SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Vedci na Titane našli ľadovú sopku

Medzinárodný vedecký tím odhalil na povrchu Saturnovho mesiaca Titan kryosopku, ktorá zrejme občas chŕli zmrznuté látky. V najnovšom čísle časopisu Nature to oznámil Christophe Sotin z univerzity v Nantes (Francúzsko) s 25 kolegami z vlastnej krajiny, ..

Dve snímky povrchu Titanu, získané v rozpätí 20 minút 26. októbra 2004. Kráter možnej kryosopky je mierne vpravo od stredu.

Medzinárodný vedecký tím odhalil na povrchu Saturnovho mesiaca Titan kryosopku, ktorá zrejme občas chŕli zmrznuté látky. V najnovšom čísle časopisu Nature to oznámil Christophe Sotin z univerzity v Nantes (Francúzsko) s 25 kolegami z vlastnej krajiny, Nemecka, USA a Talianska.

Objav prinieslo snímkovanie Titanu v blízkej infračervenej oblasti 26. októbra 2004 kamerou na palube sondy Cassini-Huygens. Na snímkach sa nachádza svetlejšia štruktúra. Je zhruba kruhová, no vyznačuje sa dvoma "jazykmi", ktoré z nej vyčnievajú na západ. Má priemer približne 30 kilometrov. Pripomína sopečné konštrukcie s lalokovitými výlevmi lávy, aké sa pozorujú na Zemi a na Venuši. Vzhľadom na nízkoteplotné prostredie Titanu a zloženie tohto mesiaca však musí ísť o iný vulkanizmus s odlišným sopečným materiálom.

V oblasti sa nachádza iba málo čistého vodného ľadu. Na juhu kruhovej štruktúry sa vyskytujú viaceré pozdĺžne znaky, orientované východo-západne, dlhé 20-50 kilometrov a vzájomne vzdialené 5-10 kilometrov. Zrejme hrebene a údolia. Vysoké sú niekoľko sto metrov a sklon svahov je asi 10 stupňov. Nad kruhovou štruktúrou sa vznáša opar s premenným obsahom. Jej stred je tmavý, čo zodpovedá kráteru typu sopečnej kaldery. Snímky priniesli aj náznaky tmavých zakrivených útvarov v okolí. Terén tam nenesie stopy dopadových kráterov, čo poukazuje na jeho mladosť. Na tejto časti povrchu Titanu nejestvuje oceán kvapalných uhľovodíkov.

Sotin s kolegami to vysvetľujú ako kryosopku, ktorá chŕli zmrznuté materiály, vzdúvajúce sa zvnútra Titanu. Zmes ľadu a uhľovodíkov, najmä metánu. Keď sa priblížia k povrchu či už opustia kráter sopky, vyparia sa. Vzdúvanie vzniká účinkom gravitačných prílivových síl na Titan, ktorý obieha okolo Saturnu po výstrednej dráhe. Výrony zo sopky spôsobujú metánové "dažde".

Titan je jediný mesiac v Slnečnej sústave s hustou atmosférou. Tlak na povrchu je 1,5 pozemského. V atmosfére tak ako na Zemi prevláda dusík. Druhou hlavnou zložkou je metán. Ten sa však účinkom slnečného svetla rozpadá za asi 10 miliónov rokov. Niečo ho musí do atmosféry Titanu dopĺňať. Novoobjavená kryosopka je vhodný kandidát.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Judit Polgárová patrila medzi desať najlepších šachistov sveta. Dosiaľ ju neprekonala žiadna žena.
AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Vybrané postavy slovenského covidového betlehema (píše Michal Havran)

Všetci vieme, že situácia je náročná.

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Zoja a súmrak sovietskeho mýtu o Veľkej vlasteneckej

Pohodlné pravdy o druhej svetovej vojne sa začínajú rozpadávať aj v Rusku.

Vstup do múzea Zoji Kosmodemianskej v Petriščeve.
Píše Tomáš Valášek - Fórum

Ešte to chvíľu potrvá, no náš vplyv v EÚ rastie

Nesmieme sa v mene falošnej solidarity s V4 nechať vtiahnuť do Orbánovej hry.

Maďarský premiér Viktor Orbán.

Neprehliadnite tiež

Britské letectvo odfotilo najväčšiu ľadovú kryhu na svete

Kryha sa v roku 2017 odtrhla od antarktického ľadovca Larsen-C.

Na Zem sa vrátil vzácny materiál z asteroidu

Kapsula pristála na púšti v južnej Austrálii.

Kapsula so vzorkami sa vrátila na Zem.
Vizualizácia - ClearSpace zachytáva odpadok.

Číňania tvrdia, že dosiahli kvantovú nadvládu

Míľnik dosiahol už druhý stroj na svete.

Ilustračné foto.