SME

Čínska sonda pristála na Mesiaci a začala plniť misiu

Sonda má na Zem priniesť vzorky hornín.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

PEKING. Čínska sonda Čchang-e 5 v utorok úspešne pristála na Mesiaci, odkiaľ má na Zem priniesť vzorky hornín. Informoval o tom čínsky štátny telerozhlas CCTV, ktorý sa odvolal na čínsku vesmírnu agentúru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cieľom bezposádkovej misie Čchang-e 5, pomenovanej po starovekej čínskej bohyni Mesiaca, je prvýkrát po vyše 40 rokoch priniesť na Zem vzorky hornín z mesačného povrchu. Dosiaľ sa to podarilo len Spojeným štátom a naposledy v roku 1976 bývalému Sovietskemu zväzu.

Súvisiaci článok Kúsky asteroidu zhodí na Zem. Sonda Hajabusa2 sa vracia Čítajte 

Vesmírna loď Čchang-e 5 so štyrmi modulmi vyštartovala 23. novembra na vrchole rakety Čchang-čeng-5Y (Dlhý pochod) z odpaľovacieho strediska Wen-čchang, ktoré sa nachádza na pobreží juhočínskej ostrovnej provincie Chaj-nan.

SkryťVypnúť reklamu

Po pristátí sondy na mesačnom povrchu pristávací modul pomocou dlhého ramena začal zbierať vzorky kameňov z povrchu Mesiaca i vzorky hornín získaných z podpovrchových vrtov hlbokých asi dva metre. Táto časť misie by mala trvať dva dni.

Očakáva sa, že sonda na Zem dopraví asi dva kilogramy materiálu. Vedci dúfajú, že tieto vzorky poskytnú nové informácie o sopečnej činnosti Mesiaca.

Po nazbieraní vzoriek je návrat misie na Zem očakávaný v druhej polovici decembra.

Agentúra DPA pripomenula, že americké misie Apollo priniesli na Zem okolo 380 kilogramov hornín z Mesiaca, zatiaľ čo Sovietsky zväz takto získal asi 300 gramov vzoriek.

Vesmírni experti považujú misiu Čchang-e 5 nielen za geologickú, ale aj za dôležitý technologický test, napríklad pre budúce lety s ľudskou posádkou na Mesiac.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Náčelník Vesmírneho velenia Spojených štátov generál Stephen Whiting.

Podľa neho si ich vyžaduje súperenie s inými mocnosťami vo vesmíre.


TASR 1

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Výskumný tím geneticky upravil genóm vlka dravého a vytvoril kópiu pravlka obrovského, ktorý vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.

Pravlk vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.


57
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
SkryťZatvoriť reklamu