Text vyšiel pôvodne v decembrovom čísle časopisu Quark.
V jesenných mesiacoch môžeme pozorovať úbytok viacerých druhov vtákov. Mnohé odlietajú zimovať do teplejších krajín, kde majú vhodnejšie podmienky na prežitie.

Vedeli ste, že aj Slovensko je dôležitou križovatkou zimného putovania vtákov?
V zimnom období preto môžeme v našej prírode pozorovať viaceré druhy vtákov, ktoré v iných ročných obdobiach neuvidíme.
Sú to druhy zo severských krajín, najmä z Ruska, Estónska, Litvy, Dánska, Švédska alebo Fínska. Patria k nim viaceré druhy spevavcov, ale aj dravce a vodné vtáky. Poďme si niektoré z nich bližšie predstaviť.
Exotika zo severu
A začnime hneď spevavcami. Nápadným a tak trochu exotickým zimným hosťom je chochláč severský (Bombycilla garrulus). Na naše územie prilieta veľmi nepravidelne.
V niektorých rokoch nepriletí vôbec, v iných má jeho výskyt invázny charakter. Jeho sťahovanie pravdepodobne súvisí s dostatkom alebo nedostatkom potravy v hniezdnych oblastiach.

Chochláče sú severské vtáky, ktoré k nám prilietajú až zo Škandinávie. Poznať ich môžeme veľmi ľahko podľa zaujímavého chocholčeka na hlave a pestrého zafarbenia na krídlach.
Dobre rozpoznateľné sú aj počas letu, najmä tým, že lietajú výhradne v kŕdľoch a ozývajú sa cvrlikavým volaním. Vtáky počas letu svojou veľkosťou a tvarom nápadne pripomínajú škorce.
S chochláčmi sa najčastejšie stretneme na miestach s bohatou úrodou bobúľ, napríklad šípok, hlohu, trnky, jarabiny, imela, imelovca alebo v záhradách a ovocných sadoch s ponechanými jablkami alebo hruškami na stromoch.
Prilietajú v kŕdľoch
Zo severských krajín sa k nám v zimnom období vo veľkých kŕdľoch sťahujú aj drozdy čvíkotavé (Turdus pilaris) a drozdy červenkavé (Turdus iliacus). Podobne ako chochláče sa zdržujú najmä v ovocných sadoch, kde vyhľadávajú neobraté plody ovocných stromov, alebo v remízkach a na okrajoch lesov s bohatou ponukou rôznych plodov drevín.
Okrem pestrého zafarbenia nás upúta aj ich hlučný hlasový prejav, ktorý je počuť na väčšie vzdialenosti. Ďalším hosťom, ktorý k nám v zimných mesiacoch pravidelne prilieta až z ďalekých severských krajín, je pinka severská (Fringilla montifringilla).
Vidieť ju môžeme v menších alebo väčších kŕdľoch, ako sa potuluje krajinou a vyhľadáva semená rastlín. Najskôr si ju však všimneme na kŕmidlách, ktoré rada navštevuje. Zaujme nás svojím pestrým zafarbením.
V niektorých rokoch sa pinka severská vyskytuje na našom území vo veľmi hojných počtoch. Kŕdle týchto drobných vtákov sa môžu skladať aj z niekoľko stotisíc jedincov a to najmä vtedy, keď sa zhromažďujú na spoločných nocoviskách.

Farebná krása zo severu
Z ďalších druhov spevavcov, ktoré k nám prilietajú len počas zimy, patrí snehuľka severská (Plectrophenax nivalis). Tento severský druh sa vyskytuje najmä v Rusku, Nórsku, Švédsku, vo Fínsku, na Islande a Špicbergoch. V zimných mesiacoch odlieta do nižších polôh východnej Európy a vzácne zalieta aj do strednej a západnej Európy.

U nás patrí k pravidelným, ale nenápadným zimným hosťom. Vzácne ju môžeme pozorovať najmä na poliach, lúkach, pasienkoch, v okolí vodných nádrží, ale aj vo vyšších polohách, kde vyhľadáva semená burín. Vyskytuje sa jednotlivo alebo v menších kŕdľoch.
Pravidelným severským hosťom je aj stehlík čečetavý (Acanthis flammea). Počas migrácie ho môžeme pozorovať v menších kŕdľoch, ktoré sa najčastejšie zdržujú v otvorenej krajine, na zaburinených plochách, kde sa živí semenami rastlín.
Jeho výskyt v zimných mesiacoch je v jednotlivých rokoch rôzny a niekedy má aj invázny charakter.
Veľmi vzácne k nám na zimu prilietajú aj ďalšie druhy spevavcov. Patrí k nim napríklad uškárik vrchovský (Eremophila alpestris), stehlík polárny (Acanthis hornemanni), ostrohárka severská (Calcarius lapponicus) a iné druhy.

Hostia s krivým zobákom
Medzi nápadných zimných prisťahovalcov patria najmä dravce. K našim už tradičným zimným hosťom, ktorý v našej prírode pravidelne zimuje, patrí myšiak severský (Buteo lagopus).