SME
Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Slovensko bude mať Národné batériové centrum

Predstavili ho online.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta )

Strategické smerovanie automobilového priemyslu a mobility posúva Slovensko smerom ku elektrifikácii. Túto stratégiu presadzuje aj legislatíva Európskej únie, ktorej širším cieľom je dekarbonizácia, znižovanie emisií v doprave a dosiahnutie klimatickej neutrality v roku 2050.

Dôležitou aktivitou v tomto úsilí je aj podpora vývoja a výroby pokročilých batérií.

Predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavol Šajgalík v pondelok oznámil, že na Slovensku vznikne Národné batériové centrum.

Batériový priemysel

Vznik projektu formou spoločného memoranda iniciovali zástupcovia SAV, Technickej univerzity v Košiciach, Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Žilinskej univerzity v Žiline, Zväzu automobilového priemyslu a Slovenskej asociácie pre elektromobilitu.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Osem tipov, ako pomôcť batérii v smartfóne Čítajte 

"Spúšťame prípravu projektu Národného batériového centra, ktoré má ambíciu podporiť najperspektívnejšie súčasti hodnotového reťazca batériového priemyslu. Chceme sa zaradiť k najlepším hráčom v rámci európskeho priestoru," povedal Šajgalík.

Projekt by mal pokrývať tri oblasti, ktoré boli identifikované ako tie, v ktorých dokážu slovenské subjekty vzhľadom na svoje kompetencie najlepšie uspieť.

Tri oblasti

Aktivity v rámci prvého pracovného balíka sú definované ako suroviny, materiály a batériové články, ktoré majú ambíciu prispieť k vývoju pokročilých elektród, elektrolytov a článkov, s cieľom výrazne zlepšiť vlastnosti batérií. Zámerom je tiež identifikovať potenciál surovín dostupných na Slovensku, možnosti ich úpravy a možné využitie.

Skryť Vypnúť reklamu

"Prioritnými témami bude výskum a vývoj nových materiálov pre elektródy lítiových batérií aj na báze síry, tuhých elektrolytov, ako aj nových batérií typu hliník-vzduch, batérií na báze iónov sodíka a železanov a zvýšenie výkonnosti a predĺženie životnosti batérií," objasnil rektor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Pavol Sovák.

Pracovný balík dva, batériový systém a ich manažment, by sa mal zamerať na vývoj inovatívnych systémov riadenia batérií či batériových senzorov, ako aj na pokročilé techniky pre monitorovanie stavu batérií a superkapacitorov počas ich záťaže, s cieľom optimalizovať ich pracovný režim. Témou je tiež recyklácia a ďalšie využitie batérií, ktorá by mala byť riešená v rámci tretieho pracovného balíka.

Skryť Vypnúť reklamu

Cieľom projektu Národného batériového centra je nielen spoločne pracovať na vývoji technológií, ale tiež zabezpečiť ich transfer do reálneho priemyslu. "V rámci tohto verejno-súkromného partnerstva sa chceme zamerať na praktické testovanie a validáciu nových technológií s priemyselnými partnermi," dodal riaditeľ Slovenskej asociácie pre elektromobilitu Patrik Križanský.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Za komunistického režimu sledovala štátna moc slobodných novinárov, ktorí aj na takýchto strojoch tlačili samizdaty.

Keď novinári pálili odkazy v popolníkoch.


22 h
Generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Generálny prokurátor zároveň prikázal v prípade brata oligarchu opätovne konať.


3 h
Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Naozaj investigatívci predbehli ministra?


3 h
Ukážka záznamu zo sledovania reportéra denníka SME Adama Valčeka.

Hľadali aj informátorov.


24 h

Neprehliadnite tiež

Nové vedecké objavy ako podcast.


a 2 ďalší 8 h
Radarová stanica Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).

Rokovania o rozpočte stále prebiehajú.


23 h
Štart prvej juhokórejskej nosnej rakety Nuri.

Soul sa budúci rok pokúsi vypustiť lunárny orbiter.


TASR 21. okt
Skryť Zatvoriť reklamu