SME

Prvé dojmy: Nokia N90 ohromila kvalitou fotoaparátu

Dostali sme príležitosť vyskúšať si novú Nokiu N90. Prečítajte si naše prvé dojmy. Článok je doplnený množstvom fotografií a videospotov.

Nokia v snahe osloviť najnáročnejších zákazníkov pripravila na uvedenie novú sériu mobilných telefónov s označením N. Na svete sú zatiaľ tri modely: N70, N90 a N91. N70 je zameraný na hudbu a multimédiá. Model N90 je zasa zameraný na obraz a video a N91 je telefón kombinovaný s osobným hudobným prehrávačom.
Dostali sme možnosť v slovenskej premiére predstaviť čitateľom servera MOBIL.SME.SK model N90. Keďže momentálne má Nokia k dispozícii len testovacie vzorky, ktoré sú ešte stále vo vývoji, prinášame vám len prvé dojmy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dizajn a klávesnica
Nokia N90 je prvým funkčným telefónom s 2-megapixelovým fotoaparátom, ktorý sme mohli na našom trhu otestovať. Kvalita fotografií v mobilných telefónoch je silne limitovaná použitou optikou. Výrobcovia mobilov buď na optike šetria, alebo ju nedokážu v dostatočne efektívnej miere integrovať do dizajnu prístroja. Preto zatiaľ nebolo možné uvažovať o kvalitných fotografiách v mobilnom telefóne.
Nokia sa v spolupráci s tradičným výrobcom fotooptiky Carl Zeiss rozhodla tento problém vyriešiť a do N90 integrovali skutočnú optiku.
Telefón je na dnešné pomery neprimerane veľký a ťažký – má 112 x 51 x 24 mm a váži až 173 gramov. Otázne je, či vývojári Nokie skutočne optimalizovali veľkosť a váhu na najnižšiu možnú mieru, alebo ide o doposiaľ nevysvetlený zámer. Hrúbka telefónu zodpovedá hrúbke samostatnej časti mobilu s optikou fotoaparátu, možno práve táto časť telefónu bola limitujúca.
Koncepcia telefónu sa vymyká doterajším riešeniam – z každého rožku si vývojári vzali kúsok inšpirácie a vymysleli funkčne zaujímavý model.
Základ tvorí klasické véčko, ktoré má nad kĺbom vo vrchnej časti samostatnú časť v tvare obdĺžnika, ktorý kopíruje rozmery telefónu (takže tvorí na prvý pohľad nedeliteľnú súčasť). Samostatná jednotka s fotoaparátom je umiestnená na ďalšom kĺbe, ktorý jej umožňuje otáčať sa až o takmer 360 stupňov okolo vlastnej osi. Jednotka pracuje v štyroch základných polohách, ktoré rozoznáte pomocou citeľného „klapnutia“.

SkryťVypnúť reklamu


Mechanizmus otvárania displeja je dvojpolohový. V prvej polohe sa displej vyklopí spolu s jednotkou fotoaparátu a v druhej polohe sa už vyklápa ďalej len samotný displej. To však nie je všetko – aj displej má druhý kĺb a po vyklopení ho možno otáčať v dvoch polohách okolo svojej osi, ale len asi o 100 stupňov. V kombinácii s druhým kĺbom a kĺbom jednotky fotoaparátu však možno telefón rôzne formovať do potrebnej polohy, možností je veľa.
Telefón má kovový rám, kryt tvorí plast v kombinácii troch povrchových úprav: tmavošedá, matná strieborná a imitácia chrómu. Kombinácia plastov je decentná a dobre vyzerá. Na prednej strane vyklápačky je len veľký displej. Na ľavom boku je tlačidlo slúžiace ako spúšť fotoaparátu a joystick (!) na ovládanie telefónu. Pod tlačidlami je ešte šachta na pamäťovú kartu RS MMC. Spodná časť telefónu je prekvapujúco prázdna – tradičný Pop-port konektor spolu s konektorom nabíjačky je v ľavej časti. N90 má novinku: úplne nový konektor na napájanie elektrickou energiou. Je podstatne menší ako doterajší a, samozrejme, nie je kompatibilný. Okrem konektora už na ľavej strane telefónu nie je žiaden funkčný prvok. Vo vrchnej časti jednotky fotoaparátu je tlačidlo na zapnutie/vypnutie a prepínanie profilov.
Ak otvoríte vyklápačku, vnútri vás nečaká žiadne prekvapenie. Vo vrchnej časti telefónu je displej a nad ním sú dve funkčné tlačidlá, ktoré sa používajú pri fotografovaní, resp. používaní telefónu vo vyklopenej a pretočenej polohe. V spodnej časti je klávesnica s typickým usporiadaním kláves pre operačný systém Symbian.
Ak zoberieme ohromnú veľkosť telefónu a porovnáme ju s veľkosťou hlavného displeja, dostaneme sa k výslednému nepomeru. Na tak veľkú plochu, akú má vo svojej vrchnej časti N90 by sme očakávali oveľa väčší displej. Zároveň by väčší displej aj viac ohúril, ak by sme ho spojili so skutočne zaujímavými funkciami a parametrami telefónu.
Nokia N90 nie je telefón určený pre masy – vzhľadom k parametrom a im zodpovedajúcej cene si tento telefón zakúpi len vybraná skupina najnáročnejších používateľov. Ťažko však odhadnúť, či budú v čase miniaturizácie ochotní vymeniť špičkové parametre na nadmernú veľkosť a váhu tohto modelu. Len pre objektívne zhodnotenie: telefón vďaka rozmerom výborne pasuje do ruky a dobre sa ovláda. Platí to ako pre celkové ovládanie tak pre telefonovanie s plnými rukami či písanie na klávesnici.
Klávesnica je zapustená do povrchu telefónu, klávesy sú v troch stĺpcoch od seba oddelené len štýlovo vytvarovanou štrbinou. Pochváliť treba ich veľkosť a pohodlné stláčanie, vďaka tomu sa na klávesnici píše veľmi pohodlne a rýchlo. Ľadovo biele podsvietenie je dostatočne intenzívne a rovnomerne rozložené.
Uprostred klávesnice je umiestnené zapustené päťsmerové tlačidlo s potvrdzovacím tlačidlom uprostred mierne preliačenej kruhovej kolísky.

SkryťVypnúť reklamu

Ovládanie
Vráťme sa späť k hlavnému päťsmerovému tlačidlu. Jeho vytvarovanie mohlo byť lepšie, v súčasnej podobe je ovládanie telefónu nepresvedčivé a treba si na tlačidlo dlhšie zvykať. Naopak, joystick na pravej strane je pomerne presný a aj keď je tuhší, dobre sa ovláda.
Klávesnica má usporiadanie typické pre Symbian: okrem dvoch funkčných tlačidiel nechýba tlačidlo „ceruzka“, „C“ a tlačidlo na vstup do menu. Nokia doposiaľ tlačidlo na vstup do menu umiestňovala kade-tade po ploche telefónu. Teraz je tesne pod päťsmerovým tlačidlom – lepšie mieste sa nájsť nedalo a toto riešenie je zatiaľ najlepšie zo všetkých.
Pre používateľa zvyknutého na inú značku telefónu môže prechod na Symbian predstavovať spočiatku problém, no ak si na ovládanie zvyknete, budete spokojní. Nenašli sme žiadne logické nedostatky.

SkryťVypnúť reklamu

Displej
Telefón má dva displeje – náhľadový vonkajší a interný. Vonkajší displej má rozlíšenie 128 x 128 bodov (teda zhodné s displejom telefónov najnižšej triedy), zobrazuje 65000 farieb. Jeho kvalita je priemerná, no na potreby používateľa bohato stačí. Interný displej je menší ako sme očakávali, no možno ho zaradiť k súčasnej špičke na trhu. Má dvojnásobné rozlíšenie 352 x 416 bodov, ak ho porovnáme s bežnými telefónmi Symbian Series 60. Zobrazenie je preto mimoriadne ostré a presné, veľmi veľa tiež ukáže zobrazenie 260000 farieb.

Menu telefónu
S novým radom telefónom prichádza aj nová verzia prostredia Series 60. Tlak konkurencie začal byť neznesiteľný aj pre lídra na trhu a Nokia tak musela výrazne prepracovať grafické prostredie. Aj keď Symbian má svoje mantinely, nová verzia grafického prostredia systému nebehla na módnu vlnu farebných prechodov a jemného tieňovania. Nokia tak dobehla zameškané a zmeny možno len pochváliť. Prostredie je príjemne dizajnované, ikony dostali 3D vzhľad. Ide však len o jednu predinštalovanú tému, ktorá však jasne naznačuje ďalší smer grafického vývoja prostredia.
Menu, ktoré poskytuje prostredie operačného systému Symbian vo verzii Series 60 je používateľsky veľmi príjemné. Základná ponuka ikon sa dá upraviť podľa vlastných predstáv, ikony možno presúvať. Submenu hlavnej ponuky takisto tvoria ikony, ďalšie vnorené menu sú už textové. Výborne sa osvedčili vertikálne uložené záložky, v ktorých sa dá veľmi rýchlo prepínať pohybom do strany a používateľ tak ušetrí množstvo krokov navyše. Celkovo sa dá používateľskému prostrediu Series 60 vyčítať len nemožnosť ďalšieho prispôsobenia menu v jeho vnorených častiach, ale to možno považovať za poznámku príliš rozmaznaného používateľa :)

SkryťVypnúť reklamu

ĎALŠIE SCREENSHOTY S NOVÉHO POUŽÍVATEĽSKÉHO PROSTREDIA SYMBIAN SERIES 60 NÁJDETE V SAMOSTATNOM ČLÁNKU

Funkcie
V telefóne nájdete štandardné funkcie Symbianu.

Telefónny zoznam
Telefónny zoznam je už tradične mimoriadne bohatý - počet uložených viacpoložkových kontaktov je obmedzený len kapacitou internej dynamickej pamäte. K jednému kontaktu môžete uložiť viac ako 30 rôznych položiek spolu s fotografiou volajúceho. Kontakty, samozrejme, môžete deliť do skupín volajúcich. Ku každému kontaktu možno priradiť aj malý obrázok a hlasovú značku.

Záznamy hovorov
V záznamoch sme našli novinku: skrátený prístup k informáciám. Záznamy hovorov a dátových prenosov sú teraz rovnako ako predtým detailne rozpísané cez vertikálne záložky, ale dostanete sa k nim až kliknutím na vybranú položku. V základnej ponuke je celkový prehľad, kde sa veľmi prehľadne za sebou radia hovory (všetky druhy), SMS, MMS, či dátové hovory s výpisom, cez akú službu sa išlo. Výsledný dojem je výborný – vidieť, že vývojári systému po dlhom čase tichého ignorovania používateľov konečne začali do systému integrovať praktické funkcie.
Telefón si pamätá telefónne číslo (meno) volajúceho (volaného), dátum a čas. S kontaktom už možno v tejto verzii Symbianu ďalej pracovať: priamo na číslo môžete zvoliť hlasový hovor alebo videohovor. Problém nerobí ani priame odoslanie SMS či MMS. S číslom sa dá ďalej pracovať – upraviť ho, skopírovať, uložiť do adresára, pridať do existujúceho kontaktu, skrátka všetko to, čo doteraz telefónom s operačným systémom Symbian zúfalo chýbalo.

SkryťVypnúť reklamu

Správy
V telefóne sme nenašli našli novinku – možnosť odoslať pohľadnicu. Ide o akúsi alternatívu k službe T-Mobile, ktorú uplynulé leto ponúkal ešte pod starou značkou EuroTel. Používateľ poslal na číslo operátora MMS s obrázkom, adresou a textom a operátor sa postaral o doručenie papierového výtlačku pohľadnice na adresu príjemcu.
Nokia v telefóne ponúka túto funkciu v jednoduchšej forme: vyplníte adresu, vložíte obrázok a pohľadnicu jednoducho odošlete. S najväčšou pravdepodobnosťou však bude musieť túto funkciu podporovať operátor.
Nokia N90, samozrejme, dokáže odoslať SMS, MMS správu, aj e-mail. SMS editor je rovnaký ako v iných telefónoch so Symbianom – odpočítava znaky, ukazuje počet spojených správ a možno v ňom používať slovník T9.
Vytvorenie multimediálnej správy je jednoduché a rýchle. Do MMS môžete vložiť zvukové poznámky, video i fotografie, pričom priamo z editora sa dá prepnúť na fotoaparát.
Aplikácia dokáže automaticky upraviť posielaný obrázok, aby sa zmestil do limitu odosielanej MMS správy. V prípade N90 to je 300 kB.
E-mailový klient je prehľadný a jednoduchý – dá sa v ňom používať viacero samostatných účtov, prijíma e-maily s prílohou a podporuje POP3, IMAP4 i SMTP.
E-mail sa dá nastaviť na automatické sťahovanie správ a podľa Nokie telefón podporuje prehliadače kancelárskych dokumentov a rôzne typy príloh (JPEG, 3GP, MP3, PPT, DOC, XLS, PDF).
Telefón bude ponúkať aj aplikáciu instant messaging.

SkryťVypnúť reklamu

Manažérske funkcie
Kalendár neprešiel žiadnymi zmenami, pretože ich ani nepotrebuje. Má prehľadné grafické spracovanie a záznamy si v ňom môžete skontrolovať v mesačnom, týždennom alebo dennom prehľade.
Môžete v ňom nastaviť tón pripomienkovača, deň, ktorým sa začína váš pracovný týždeň a predvolený prehľad. Predsa len sme našli jednu malú zmenu: v kalendári si možno nastaviť označenie týždňa. Na výber je číslo, alebo dátum, od ktorého po ktorý daný týždeň trvá.
V telefóne sú ďalej štandardné nástroje: kalkulačka, prevodník veličín, peňaženka (aplikácia určená na ochranu hesiel a iných dôverných informácií), zápisník poznámok, pripomienkovač a hlasový záznamník. Ten zvládne záznam stále s maximálnou dĺžkou 1 minúty, čo, samozrejme, dnes už nevyhovuje. Vzhľadom k prítomnosti pamäťovej karty by už telefón mohol podporovať zvukový záznam obmedzený kapacitou voľnej pamäte.
V ponuke nechýbajú profily, ktoré si môžete ľubovoľne nastaviť.
Aplikácia s medzinárodnými časovými profilmi neprešla žiadnymi zmenami. Nastaviť si môžete viacero časových pásiem.
Budík poskytuje len jeden jediný parameter nastavenia: čas. Ide o trvalý nedostatok takmer všetkých telefónov so Symbianom Series 60. Takýto budík bez možnosti profilov s nastavením dní, viacnásobného budenia atď. je pre manažéra či používateľa na cestách absolútne nepoužiteľný. Opäť k tomu môžeme dodať len jedno: je až zarážajúce, že Nokia roky ponúka pre manažérov a najnáročnejších používateľov telefóny s takto prímitívne riešenou aplikáciou a ešte si to nevšimla.

SkryťVypnúť reklamu

Správa telefónu
Symbian spravuje telefón i nainštalované aplikácie prostredníctvom dvoch aplikácií – Správca aplikácií a Správca súborov.
Správca aplikácií prehľadne zobrazuje všetky nainštalované aplikácie v telefóne a vytvára denník inštalácií. Je však veľmi jednoduchý na pokročilejšiu prácu s telefónom a tak náročnejší používatelia určite použijú aplikáciu iného výrobcu.
Správca súborov ponúka jednoduchú adresárovú štruktúru dát v telefóne i na pamäťovej karte. Do systému však používateľa nepustí. V rámci danej štruktúry možno presúvať či kopírovať súbory a vytvárať nové adresáre. Opäť – náročnejší používatelia rozhodne použijú oveľa lepšie a podrobnejšie aplikácie iných výrobcov, bežnému používateľovi však predinštalovaný správca bude stačiť.

SkryťVypnúť reklamu

Personalizácia
Ku grafickému prostrediu sme sa už vyjadrili – je výborné.
Okrem polyfonických zvonení môžete použiť aj zvonenia vo formáte WAV a MP3.
Na displeji môžete nastaviť len jas, interval spúšťania šetriča obrazovky a automatické vypínanie podsvietenia.
V telefóne je opäť nová funkcia Today, ktorá podľa vzoru Windows Mobile na úvodnej obrazovke ponúka zrýchlený prístup k aplikáciám a upozorňuje na záznamy v pripomienkovači.

Hry
V testovanej betaverzii telefónu neboli nainštalované žiadne hry. Nokia N90 štandardne podporuje Javu MIDP 2.0 v prostredí 3D.

Multimédiá
V základnej výbave je Real Media Player, softvér zvláda nasledujúce formáty: MP3, AAC, Real Audio, WAV, Nokia Ring Tones, AMR, AMR-WB, AMR-NB, AU, MIDI, H.263, JPEG, JPEG2000, EXIF 2.2, GIF 87/89, PNG, BMP, W-BMP, MBM a MPEG-4.

SkryťVypnúť reklamu

Konektivita
Nokia zjavne prestala vo svojich najvyšších modeloch počítať so zastaralým infraportom a ponúka len pripojenie cez Bluetooth vo verzii 1.2. Cez Bluetooth sa môžete spojiť aj s kompatibilnou tlačiarňou a priamo z telefónu tlačiť dokumenty.
Ďalšou možnosťou je USB kábel, ktorým telefón prepojíte s počítačom a môžete využiť dodávaný softvér na synchronizáciu údajov a kontaktov.
Zaujímavá je aj aplikácia, ktorá umožňuje prenášať kompletné osobné údaje (kontakty, kalendár, dáta) medzi kompatibilnými modelmi Nokie.

Dáta, internet
Telefón podporuje GPRS triedy 10, WAP 2.0 a EDGE triedy 10.

Pamäť
Interná dynamická pamäť má podľa údajov súborového manažéra v telefóne 32 MB. 6680 podporuje pamäťové karty MMC, na boku telefónu je hot-plug slot (kartu teda môžete vsúvať a vyberať bez vypnutia telefónu). V základnej výbave bude karta s kapacitou 64 MB.

SkryťVypnúť reklamu

Push To Talk
Telefón je vybavený podporou Push To Talk, funkcia však bola v testovanom telefóne deaktivovaná.

Fotoaparát
Hodnotiť fotoaparát je najťažšie. Budeme stručnejší, pretože podrobne hodnotiť nedokončený produkt nie je fér.
Základné parametre fotoaparátu v súčasnej ponuke potešia: maximálne rozlíšenie fotografií dosahuje 1600 x 1200 bodov. Fotoaparát s optikou Carl Zeiss má 20-násobný digitálny zoom. Integrovaný „blesk“ v podobe LED diódy má podľa Nokie dosah až 1,5 metra.
Aplikácia na fotografovanie je úplne nová – má príťažlivé grafické spracovanie a je jednoduchá a veľmi prehľadná. Pri fotografovaní máte k dispozícii predvolené scény: automatickú, osoba v pozadí, makro, portrét, krajinka, noc a šport. Nastavenie blesku je tiež bohaté: automatika, redukcia červených očí, vždy zapnuté, vždy vypnuté. Môžete si nastaviť aj profily bielej: auto, slnečno, zamračené, výbojka, žiarovka. Hodnoty expozície môžete nastavovať o 0,5 EV od +2 do -2 EV. Nechýbajú ani farebné tóny sépia, čierno-biela, negatív.
Fotiť môžete v troch úrovniach kvality – 2 mpx, 0,5 mpx a 0,3 mpx. V nastaveniach sme našli aj sekvenčné fotografovanie a samospúšť.
Tieto nastavenie pomôžu účinne pripraviť fotoaparát na zaznamenanie fotografií v použiteľnej kvalite. Práve kvalita výsledných fotografií nás milo prekvapila – fotoaparát v N90 je skutočne použiteľný. Samozrejme, s kvalitným 5-megapixelovým fotoaparátom s podstatne väčšou optikou ho porovnávať nemožno, no ak vychádzame z predpokladu núdzového fotografovania cez mobil, dosiahnete pozoruhodné výsledky. Kvalita optiky je vidieť predovšetkým pri fotografovaní cez makro – takéto až neuveriteľne zaostrené fotografie nedostanete zo žiadneho u nás predávaného telefónu.
Optika pomáha aj pri zaostrovaní fotografií: na displeji je zaostrovací bod a pred samotným odfotením objektu naň zaostríte bežným polovičným stlačením spúšte.
Fotoaparát má aj svoje nedostatky, ktoré sme spomenuli v samostatnom článku, no tie sa dali očakávať a zodpovedajú štandardu v triede 2 mpx fotoaparátov.

SkryťVypnúť reklamu

Nokia tiež prezentovala N90 ako telefón, ktorý dokáže nakrúcať video v kvalite VHS. Video sme nakrúcali vo formáte MPEG4, no napriek neoddiskutovateľne vyššej kvalite záznamu nás zatiaľ príliš nepresvedčilo. V testovanom telefóne záznam mierne trhal a záznamu chýbal zvuk.
Oceniť musíme vysokú kvalitu obrazu, optika Carl Zeiss citeľne zlepšuje všetky parametre.
Pri zázname videa možno predvoliť automatické nastavenie parametrov pre snímanie vo dne a v noci. Nechýba ani nastavenie bielej a farebné tóny obrazu. Záznam nakrútite v troch úrovniach kvality.

Batéria
Nokia N90 bola vybavená batériou BL-5B s kapacitou 760 mAh. Jej výdrž nehodnotíme – v predsériovom kuse vydržala jeden deň, keď sme však usilovne prenášali dáta cez Bluetooth, nevydržala ani toľko.
Podľa výrobcu by mal finálny telefón vydržať 12 dní v pohotovostnom režime a 3 hodiny hovoru. S touto batériou si však o tom dovolíme veľmi silno pochybovať.

SkryťVypnúť reklamu

Celkové hodnotenie
Nokia N90 je špičkovo vybavený mobilný telefón s nadpriemerným fotoaparátom. Je však obrovský a ťažký, takže si minimálne týmto už dnes nájde množstvo odporcov. Pre tých, ktorí dokážu tento hendikep ospravedlniť prichystala Nokia lahôdku. Neustále sa zlepšujúci operačný systém Symbian už nepredstavuje prekážku pri porovnaní s konkurenciou a spojenie Nokie s Carl Zeiss prinesie skutočné zmeny v ponímaní mobilného fotografovania.
Pri miniaturizácii telefónov narážajú dizajnéri na objektívny problém: dobrý fotoaparát potrebuje dobrú optiku. A dobrá optika má svoje hranice zmenšovania. Takže ak očakávate v telefóne dobrý fotoaparát, počítajte s tým, že nebude vo veľkosti kreditnej karty.


 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 19 066
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 926
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 955
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 434
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 424
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 936
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 527
SkryťZatvoriť reklamu