Tento apríl zachytili viaceré pozemné teleskopy veľmi rýchly vesmírny záblesk. Nebolo by na ňom nič také zvláštne, keby nevychádzal priamo z našej Galaxie.

Doteraz všetky rýchle rádiové záblesky, ako sa tento jav oficiálne volá, pochádzali zo vzdialených miest vo vesmíre.
Sú jednou z veľkých vesmírnych záhad. Keďže trvajú veľmi krátko, sú slabé a vo väčšine prípadov sa už neopakujú, je ťažké nájsť ich zdroj.
Tentokrát mali vedci šťastie. Záblesk z Mliečnej cesty sa im podarilo vypátrať k mocnému pozostatku hviezdy, ktorý je od nás vzdialený 30-tisíc svetelných rokov.
O objave vyšli v stredu tri štúdie v časopise Nature (1, 2, 3).
Náhodou sledovali zdroj
Na Zemi si slovo rádio spájame najmä s hudobnými stanicami, ktoré počúvame cez prijímače s anténami. Rádiové vlny sú v skutočnosti časťou elektromagnetického žiarenia - znamená to, že ich tvoria fotóny, podobne ako viditeľné svetlo.
Aby teleskopy zachytili rýchle rádiové záblesky, musia vedieť, kam sa pozerať.
Záblesk z Mliečnej cesty, ktorý dostal označenie FRB 200428, vedci našli vďaka tomu, že už dlhšie pozorovali jeho zdroj.
Magnetar s krkolomným názvom SGR 1935+2154 bol totiž v tej dobe veľmi aktívny a vyžaroval typické röntgenové žiarenie aj záblesky gama žiarenia. Nachádza sa v súhvezdí Líška, tridsaťtisíc svetelných rokov od Zeme.