SME
Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky

Ľudské výrobky už dohromady vážia viac ako biomasa Zeme

Štúdia počítala hmotnosť stavieb, infraštruktúry a ďalších objektov vyrobených človekom.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR/AP)

TEL AVIV. Existujúci materiál vyrobený človekom prevyšuje hmotnosť celej zemskej biomasy.

Uvádza sa to v štúdii, ktorá vyšla v časopise Nature.

Autori započítali hmotnosť stavieb, infraštruktúry a ďalších objektov vyrobených človekom. Zistili, že každých 20 rokov sa ich hmotnosť zdvojnásobí a tento rok presiahol jednu teratonu, teda bilión ton.

Vplyvom ľudských stavieb od čias neolitu, kedy sa ľudia začali venovať poľnohospodárstva, je biomasa na ústupe.

Autori štúdie uviedli, že sa snažili o "presné a objektívne zmeranie rovnováhy medzi človekom a prírodou". K hmote vytváranej ľuďmi počítali betón, kov, plasty, tehly a asfalt, teda materiály, ktorých výroba si vynucuje rozvoj mestského osídlenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Dospeli k záveru, že na každého človeka na planéte pripadá materiál vyrobený za týždeň, ktorý váhou prevyšuje hmotnosť jedného človeka.

Ľudský vplyv v tomto zmysle sa začal na Zemi zrýchľovať na začiatku 20. storočia.

Súčasná geologická epocha by mala vzhľadom k zásadnému vplyvu človeka na vývoj dostať názov antropocén. Názov sa už používa, ale nie je doteraz jasno, čím by sa mal ohraničiť začiatok tohto obdobia.

Tím Rona Mila z izraelského Weizmannova vedeckého inštitútu sa snažil zmerať objem biomasy a ľuďmi vytváraného materiálu od roku 1900 do súčasnosti.

Započítaval suchú zložku hmoty s vyčlenením vody. Hmota vyprodukovaná ľuďmi zahŕňa neživé pevné predmety a nebol do nej zahrnutý odpad.

Podľa výpočtov tvoril tento materiál na začiatku 20. storočia tri percentá váhy planetárnej biomasy. Tento rok táto hmota váži 1,1 teratony a presahuje hmotnosť existujúcej biomasy.

Skryť Vypnúť reklamu

"Od poľnohospodárskej revolúcie sa ľudstvo zaslúžilo o to, že sa množstvo rastlinstva zredukovalo na polovicu. Moderné poľnohospodárstvo využíva na pestovanie čoraz viac pôdy, avšak celkový objem pestovaných plodín je oveľa menší ako straty spôsobené rúbaním lesov, organizáciou lesného hospodárstva a ďalšími spôsobmi využívania pôdy. Tento vývoj má vplyv na uhlíkový cyklus a ľudské zdravie," informujú v štúdii.

Počas skúmaného obdobia začalo ľuďmi produkovanej hmoty rýchlo pribúdať v 50. rokoch, keď v stavebníctve tehly nahradil betón, a tiež v 60. rokoch, keď sa začal v infraštruktúre používať asfalt.

"Zmeny v objeme ľuďmi produkované hmoty sa viažu na globálne udalosti ako svetové vojny a ekonomickej krízy," konštatujú autori v článku.

Skryť Vypnúť reklamu

Po druhej svetovej vojne sa objem ľuďmi produkovaného materiálu ročne zvyšoval o viac ako päť percent. Naopak, v časoch ekonomického útlmu tento ukazovateľ klesal, ako tomu bolo za veľkej hospodárskej krízy alebo za ropného šoku v roku 1979.

V závere autori štúdie uviedli, že biomasy od roku 1900 postupne ubúda, zatiaľ čo ľuďmi produkovaný materiál pribúda rýchlo - ide o 30 gigaton ročne. Pokiaľ bude tento trend pokračovať, budú na Zemi v roku 2040 viac ako tri teratony ľudského materiálu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Analýza INDEXU ukázala, že výber je obmedzený, ceny rastú.


26. júl
Zuzana Kepplová.

Kto to porúchal, ten nemá právo to teraz kontrolovať.


1 h
Antigénové testovanie na koronavírus.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 392-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 534 obetí.


a 4 ďalší 16 h

Neprehliadnite tiež

Sila je základný pojem vo fyzike. Prečo existuje?


a 1 ďalší 5 h