V novembri 2014 všetci v riadiacom stredisku Európskej vesmírnej agentúry čakali so zatajeným dychom. Po desiatich rokoch cesty mal na kométe 67P/Čurjumov-Gerasimenko konečne pristáť robotický modul Philae.

Po tom, čo ho vypustila sonda Rosetta sa mal stroj ukotviť na povrchu, no nevyšlo mu to.
Namiesto toho sa Philae niekoľkokrát od kométy odrazil až nakoniec pristál v tmavej dutine, kde ho pracovníci misie našli až o dva roky neskôr.
Vedcom sa teraz podarilo detailne zrekonštruovať cestu Philae z dňa 12. novembra 2014. Ich takmer detektívna práca ukázala, že nehoda pomohla odhaliť ďalšie tajomstvá kométy Čurjumov-Gerasimenko, ktorá sa priblíži k Slnku raz za takmer každých šesť rokov.
Výskum o misii, ktorá oficiálne skončila pred štyrmi rokmi, v stredu publikoval prestížny vedecký časopis Nature.
Harpúny sa nevysunuli
"Philae nám zanechal na vyriešenie poslednú záhadu," píše v tlačovej správe ESA Laurence O’Rourke, ktorý sa podieľal aj na hľadaní modulu.
Philae mal pôvode na kométe pristáť, preskúmať jej pevný povrch, urobiť pár experimentov a všetky dáta poslať na Zem. Jeho kotviace harpúny sa však nevysunuli a Philae sa tak pôvodného miesta pristátia iba dotkol. Zanechal za sebou kráter a odrazil sa ďalej.