhrnuli H. A. Mehler a Břetislav J. Mrkos v knihe, ktorá vyšla česky ako Umění vládnout – tajemství úspěchu moudrých státníků a venovali sa aj faktorom, prečo dobré vlády zlyhali.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto faktory teraz zanalyzoval tím piatich vedcov na čele s Richardom Blantonom z Purdue University vo West Lafayette (štát Indiana, USA). Skúmali triddsať predmoderných štátnych útvarov z celého sveta. Osobitne sa pri tom sústredili na štyri - dva európske a dva ázijské. Výslednú štúdiu uverejnili v časopise Frontiers in Political Science.

Historické mementá

Spoločnosti bez výnimky časom upadajú, aj keď im nevládnu krutí diktátori.

Členovia tímu však doložili, že rozpad spoločností s dobrou vládou, ktorá poskytuje zdroje i služby väčšine ľudí a nadmerne nehromadí bohatstvo a moc, prebieha inak ako v prípade despotických.

Predmoderné štáty sa až tak nelíšili od moderných. Niektoré mali dobrú vládu a značne pripomínali to, čo pozorujeme pri niektorých súčasných demokraciách.

SkryťVypnúť reklamu

Štáty s dobrou vládou, hoci typicky existovali o čosi dlhšie ako autokratické, však kolabovali vo väčšom rozsahu a s vážnejšími dôsledkami pre väčšinu obyvateľov, konštatoval člen tímu Gary Feinman z Field Museum v Chicagu (štát Illinois, USA).

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Ľudia sú závislí od dvanástich potravín.


5 h
Fínska radosť a slovenský smútok na MS U20 2022.

Prečítajte si príklep Ondreja Rusnáka.


Ondrej Rusnák 5 h

Deväť rád, ako spraviť Slovensko lepšou krajinou.


11. aug
Ruskí vojaci v Chersonskej oblasti.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 15 h

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Ľudia sú závislí od dvanástich potravín.


5 h
Filip Dvořák, exper na umelú inteligenciu má české aj americké občianstvo.

Nepozerajte sa na umelú inteligenciu ako na nepriateľa, hovorí.


6 h

Nové správy zo sveta vedy.


a 2 ďalší 12. aug
Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 13. aug
SkryťZatvoriť reklamu