Dobre a pútavo napísané knihy o historických osobnostiach vedy majú neoceniteľné čaro. Umožňujú nám pochopiť čo-to zo spôsobu, akým sa na svet pozerali mysliaci ľudia pred nami. Dnes, keď už toho toľko vieme (alebo si myslíme, že vieme), môže sa nám zdať nepochopiteľná slepota ich okolia alebo dokonca aj ich samých. Ale iba do chvíle, kým pochopíme, že si kládli iné otázky a väčšinou riešili iné problémy ako my dnes.
Vítame preto novú spoločnú edíciu pražských vydavateľstiev Argo a Dokořán Veľké objavy. Symbolicky ju otvorila sviežo a veľmi prístupne napísaná kniha Michia Kaku Einsteinov vesmír (preložil Martin Žofka). Symbolicky preto, že máme Einsteinov rok, keď si pripomíname význam jeho prevratných myšlienok. A práve dnes, 9. júna, uplynulo sto rokov odo dňa, keď vyšiel Einsteinov článok o fotoelektrickom jave, za ktorý získal nemecký génius Nobelovu cenu.
Druhá kniha zo série, Špinavé ruky autora Shervina B. Nulanda (preklad Marta Jakešová), je venovaná podivuhodnému príbehu lekára maďarského pôvodu Ignáca Semmelweisa, ktorý už v polovici 19. storočia nechcel nič iné, len aby si lekári umývali ruky.
Ďalšie knihy, ktoré pripravujú Argo a Dokořán v edícii Veľké objavy, by už človek prahnúci po poznaní mal najradšej v ruke teraz. Napríklad Rebeca Goldsteinová píše o matematikovi Kurtovi Gödelovi a jeho vete o neúplnosti, David Leavitt o zakladateľovi modernej výpočtovej techniky Alanovi Turingovi, George Johnson o astronómovi Edwinovi Hubblovi, ktorý ako prvý zistil, že Mliečna dráha nie je jediná galaxia vo vesmíre, David Quanmen o tvorcovi evolučnej teórie Charlesovi Darwinovi.
Máme sa teda ozaj na čo tešiť. (ač)