SME

Slovák skúmal telá málo známych obojživelníkov v jantárovom sarkofágu

Obojživelník vymrel pred 2 miliónmi rokov.

Sken lebky nájdeného obojživelníka. Aparát vystreľovacieho jazyka je znázornený oranžovou farrbou.Sken lebky nájdeného obojživelníka. Aparát vystreľovacieho jazyka je znázornený oranžovou farrbou. (Zdroj: Edward L. Stanley/Florida Museum of Natural History/VGStudioMax])

Obojživelníky s názvom albanerpetontidy žili na zemi 165 miliónov rokov a vymreli pred dvoma miliónmi rokov. Ich zachované telo sa teraz podarilo vedcom preskúmať vďaka "zakonzervovaniu" v jantári.

Súvisiaci článok Slovák objavil vyhynutého plaza, nazval ho po Štefánikovi Čítajte 

V piatok o týchto nálezoch vyšiel článok v časopise Science.

Do medzinárodného tímu autorov patrí aj evolučný biológ a paleontológ z Univerzity Komenského (UK) Andrej Čerňanský.

Fosílie vyhynutej skupiny obojživelníkov sa nachádzajú na viacerých kontinentoch severnej pologule - v Severnej Amerike, Európe či Ázii. Vedci doteraz o tejto skupine vedeli len málo, k dispozícii boli totiž len časti ich tiel.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Prvýkrát sa podarilo predstaviteľov tejto skupiny vidieť v plnej kráse až vďaka mjanmarskému kriedovému jantáru. Jantár z Mjanmarska je datovaný na 99 miliónov rokov a uchoval už fosílie hmyzu, škorpiónov, rastlín či dinosaurích pierok," uviedla hovorkyňa Univerzity Komenského Lenka Miller.

Nálezy v jantári opísané vo vedeckom časopise majú zachované i mäkké tkanivá ako napríklad očné viečka a viditeľné sú i zvyšky jazyka.

"Keď sa človek na takéto nálezy pozerá v mikroskope, tak si musí v duchu občas pripomenúť, že ide o zviera, ktoré žilo pred 99 miliónmi rokov. Vďaka dokonalému zachovaniu v jantári to vyzerá ako niečo, čo zomrelo iba nedávno. V paleontológii je to skutočne unikátne," uviedol Čerňanský z Prírodovedeckej fakulty UK.

SkryťVypnúť reklamu

Vedci zistili, že albanerpetontidy nežili pod zemou, ale na stromoch a správali sa ako chameleóny. Zvláštne je, že pripomínajú plaza, ale v skutočnosti sú obojživelníkom.

Mali vystreľovací jazyk, ktorého mechanizmus sa podobá na chameleóny skôr než na akékoľvek obojživelníky. Albanerpetontidy z jantáru predstavujú nový rod, ktorý dostal meno Yaksha peretti. Ich detailnú morfológiu študovali i s použitím počítačovej tomografie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu