SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky
ROZLÚŠTENIE ČASTÍ 21 GÉNOV PRAVEKEJ MEDVEDEJ DNA NÁM MOŽNO POVIE ČOSI VIAC AJ O NEANDERTÁLCOCH, KTORÍ VYMRELI PRED 23-TISÍC ROKMI

Na stroji času za jaskynným medveďom

Michael Crichton, tvorca Jurského parku, môže mať radosť. Americkí, nemeckí a rakúski vedci sa spoločne zaslúžili o rozlúštenie ...

Dnes namiesto vyhynutých jaskynných medveďov máme aspoň polárne. Tento je z berlínskej zoo. FOTO - TASR/EPA

Michael Crichton, tvorca Jurského parku, môže mať radosť. Americkí, nemeckí a rakúski vedci sa spoločne zaslúžili o rozlúštenie častí 21 génov jaskynného medveďa, ktorý zmizol z povrchu Zeme koncom doby ľadovej, teda pred viac ako 10-tisíc rokmi.

Starí ako naši bratranci

Kosti a zuby týchto kedysi hojných zvierat našli na dvoch miestach v Rakúsku a ich vek odhadli na 40-tisíc rokov. Pretože vtedy žili v Európe aj naši bratranci neandertálci, otvára sa vzrušujúca možnosť nazrieť do genetických karát aj im.

Pravda, ku Crichtonovým oživeným dinosaurom je cesta prakticky zarúbaná, pretože v ideálnych podmienkach, aké panovali v rakúskych jaskyniach, môže kompletná DNA prežiť maximálne stotisíc rokov. Dinosaury, ako je známe, vyhynuli pred 65 miliónmi rokov. Je nepredstaviteľné, že by sa niekedy podarilo rekonštruovať ich genóm a vyrobiť podľa neho trebárs Tyranosaura rex, avšak rovnako nepredstaviteľný je i pokrok, aký môže urobiť genetika povedzme za 500 rokov.

Vráťme sa však do reality. Genetici, ktorí lúštili DNA jaskynného medveďa, mali k dispozícii rýchle počítače, a čerpali tiež z verejne dostupného genómu psa. Ten sa s medveďom zhoduje na 92 percent, pretože obaja mali ešte pred asi 50 miliónmi rokov spoločného predka.

Medvede do laboratória nesmeli

Je zaujímavé, že pri čítaní jednotlivých "písmen" DNA v pravekých vzorkách sa vedci nestretávajú s nedostatkom, ale naopak s nadbytkom genetického materiálu. Môžu za to najmä mikroorganizmy, ktoré začnú okamžite napádať mŕtve tkanivo a kosti, aby sa dostali k energetickým zásobám vnútri. Postupne kontaminujú pôvodnú DNA, a niekedy im v tom nechtiac pomôžu aj moderní lovci fosílií alebo pracovníci v laboratóriu. Preto, ako si zažartoval pre internetovú verziu Nature Eddy Rubin, pri tomto výskume mali medvede prísne zakázané zúčastňovať sa na práci v laboratóriu, aby nezničili vzorky svojou DNA.

Rubin je šéfom Spoločného genomického inštitútu v kalifornskom Walnut Creek, pôsobiaceho v rámci amerického ministerstva energetiky, ktorý medvediu DNA sekvenoval. Článok o tomto úspechu zverejnil časopis Science. Prvým autorom je James Noonan z Národného laboratória Lawrencea Berkeleyho, ktorý spolupracoval s vedcami z Max Planckovho Inštitútu evolučnej antropológie v Lipsku a Paleontologického inštitútu z Viedenskej univerzity.

Ideálne partnerstvo?

Ani odstavenie medveďov z laboratórnej práce by príliš nepomohlo, ak by genetici nemali po ruke program, ktorý s neuveriteľnou presnosťou našiel ihlu v pravekej kôpke sena. V tomto prípade predstavovala šesť percent, lebo práve toľko zo získanej DNA patrilo jaskynnému medveďovi. Našťastie softvér, ktorý ihlu našiel, je skutočne na úrovni, pretože sa zrodil v čase projektu mapovania ľudského genómu, teda pred pár rokmi.

Práca na DNA pravekého medveďa je iba začiatok. Vedci si pri nej overili, ako lepšie čítať gény, zakódované v DNA starej niekoľko desiatok tisícročí. Ich cieľom je dozvedieť sa čosi viac z genetického tajomstva ďalších vyhynutých druhov vrátane spomínaných neandertálcov, vedľa ktorých medvede žili v Európe spolu s nami.

Dlho to vyzeralo na takmer ideálne partnerstvo, pred asi 23-tisíc rokmi sa nám však neandertálci stratili z očí (nie však z mysle). Možno, že moderný genetický stroj času nám pomôže poodhaliť tajomstvo, prečo sa to stalo a či a ako sme k tomu prispeli my sami.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zľava minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška počas tlačovej konferencie k aktuálnej pandemickej situácii na Slovensku.

Haščák z Penty ide do väzby, rozhodol súd

Haščákovi hrozí až 20 rokov.

Premiér Igor Matovič a minister školstva Branislav Gröhling.
Stĺpček Petra Schutza

Experiment avantgardný ako celoplošné testovanie

Ďalší pochod Slovenska po neprebádaných tretích (štvrtých) cestách boja s covidom.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Vizualizácia - ClearSpace zachytáva odpadok.

Číňania tvrdia, že dosiahli kvantovú nadvládu

Míľnik dosiahol už druhý stroj na svete.

Ilustračné foto.
Podcast Tech_FM

Grónsky ľad sa už nikdy nemusí spamätať

Nové správy z vedy.

Marián Brestič