Vyhynutý obojživelník Yaksha peretti sa ukrýval v mjanmarskom jantári viac ako 99 miliónov rokov. Výnimočný nález minulý rok preskúmal medzinárodný tím vedcov, v ktorom bol aj slovenský paleontológ Andrej Čerňanský.

Nevylučuje ani to, že zviera pred miliónmi rokov nevyhynulo a stále sa ukrýva v nedotknutých častiach pralesov.
"Bolo by to ako v knihe Stratený svet od Arthura Conana Doyla," povedal Čerňanský v rozhovore pre denník SME.
Podieľali ste sa na výskume o pradávnom živočíchovi Yaksha perettii. Čo je na ňom výnimočné?
O albanerpetontidoch, medzi ktorých patrí, sme vedeli veľmi málo. Vieme, že žili vyše 165 miliónov rokov a vyhynuli pred dvoma miliónmi rokov. Čiže zástupcovia tejto čeľade prežili vymieranie na konci druhohôr, keď vyhynuli aj dinosaury, a zároveň žili na Zemi v rovnakom období ako skorí zástupcovia rodu Homo.
Je výnimočné, že sme našli albanerpetontida prvýkrát "zmrazeného" v jantári. Zachovala sa jeho lebka, ale aj časti mäkkých tkanív ako viečka či svaly. A zistili sme, že v mnohých veciach o nich sme sa mýlili.

Výskum ste publikovali v prestížnom vedeckom časopise Science. To značí, že ide o významný objav. Vedeli ste hneď, že nález pošlete na publikáciu do Science?
Science a Nature sú top vedecké časopisy. Publikovať v nich je pre vedca to isté, ako keď športovec získa zlatú medailu na olympiáde alebo hokejista Stanley Cup.
Keďže sme skúmali neporušeného jedinca v jantári a zistili sme mnohé nové veci, usúdili sme, že by štúdiu mohli uverejniť v Science. A našťastie to vyšlo.
V čom ste sa o albanerpetondidoch mýlili?