SME
Pondelok, 15. august, 2022 | Meniny má Marcela

Európska noc výskumníkov je tento rok online

Čo zaujímavé je pripravené pre mladých a čo pre všetkých nadšencov vedy?

Načítavam video...

Európska noc výskumníkov sa tento rok, napriek nepriaznivej pandemickej situácii, uskutoční na Slovensku už po 14. krát. Organizátori pripravili bohatý program, v rámci ktorého bude môcť široká verejnosť spoznať výskum a inovácie z nového uhla. Slovenskí, ale aj zahraniční výskumníci a výskumníčky sa predstavia prostredníctvom prednášok, pokusov, alebo aj rozhovorov. Bude možné sa zapojiť aj do vedeckých súťaží a kvízov.

Načítavam video...

Motto tohto ročníka je príznačné pre súčasnú situáciu – „Veda bez hraníc“. Jeho cieľom je poukázať na to, že výskum a inovácie prekračujú nielen geografické hranice, ale zachádzajú aj za hranice bežného poznania. Vďaka búraniu fyzických aj mentálnych hraníc a spolupráci výskumníkov a inovátorov môžeme všetci využívať výsledky ich úsilia v každodennom živote. Za všetkými takýmito objavmi stojí v prvom rade ich zvedavosť a odhodlanosť. Každý, kto je zvedavý, môže vstúpiť do online priestoru s množstvom zaujímavého programu počas celého dňa.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavný program Európskej noci výskumníkov na Slovensku bude prebiehať od 9:00 do 21:30 v online štúdiu, ktoré bude vysielané na webe Európskej noci výskumníkov (www.nocvyskumnikov.sk). Návštevníci sa môžu tešiť na vedeckú live show počas celého dňa, na pútavé prednášky, diskusie na aktuálne vedecké témy a svetelnú show.

Súčasťou predpoludňajšieho programu bude aj ukážka vedeckých pokusov z Vedeckého kuriéra. Ide o vedecké boxy z oblasti fyziky a biológie, ktoré sme pripravili v spolupráci so slovenskými vedcami a ešte pred podujatím distribuovali na základné školy, ktoré prejavili záujem.

Hostia poobedného bloku budú diskutovať napríklad aj o tom, ako bude naša spoločnosť vyzerať po skončení pandémie, ako by mali byť nastavené vedné politiky alebo ako budú vyzerať doprava a energie v blízkej budúcnosti. Vo večernom programe sa dozvieme niečo o love neutrín, starovekom Egypte, prečo sú dôležité kvantové technológie a v neposlednom rade aká je chémia vôní.

SkryťVypnúť reklamu

Počas celého dňa budeme zároveň predstavovať držiteľov Nobelových cien. K vrcholom podujatia bude patriť v podvečerných hodinách prednáška americkej vesmírnej inžinierky a astronautky Jeanette J. Epps.

Okrem online štúdia je pre fanúšikov vedy a výskumu pripravených aj 16 webinárov v rámci Veda bez hraníc, ktoré budú prebiehať v dvoch tematických okruhoch Človek a technológie a Človek a príroda od 13:00 do 21:00. V rámci nich sa budú môcť záujemcovia zúčastniť prezentácie a diskusie s výskumníkmi a výskumníčkami.

Tak ako minulé ročníky, tak aj tento sa môžu účastníci zapojiť do súťaží a kvízov, ktoré organizátori pripravili. V rámci podujatia budú prebiehať vedecké kvízy. Okrem toho sú súčasťou podujatia aj dve fotosúťaže. Tá prvá je určená učiteľom/učiteľkám ZŠ a SŠ a jej cieľom je nabádať učiteľov, aby použitím hashtagu #ucimvedu na Facebooku alebo Instagrame zverejnili fotografiu z ich práce. Druhá fotosúťaž je venovaná žiakom a študentom ZŠ a SŠ, pričom stačí, aby sa pod hashtagom #ucimsavedu podelili o fotografiu, na ktorej zachytávajú, ako vedu a vedecké poznatky spoznávajú v každodennom živote.

SkryťVypnúť reklamu

Európska noc výskumníkov je celoeurópskym podujatím, ktoré sa koná v 30 štátoch. Na Slovensku ho organizuje Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity, Slovenská akadémia vied, Centrum vedecko-technických informácií SR a portál Euractiv.sk.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Fínska radosť a slovenský smútok na MS U20 2022.

Prečítajte si príklep Ondreja Rusnáka.


Ondrej Rusnák 4 h

Deväť rád, ako spraviť Slovensko lepšou krajinou.


11. aug
Ilustračné foto.

Ľudia sú závislí od dvanástich potravín.


4 h
Ruskí vojaci v Chersonskej oblasti.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 14 h

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Ľudia sú závislí od dvanástich potravín.


4 h
Filip Dvořák, exper na umelú inteligenciu má české aj americké občianstvo.

Nepozerajte sa na umelú inteligenciu ako na nepriateľa, hovorí.


5 h

Nové správy zo sveta vedy.


a 2 ďalší 12. aug
Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 13. aug
SkryťZatvoriť reklamu