SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Bezpečné, či nebezpečné mobily?

Podľa analýzy spoločnosti Informa Telecoms & Media by mal počet mobilných telefónov na našej planéte do konca roku 2005 dosiahnuť 2,14 miliardy, pričom dvojmiliardovú hranicu prekoná už o pár mesiacov, v treťom štvrťroku. Súčasná globálna penetrácia ...

Podľa analýzy spoločnosti Informa Telecoms & Media by mal počet mobilných telefónov na našej planéte do konca roku 2005 dosiahnuť 2,14 miliardy, pričom dvojmiliardovú hranicu prekoná už o pár mesiacov, v treťom štvrťroku. Súčasná globálna penetrácia týchto zariadení dosahuje 28 %, ale v niektorých krajinách je už dnes viac mobilov ako obyvateľov.

Mobilný telefón sa jednoducho stáva súčasťou života väčšiny obyvateľov vyspelého sveta. Niet preto divu, že šírenie informácií o takej, či onakej možnej škodlivosti mobilného telefonovania, alebo vyžarovania základňových staníc môže mať charakter poplašnej správy, keďže zasiahne väčšinu populácie. Štúdií, ktoré poukazujú na možné potenciálne riziká už bolo uskutočnených aspoň toľko, ako tých s opačným, teda upokojujúcim verdiktom. Ak sa doteraz jednoznačne nepodarilo potvrdiť súvislosti medzi používaním mobilných telefónov a onkologickými ochoreniami v oblasti hlavy (najčastejšie sa spomína mozog a oči), neuberá to na odhodlaní médií udržiavať "oheň pod kotlom", v ktorom sa varia senzačné odhalenia. Stále, bohužiaľ, platí obligátne pravidlo "najlepšie správy sú zlé správy". Sledovanosť a zisky sú síce legitímnymi cieľmi súkromných televízií, rádií a periodík, nezbavuje ich to však zodpovednosti za utváranie kolektívneho vedomia, ktoré končí často ďaleko za hranicou manipulácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Je pravdou, že štúdie sponzorované, alebo objednané mobilnými operátormi, prípadne výrobcami vyznievajú unisono v prospech nezávadnosti mobilných telefónov, čo nepôsobí celkom dôveryhodne. Na druhej strane analýzy, ktoré hľadajú dôkazy o škodlivosti elektromagnetického vyžarovania v pásmach mobilnej komunikácie a nenájdu ich, končia obvykle konštatovaním, že riziko tu je, treba len počkať ďalších desať, dvadsať, či viac rokov a nejaký negatívny dopad snáď príde. To stačí, aby médiá potenciálnu hrozbu rozpitvali zo všetkých strán a tešili sa záujmu čitateľov, či divákov. Dôvodom takéhoto počínania nie je len zanedbávanie etických princípov, ale často aj absencia zdravého sedliackeho rozumu. Uveďme zopár príkladov.

Rádiové vlny, vrátane všetkých pásiem používaných mobilnými telefónmi a infokomunikačnými technológiami (od niekoľkých MHz u vysielačiek, do niekoľkých GHz v prípade mobilných telefónnych sietí a WiFi) obecne patria do oblasti tzv. neionizujúceho elektromagnetického žiarenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Medzinárodná komisia pre ochranu pred neionizujúcim žiarením (ICNIRP, International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection) zložená z nezávislých expertov publikovala v r. 1998 "Smernice pre obmedzenie expozície striedavým elektrickým, magnetickým a elektromagnetickým poľom", pričom ide o časť elektromagnetického spektra od statického poľa po začiatok UV žiarenia. Dodržanie týchto smerníc považuje svetová zdravotnícka organizácia WHO (World Health Organization) za dostatočnú ochranu zdravia.

Najčastejšie používané mobilné telefóny pracujú v pásme 900 MHz (vlnová dĺžka 33 cm) a 1800 MHz (vln. dĺžka 17 cm). UMTS a WiFi sa nachádzajú v spektre o čosi vyššie (2,1 a 2,4 GHz). Pre polia v pásme decimetrových vĺn sú stanovené maximálne hodnoty absorbovaného výkonu v tkanivách tela (jednotkou je W/kg), pričom tento parameter aj u nás obvykle označujeme anglickou skratkou SAR (Specific Absorption Rate).

Skryť Vypnúť reklamu

Vedecky potvrdený bol zatiaľ jediný účinok elektromagnetického vlnenia v tomto pásme na ľudský organizmus a tým je ohrev. Tepelné účinky sa môžu prejaviť deštruktívne až pri veľkých výkonoch a vysokých intenzitách poľa. Na tomto princípe fungujú mikrovlnné rúry - ich výkon je však v porovnaní s mobilným telefónom minimálne o tri rády vyšší. Najvyššia hodnota, povolená pre zamestnancov bola komisiou ICNIRP stanovená na 1/10 absorbovaného výkonu, ktorý človeka (alebo časť tela) ohreje pri expozícii trvajúcej minimálne 6 minút o 10 C. Pre obyvateľstvo je stanovený prísnejší limit tvoriaci 1/5 z tejto maximálnej hodnoty pre zamestnancov. Konkrétne pre mobilné telefóny, ktoré vyžarujú lokálne z antény, je SAR parameter stanovený na 2 W/kg. Jeho dodržanie pri prieniku decimetrových vĺn do tkanív ľudského tela zabezpečuje, že ohriatie počas expozície je nepatrné a bezvýznamné. Inak povedané k rovnakému, alebo vyššiemu ohriatiu dochádza pri mnohých fyziologických procesoch, telesnej námahe a pod.

Skryť Vypnúť reklamu

Hoci sú rádiové vlny neionizujúce, špekulácie, či by mobily predsa nemohli poškodzovať ľudskú DNA neutíchajú. Rázny koniec podobným úvahám sa rozhodli urobiť v Japonsku, kde je penetrácia mobilných sietí 3. generácie jednou z najvyšších na svete a mobilný telefón je integrovanou súčasťou života spoločnosti v omnoho väčšej miere než je tomu u nás. Spôsobuje to rozdielny životný štýl - priemerný Japonec strávi (na rozdiel od Európana, alebo Američana) niekoľko hodín denne v prostriedkoch hromadnej dopravy, kde intenzívne využíva okrem telefonovania aj rôzne multimediálne služby. Mobilní operátori NTT DoCoMo, KDDI, Vodafone Japan a TU-KA Cellular v spolupráci s tamojším Ministerstvom zdravotníctva, životného prostredia a práce začali už v roku 2002 uskutočňovať príslušné testy s cieľom potvrdiť, či vyvrátiť nebezpečenstvo rádiových vĺn pre ľudskú DNA. Podrobné výsledky zverejnia na tohtoročnom júnovom Bioelectronics Annual Meeting v Írsku, ale čiastkové výsledky poznáme už dnes. Pri pokusoch s ožarovaním súboru 20 000 génov (čo je asi polovica ľudského genómu) z rôznych druhov ľudských tkanív in-vitro bolo zistené, že žiarenie základňových staníc mobilných telefónov nepoškodzuje DNA.

Skryť Vypnúť reklamu

Mimochodom túto len nedávno zverejnenú tlačovú správu som nezachytil v hlavnej spravodajskej relácii žiadnej televíznej stanice, zjavne bola málo znepokojujúca.

Okrem médií nahrávajú poplašné správy o zhubných účinkoch telefonovania aj rôznym pokútnym výrobcom ponúkajúcim zaručené ochranné pomôcky v podobe tieniacich nálepiek, antiradiačných puzdier a pod. Že sa jedná o podvod, musí byť jasné každému absolventovi strednej školy. Dobrým príkladom ako by sa mali kontrolné orgány stavať k výrobcom, ponúkajúcim pomocou klamlivej a zavádzajúcej reklamy nekvalitný, alebo neúčinný výrobok je postup Federálneho výboru pre obchod (FTC) z USA. Ten obvinil dve spoločnosti predávajúce "antiradiačné" pomôcky z porušenia federálnych zákonov vplyvom zavádzajúcej a klamlivej reklamy pri ich propagácii. Pomocou televíznej a internetovej reklamy spoločnosti Safety Cell a Rhino International zákazníkom poskytovali nepravdivé a zavádzajúce informácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Predajcovia Rhino International tvrdili, že ich antiradiačné nálepky WaveScrambler dokážu účinne znižovať vyžarovanie mobilných telefónov a blokovať až 99 % elektromagnetickej energie. Táto spoločnosť musí podľa verdiktu FTC vyplatiť 342 665 USD oklamaným klientom, ktorí si kúpili nefunkčný výrobok.

Druhá z uvedených firiem ponúkala ochranné "štíty" WaveGuard, ktoré mali takisto účinne blokovať elektromagnetickú energiu vyžarovanú mobilnými telefónmi. Podľa nariadenia FTC majú obidve spoločnosti do budúcnosti zakázané vyrábať a predávať produkty s deklarovaným ochranným účinkom proti vyžarovaniu mobilných telefónov, kým takéto účinky nebudú môcť exaktne a vedecky dokázať.

Napriek ubezpečeniam výrobcov a operátorov, že mobilné telefóny sú bezpečné a zdraviu neškodia, je striedmosť v ich používaní namieste. Minimálne z etických dôvodov. V normálnej spoločnosti už nie je bezohľadné telefonovanie znakom prestíže, ale jednoducho hulvátstva, v lepšej spoločnosti tomu tak bolo odjakživa. Medvediu službu možno svojim zákazníkom poskytujú aj mobilní operátori, keď v rámci rôznych akcií ponúkajú po vyčerpaní paušálu telefonovanie zdarma "až do bezvedomia". Vieme, že psychológia niektorých jedincov velí konzumovať to, čo je "zadarmo" v maximálnej miere, bez ohľadu na to, či ide o švédske stoly, alebo voľné minúty. V oboch prípadoch pritom nie je striedmosť na škodu.

Skryť Vypnúť reklamu

Už v roku 2002 boli publikované výsledky štúdie amerických vedcov o tom, že mobilné telefonovanie môže v kombinácii s vyžarovaním elektrickej rozvodnej siete znižovať produkciu melatonínu (6-hydroxymelatonin sulfate, 6-OHMS), pričom tento jav lineárne závisí od dĺžky telefonovania denne. Melatonín, ktorý je produkovaný epifýzou ovplyvňuje nielen náladu a spánok, ale je aj významný imunostimulátor a chráni organizmus pred poškodzovaním DNA. Štúdia bola uskutočnená na nereprezentatívnej vzorke respondentov (149 a 77 účastníkov výskumu), ale naznačuje, že technika okolo nás môže vplývať na životné prostredie aj na jemnejších úrovniach. Namieste je však hygiena a striedmosť (aj) v používaní elektrospotrebičov, počítačmi a televíziou počnúc a mobilnými telefónmi končiac. Netepelné účinky rádiových vĺn a ich pôsobenie na informačnej úrovni totiž stále ostáva veľkou neznámou.

Skryť Vypnúť reklamu

Pred letnou dovolenkou sa treba mať na pozore skôr pred slnečným UV žiarením. Riziko, ktoré je v tomto prípade reálne a jednoznačne preukázané, však pri racionálnom dávkovaní slnečných kúpeľov takisto nehrozí. Počas kúpania vo vodnom živle sa zas bezpredmetnou stáva otázka vplyvu telefonovania na organizmus - zatečený telefón vám v servise väčšinou neopravia. n

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Školy sa od pondelka neotvoria, už nie je čas, hovorí Gröhling (minúta po minúte)

Na Slovensku odhalili PCR testy 1811 nových prípadov. Pribudlo aj 23 úmrtí.

	
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling počas príchodu na rokovanie 54. schôdze vlády SR. Bratislava, 25. november 2020.
AUTORSKÁ STRANA PETRA ŠABATU

Pod Babišom sa rok pred voľbami prvýkrát kýve stolička

Vystrieda magnáta Pirát?

Líder Pirátov Ivan Bartoš.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Na vakcínu sa musíme pripraviť, armáda nás nevytrhne

Predvedené chaosy varujú pred ilúziami a optimizmom.

Peter Schutz
Špeciálne vydanie podcastu Medzi nami

Medzi nami: Na Slovensku je nízke povedomie o domácom násilí

Barbora Burajová hovorí, že Slováci majú nízke povedomie o domácom násilí.

Podcast Medzi nami

Neprehliadnite tiež

Vedátorský podcast

Aká je najvyššia možná teplota?

Čo je to maximálne teplo vo vesmíre.

Podcast Zoom

Zoom: Koronavírus zmutoval, je nebezpečnejší?

Podcastový prehľad noviniek z vedy.

Charles Darwin. Portrét z roku 1868.
Podcast Zoom špeciál

Zoom: Sú výsledky, ktorých správnosť nevieme overiť

Rozhovor s fyzikmi Máriom Zimanom a Danielom Nagajom.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 4. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
 5. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 6. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 7. Táto pomôcka zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 8. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 9. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 10. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 1. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 2. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 4. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 5. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 7. Budúcnosť M&A v Európe
 8. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 9. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 10. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 27 674
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 12 225
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 12 112
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 10 696
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 888
 6. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 562
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 430
 8. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 8 424
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 229
 10. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 193